طول عمر ایمپلنت دندان چه قدر است ؟

طول عمر ایمپلنت دندان
ارسال شده توسط: daka دیدگاه : 0 دیدگاه

ایمپلنت های دندانی ممکن است برای همیشه دوام نداشته باشند، اما با مراقبت مناسب می توانند مدت زمان بسیار طولانی (بالای ۳۰ سال) دوام بیاورند. آن ها برخلاف سایر روش های جایگزین دندان از دست رفته (مثل دندان مصنوعی) برای یک دوره طولانی مدت طراحی شده اند. آنها مستقیماً در استخوان فک کاشته می شوند و یک روکش دندان روی آن قرار داده می شود تا ظاهر، احساس و عملکرد یک دندان واقعی را به افراد بدهند. در این مقاله درباره طول عمر ایمپلنت دندان، عوامل تاثیر گذار روی ماندگاری آن ها و روش های افزایش عمر این پروتزهای دندان توضیحاتی ارائه شده است.

ماندگاری ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

یک ایمپلنت دندان برای چه مدت دوام خواهد داشت؟ شاید شما نیز شنیده باشید که طول عمر ایمپلنت دندان ۲۵ سال یا بیشتر است. این پاسخ تا زمانی صحیح باقی خواهد ماند که شما بتوانید به خوبی از آن مراقبت کنید. برای اینکه ایمپلنت دندان شما به یک ایمپلنت دائمی تبدیل شود به رعایت عوامل زیر بستگی دارد:

طول عمر ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل متعددی ماندگاری عمر ایمپلنت های دندانی را تعیین می کنند. برخی از این عوامل یا فاکتورهای مهم عبارتند از:

 • میزان رعایت بهداشت دهان و دندان: هرچه بیشتر از دهان خود مراقبت کنید، ایمپلنت های شما دوام بیشتری خواهند داشت.
 • نوع رژیم غذایی که مصرف می شود: خوردن غذاهای چسبناک ، شیرین یا اسیدی اغلب می تواند ایمپلنت های دندانی را خراب کند.
 • شیوه جویدن غذا: جویدن زیاد یا فشردن فک می تواند به ایمپلنت ها آسیب برساند اگر بد بجوید طول عمر ایمپلنت نیز ممکن است کاهش پیدا کند.
 • مهارت دندانپزشکی که برای شما ایمپلنت می کارد: اگر ایمپلنت شما به روشی درست و توسط یک متخصص ایمپلنت خوب نصب شده باشد طول عمر بیشتری خواهد داشت.
 • محل کاشت ایمپلنت: ایمپلنت های جلوی دهان بیشتر از دندانهای عقب دوام می آورند زیرا از دندانهای عقب بیشتر و با فشار بیشتر استفاده می شود.
 • نوشیدن الکل و سیگار کشیدن: نوشیدن الکل و سیگار کشیدن خطر شکستن یا شکست نتیجه جراحی کاشت ایمپلنت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
 • تراکم استخوان فک شما: استخوان فک باید دارای تراکم کافی برای حمایت از ایمپلنت دندانی باشد هرچه استخوان متراکم تر باشد احتمال اینکه ایمپلنت بیشتر عمر کند بالاتر خواهد بود.

 

طول عمر ایمپلنت دندان چه قدر میتواند باشد

عوامل تأثیرگذار بر طول عمر ایمپلنت کدامند؟

عوامل مختلفی وجود دارند که بر ماندگاری و طول عمر ایمپلنت تأثیر می‌گذارند. در ادامه مهم‌ترین عوامل بررسی شده‌اند.

1- کیفیت مواد استفاده شده

شرکت‌ها و برندهای مختلفی در زمینه تولید ایمپلنت فعالیت می‌کنند. برخی از آن‌ها دارای کیفیت‌ و ماندگاری بسیار بالایی هستند. بهتر است قبل از انجام ایمپلنت تحقیق کاملی در این زمینه انجام داده و ایمپلنتی با کیفیت مناسب استفاده کنید. در این زمینه می‌توانید با دندانپزشک متخصص‌ مشورت کنید.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که شرکت‌های سازنده بر روی پایه‌های ایمپلنت از پوشش‌هایی استفاده می‌کنند که تأثیر مستقیمی بر جوش خوردن پایه با استخوان فک دارد. حتما در مورد نوع پوشش ایمپلنت و کیفیت بالای آن نیز پرس‌وجو کنید.

2- مهارت متخصص

متخصص ایمپلنت قبل از شروع کار باید معاینه‌ها و آزمایشات لازم را انجام داده و شرایط را برای کاشت دندان فراهم کند. اگر این روش درمان برای بیمار مناسب نباشد، قطعا با مشکل روبرو شده و طول عمر ایمپلنت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دندان پزشک متخصص تمام شرایط را بررسی و در صورت فراهم بودن شرایط این نوع درمان را انجام می‌دهد.

نحوه انجام ایمپلنت نیز بر روی طول عمر ایمپلنت تأثیر دارد که مستقیما به تجربه و تخصص دندانپزشک برمی‌گردد.

3- سلامت دهان و دندان

افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان دارند باید استخوان فک با تراکم کافی و همچنین لثه سالم و مطلوبی داشته باشند. در غیر این صورت فک و لثه نمی‌توانند به خوبی پایه ایمپلنت را نگه داشته و مشکلات مختلفی در ادامه به وجود می‌آید. اگر مشکلات گفته شده در بیمار وجود داشته باشد، باید ابتدا برای برطرف شدن و درمان آن‌ها اقدامات لازم انجام شود. اگر این مشکلات قبل از انجام ایمپلنت تشخیص داده نشوند، کاشت با موفقیت انجام نشده و قطعا شکست می‌خورد.

4- نداشتن بیماری‌های زمینه‌ای

افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و مشکلاتی از این قبیل هستند، باید با دندان پزشک خود در میان بگذارند. این بیماری‌ها ممکن است روند کاشت دندان را دچار مشکل کرده و طول عمر ایمپلنت را کاهش دهد. به این صورت دندانپزشک پس از بررسی وضعیت سلامتی فرد برای درمان و کاشت ایمپلنت اقدام می‌کند.

برخی از افراد پس از انجام ایمپلنت دچار بیماری‌ها و مشکلاتی می‌شوند که کاشت آن‌ها را نیز با مشکل روبرو می‌کند. به همین دلیل سلامتی و نداشتن بیماری‌های خاص می‌تواند به افزایش طول عمر ایمپلنت دندان کمک کند.

 

مراقبت‌های لازم پس از ایمپلنت دندان:

فرقی ندارد شما از چه روش درمانی برای دندان‌های خود استفاده کنید. ایمپلنت دندان، روکش‌ها، پروتزها و تمام روش‌های دیگر به مراقبت اصولی نیاز دارند. مسواک، نخ دندان و دهانشویه اهمیت زیادی در سلامتی دهان و دندان و ماندگاری روش‌های مختلف درمانی دارند.

اگر نکات بهداشتی را رعایت نکنید، باکتری‌ها و پلاک‌ها در دهان و بر روی دندان‌های شما جمع می‌شوند و لثه شما آسیب می‌بیند. این مشکلات باعث بروز بیماری‌های پریودنتال و به مرور زمان تحلیل رفتن استخوان‌های فک شما می‌شود. به این صورت و پساز آسیب‌‌های استخوانی، ایمپلنت شما لق می‌شود. مصرف دخانیات، گاز گرفتن اشیا و خوراکی‌های سفت و سخت و مشکلاتی مانند دندان قروچه نیز بر ماندگاری ایمپلنت دندان تأثیر می‌گذارند.

 

چگونه بفهمیم ایمپلنتمان عفونت کرده

چگونه به افزایش طول عمر ایمپلنت دندان کمک کنیم؟

بهترین راه برای اطمینان از ماندگاری ایمپلنت های دندانی و افزایش طول عمر آن ها، مراقبت از آنها است. اقدامات مراقببی زیر به شما کمک می کند تا سالیان سال بتوانید ایمپلنت های خود را سالم و کارآمد نگاه دارید.

 • غذای سفت و سخت نجوید

اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که از جویدن اشیاء سفت و سخت خودداری کنید. مثلا جویدن ناخن، مداد و سایر اشیاء دیگر که در برخی افراد به عادت تبدیل شده می توان به شدت طول عمر ایمپلنت دندان را با خطر مواجه کند.

همچنین جویدن غذاها و خواکی های سفت و سخت مانند گوشت نپخته، انواع میوه و سبزیجات نرسیده و … می تواند به طور مشابه به ایمپلنت و طول عمر آن آسیب بزند. بنابراین بهتر است غذاهای نرم مصرف شود و این امر نه تنها در روزهای بعد از کاشت باید مورد توجه قرار بگیرد بلکه طی سالیان بعد از آن نیز رعایت شود.

 • به طور مرتب مسواک بزنید

بهتر است که دوبار در روز مسواک بزنید و نخ دندان نیز بکشید تا مانع از تجمع پلاک و باکتری های مضر در اطرف ایمپلنت دندان خود شوید. اگر مسواک زده نشود و یا برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها نخ دندان کشیده نشود، پلاک ها به زیر خط لثه و اطراف ایمپلنت نفوذ کرده و برای ایمپلنت مشکلات زیادی ایجاد می کنند که در نهایت طول عمر ایمپلنت و ماندگاری آن کاهش پیدا خواهد کرد.

 • از محصولات دندانپزشکی ساینده استفاده نکنید

همانطور که میبایست از دندان های خودمان مراقبت کنیم باید حواسمان به ایمپلنت نیز باشد. مثلاً نباید دندان ها و ایمپلنت را با مسواک های سفت و سخت تمیز کرد و یا نباید از خمیر دندان های ساینده استفاده کرد زیرا باعث وارد شدن آسیب به ایمپلنت می شوید. همیشه باید خمیر دندانی استفاده کنیم که غیرساینده باشد و مسواکمان نیز دارای موهای نرم باشد.

 • رژیم غذایی مناسب و توصیه شده را رعایت کنید

بعد از اینکه ایمپلنت به استخوان فک جوش خورد و فرآیند استئواینتگریشن صورت گرفت شما می توانید تقریبا هرچیزی را میل کنید. اما به جهت کمک به افزایش طول عمر ایمپلنت دندان خود حتما از مصرف غذاهای اسیدی، بسیار شیرین و بلاخص چسپنده خودداری کنید. مثلا میوه های خشک یا آب نبات کمتری مصرف کنید و یا مصرف چیپس را محدود کنید. در عوض غذاهای نرم و سالم تر میل کنید زیرا اگر چنین نکنید ماندگاری و طول عمر ایمپلنت کاهش پیدا می کند.

 • دندان قروچه را مدیریت کنید

به هم سابیدن عمدی یا غیرعمدی دندان ها به هم اصطلاحاً دندان قروچه یا براکسیسم نامیده می شود. افرادی که دندان قروچه دارند میبایست قبل از کاشت ایمپلنت برای مدیریت آن از یک دندانپزشک کمک بگیرند. چنانچه شخص با اصرار و با وجود داشتن دندان قروچه ایمپلنت بکارد باید برای محافظت از دندان ها و ایمپلنت کاشته شده خود محافظ دهان بگذارد. دندان قروچه اگر شدید باشد می تواند تمام وقت و هزینه ایمپلنت دندان که صرف کرده اید را بی ثمر کند.

 • مصرف سیگار و دخانیات را ترک کنید (اقدامی بسیار مهم برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان)

ترک سیگار و محدود کردن نوشیدنی های الکلی از بهترین روش های افزایش ماندگاری ایمپلنت ها است. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل (آن هم به صورت بیش از حد) می تواند روند بهبودی پس از کاشت دندان را آهسته کند که این موضوع درصد موفقیت عمل و طول عمر ایمپلنت کاشته شده را نیز کاهش می دهد.

 • به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید

برای اینکه بتوانید از صحت و سلامت ایمپلنت و درستی عملکرد آن مطمئن شوید بهتر است که حداقل هر شش ماه برای معاینه و فرآیند جرمگیری و تمیز کردن تخصصی دندان ها به نزد یک دندانپزشک مراجعه کنید اینکار می تواند مدت زمان سلامت ایمپلنت را بیشتر کند.

بیشتر بخوانید : ایمپلنت کوتاه یا مینی چیست ؟

چطور بفهمیم که ایمپلنت دندان دائمی آسیب دیده؟

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد ایمپلنت دندان دائمی آسیب دیده و باید برای ترمیم آن اقدام کنید. از جمله نشانه‌هایی که حاکی از آسیب دیدن ایمپلنت دائمی دندان است، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درد و ناراحتی شدید در محل جراحی ایمپلنت دندان دائمی

پس از عمل جراحی ایمپلنت، دوره کوتاهی درد خفیف وجود دارد و به تدریج برطرف می‌شود. در صورتی که با گذشت زمان درد لثه برطرف نشود و نوع درد نیز ضربان‌دار باشد؛ می‌تواند نشان‌ دهنده آسیب دیدگی ایمپلنت‌دندان دائمی باشد.

 • مشکل در جویدن

عملکرد ایمپلنت‌دندان دائمی کاملاً مشابه دندان واقعی است. بنابراین پس از گذشت دوران نقاهت پس از عمل جراحی ایمپلنت، نباید هیچ گونه مشکلی در جویدن وجود داشته باشد. اگر هنگام جویدن غذا با مشکل مواجه شدید احتمال آسیب دیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد و باید در اسرع وقت به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید.

 • واکنش‌های آلرژیک ناگهانی

اگر به واکنش‌های آلرژیک ناگهانی شامل تورم اطراف لثه، از دست دادن حس چشایی یا سوزن سوزن شدن لثه‌ها دچار شدید، ممکن است نشانه‌ای از شکسته شدن ایمپلنت دندان دائمی باشد.

 • جا‌به‌جایی و لق شدن ایمپلنت‌دندان دائمی

در صورتی که جراحی ایمپلنت دندان شما به خوبی انجام شود، هرگز احساس وجود یک جسم خارجی را در دهان خود نخواهید داشت. بنابراین، در صورتی که هنگام صحبت کردن، غذا خوردن یا خندیدن، ایمپلنت دندان در دهان شما حرکت کند؛ می‌تواند نشانه‌ای از خراب شدن ایمپلنت‌دندان دائمی شما باشد.

خوب است بدانید که اگر ایمپلنت لق درمان نشود، علاوه بر ایجاد مشکل در زیبایی ظاهری، به لثه‌ها و استخوان فک نیز آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند.

آیا عمل پیوند استخوان در افزایش عمر مفید ایمپلنت دندان موثر است؟

کمتر از ده درصد افرادی که ایمپلنت دندان انجام میدهند برای افزایش استحکام و تراکم استخوان فک خود به پیوند استخوان نیاز دارند. از بین رفتن تراکم استخوان فک معمولا به دلیل تصادف، عفونت، بیماری و یا کشیدن دندانها مشاهده می شود. پیوند استخوان روش ایده آلی برای ترمیم استخوان فک است طوری که بتوانید از ماندگاری و دوام ایمپلنت دندان لذت ببرید.

چند نوع پیوند استخوان برای افزایش استحکام پایه ایمپلنت وجود دارد؟

پیوند استخوان اتوژنوس (autogenous): در روش اتوژنوس از استخوان طبیعی فرد دهنده به ‌منظور بخش پیوندی استفاده می‌شود. استخوان طبیعی می‌تواند از بخش‌های مختلف فرد دیگری به عنوان دهنده مثل چانه، فک، ساق پا، استخوان ران و استخوان لگن استخراج شود.

پیوند اتوگرفت (autograft): در روش اتوگرفت از استخوان خود بیمار به‌عنوان ماده پیوندی استفاده می‌شود، بنابراین عوامل سلولی مورد نیاز برای رشد استخوان فراهم می‌شود. به‌ بیان‌دیگر روش اتوگرفت به دو مرحله جراحی برای استحراج استخوان از بدن بیمار و سپس پیوند استخوان نیاز دارد. درنتیجه برای شخصی که دارای ضعف در سلامتی باشد، مناسب نیست.

پیوند استخوانی زنوگرفت: این نوع پیوند از طریق استخوان غیرزنده و پودر استخوان تیهیه شده از منبع غیر انسانی انجام می‌گیرد. در اکثر موارد این استخوان از گاو استخراج می‌شود و استخوان برداشت‌شده در دمای بالا نگهداری می‌شود تا از احتمال آلودگی و پس زدن سیستم ایمنی در امان باشد. با پیوند زنوگرفت، استخوان کافی در فک وجود خواهد داشت تا کاشت ایمپلنت در آن قسمت استخوان امکان‌پذیر شده و عمر مفید ایمپلنت دندان افزایش یابد. این روش کاملا با آناتومی و ترکیب استخوان شما سازگار است.

پیوند استخوانی Alloplastic: در این پیوند به جای استفاده از عناصر استخوان طبیعی از پیوندهای مصنوعی و فسفات کلسیم استفاده میشود که قابل جذب و غیر قابل جذب هستند.

از آنجایی که کاشت دندان در بافت لثه ها و فک انجام می گیرد، برخی افراد از جمله کسانی که از دیابت رنج میبرند و یا سیگار میکشند، ممکن است گزینه ی مناسبی برای عمل جراحی کاشت ایمپلنت نباشند و عمر مفید ایمپلنت دندان آنها کمتر از افراد سالم باشد. به هرحال بهتر است قبل از اقدام به کاشت دندان، دندانپزشک شما دهان، استخوان فک و لثه های شما را معاینه کرده و به شما میگوید که آیا گزینه ی مناسبی برای این عمل هستید یا خیر.

 

آیا عمر مفید ایمپلنت برای همه بیماران یکسان است؟

چرا عمر مفید ایمپلنت های دندان بسیار طولانی است؟

تیتانیوم، یکی از قویترین فلزات موجود است و آلیاژهای آن خورده نمیشود و از این رو بیماران به ندرت عدم موفقیت ایمپلنت را تجربه میکنند.

مسئله ی دیگر مقاومت ایمپلنت ها در برابر پوسیدگی؛ دندانهای طبیعی دچار پوسیدگی میشوند چون دهان شما پر از باکتری بوده و زمانی که شیرینیجات مصرف میکنید، آنها با باکتریها ترکیب شده و تولید اسید مینمایند. در نتیجه وجود این باکتریها به روند پوسیدگی دندان سرعت میبخشند و اگر به موقع درمان صورت نگیرد، پوسیدگی اغلب باعث از دست رفتن دندان میشود. در صورتیکه هرگز با پوسیدگی ایمپلنت مواجه نخواهید شد چون باکتریها نمیتوانند به تیتانیوم نفوذ کنند. به جرأت میتوان گفت که ایمپلنت حتی با دوامتر از دندانهای طبیعی است.

تیتانیوم در برابر شکستگی بسیار مقاوم است. پایه های تیتانیومی که برای کاشت دندان به کار میروند حتی از ریشههای دندان طبیعی نیز قویتر هستند. با این وجود، مشکلاتی که معمولا رخ میدهد مربوط به تاج سرامیکی است. در صورت استفاده نادرست، تاج میتواند دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود. درست است که سرامیک فوقالعاده محکم است اما دوام آن بیشتر از دندان واقعی نیست.

آیا عمر مفید ایمپلنت از دندان طبیعی بیشتر است؟

حقیقت این است که اگر از ایمپلنت های دندان به درستی مراقبت کنید عمر مفید آنها می تواند حتی از دندان های طبیعی شما نیز بیشتر باشد.

محبوبیت ایمپلنت به دلیل ساختار و شکل آن است، چون ظاهر آنها به دندانهای طبیعی ما بسیار شبیه است. البته پایه ایمپلنت که نقش اصلی را در دوام و طول عمر کل اجزا ایفا می کند، بخشی از دندان کاشته شده است که آن را نمیبینید.

ریشه ی مصنوعی یک پایه ی تیتانیوم است که با جراحی در استخوان فک کاشته میشود. سپس یک تاج سرامیکی به آن متصل میشود تا دقیقا مانند دندان طبیعی به نظر برسد. این طراحی با پیشرفت غیر منتظرهای که دارد ایمپلنت را قادر میسازد تا سالها در دهان شما ماندگار باشد.

از آنجایی که سلول های استخوانی به راحتی با تیتانیوم جوش می خورند به مرور زمان رشد کرده و به ایمپلنت متصل میشوند که نه تنها باعث افزایش استحکام ایمپلنت در استخوان فک میشود بلکه همچنین به جلوگیری از تحلیل استخوان فک نیز کمک میکند.

این استحکام موجب افزایش عمر مفید ایمپلنت و رسیدن به بالاترین میزان موفقیت کاشت ایمپلنت میشود. عمر بیش از نود و پنج درصد از ایمپلنت هایی که تاکنون در آمریکا کاشته شده به بیش از ده سال رسیده و برای دهه ها ماندگار خواهند بود. در هر حال، درمان ایمپلنت دندان ممکن است در هر شرایطی، بخصوص زمانی که استخوان تحلیل رفته باشد یا به علت گران بودن امکانپذیر نباشد؛با این وجود، امروزه ایمپلنت ها نقش موثر و مهمی در ترمیم دندان و ایمپلنتولوژی ایفا می کنند.

در پایان آنچه باید برای دائمی بودن ایمپلنت دندان بدانید:

ایمپلنت دندان مدت هاست به یک عمل رایج در علم دندانپزشکی تبدیل شده است. در سال ۱۹۵۲ اینگوار برنمارک اولین عمل ایمپلنت دندان را انجام داد. او نتیجه تحقیقات خود را در سال ۱۹۸۲ ارائه کرد و در طول ۴۰ سال گذشته تحقیقات بسیار زیادی بر روی این روش درمانی صورت گرفت که همه نشان از پیشرفت چشمگیر ایمپلنت دندان داشته است. از آنجا که ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی است، می تواند اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد.

به طور کلی زمانی که از ایمپلنت دندانی استفاده می کنید وهزینه ایمپلنت دندان را نیز متحمل شده اید پس باید مراقبت و نگهداری از آن را نیز همراستا با انتخاب متخصص ایمپلنت خوب مد نظر قرار دهید، چراکه قادر خواهید بود تا آن را برای یک عمر همراه خود داشته باشید چراکه مانند دندان طبیعی یک ریشه دندان محکم دارد؛ اما همانند دندان طبیعی نیز نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.

برای این کار یکسری دستورالعمل هایی وجود دارد که باید طبق توصیه دندانپزشک خود بدانید و البته رعایت کنید. بهداشت دهان و دندان خود را در اولویت قرار دهید. از فشار غیر متعارف به دندان پرهیز کنید مانند گاز زدن اشیاء یا با دندان درب قوطی باز کردن. سه بار مسواک زدن در روز و همچنین استفاده از نخ دندان برای شما یک الزام است.

همچنین باید هر ۶ ماه یک بار چکاپ دندانپزشکی برای چک کردن شرایط ایمپلنت فراموش نشود. ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان های واقعی شما دارد و اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید، مانند یک دندان طبیعی کارایی خود را از دست خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.