آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

درد ایمپلنت دندان
دیدگاه : 0 دیدگاه

این روزها با وارد شدن تکنولوژی به حیطه دندانپزشکی دیجیتالی تا حد زیادی بر عمل های ایمپلنت دندان توانسته موثر باشد و در نهایت باعث گشته که این عمل آسان تر صورت گیرد. در این مطلب درباره درد ایمپلنت دندان توضیحات بیشتری ارائه شده است.

شرایط انجام جراحی ایمپلنت دندان :

جهت چگونگی درد کاشت ایمپلنت، بایستی در ابتدا اطلاعاتی راجع به شرایط عمل داشه باشیم. در واقع یک دندانپزشک قبل از این که روند عمل را شروع نماید به فرد به صورت کامل توضیح می دهد که بایستی انتظار چه چیزی را داشته باشد. در واقع نمی شود که یک نسخه را برای همه تجویز کرد و موقعیت بیماران گوناگون جهت انجام ایمپلنت دندان کاملا متغیر می باشد. متخصص ایمپلنت با وارسی شرایط فرد متوجه می شود که ایمپلنت برایش مناسب می باشد یا نه…

چنانچه فرد یکی از دندان هایش را به هر علتی از دست داده باشد، بایستی یک دندان جایگزین برای خویش مهیا نماید. اگر این کار را انجام ندهد، تحلیل رفتن استخوان فک یا از بین رفتن استخوان لثه و کوتاه تر شدن ارتفاع استخوان فک و نیز بیشتر شدن فاصله بین دندان ها کمترین مشکلی است که امکان دارد برای فرد اتفاق بیافتد. بهترین راه پیش رو جهت رفع این مشکل، کاشت دندان یا ایمپلنت می باشد. البته که تصمیم همیشه به عهده فرد می باشد ولی ایمپلنت دندان مزیت های خیلی فراوانی را با خود دارد که در مقایسه با بریج یا پل دندانی و حتی تاج های دندانی، راه خیلی بهتری محسوب می گردد.

در فرایند ایمپلنت دندان غیر دیجیتال یا همان روش سنتی، متخصص بایستی بررسی های لازمه را بروی لثه شما انجام داده و بعد چنانچه استخوان لثه فرد سطح کیفی و تراکم لازم را نداشته باشد، متخصص به تشخیص خویش از راه پیوند استخوانی اقدام کرده تا با این روش خلاء موجود را جبران نماید. بعد از آن که شرایط لازم جهت کاشت دندان مهیا شد، متخصص یک پایه با جنس آلیاژ تیتانیوم را داخل استخوان لثه جای داده و بعد برای مدتی تامل نموده تا آلیاژ با لثه هماهنگی لازم را پیدا نموده و یا به استخوان جوش خورده و پیوند استخوان انجام گردد. ایمپلنت در واقع همان ریشه دندان است که بطور مصنوعی ساخته شده است. بعد با استفاده از یک تاج مناسب، دندانی طبیعی و متناسب با دندانهای دیگر را برای فرد ایجاد می نماید.

مشاوره و رزرو وقت برای ایمپلنت دندان در شرق تهران

 دکتر دادگر متخصص درمان ریشه دندان (متخصص اندو)، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از ایمپلنت دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

چه عواملی باعث درد بیشتر بعد از کاشت ایمپلنت می شوند؟

معمولا دردهای بعد از عمل ایمپلنت فقط تا چند روز بعد از عمل حس می شوند و کم کم رفع می شوند. ولی این رفع شدن فقط زمانی ممکن می شود که مراقبات بهداشتی بعد از عمل ایمپلنت به درستی اعمال گردند. چنانچه مراقبات بعد از عمل ایمپلنت بدرستی اعمل نشوند، امکان دارد فرد کم کم درد بیشتری را احساس نماید. در ادامه عوامل موجب درد بیشتر بعد از عمل ایمپلنت را توضیح داده ایم.

عفونت:

اگر فرد دچار بیماری های لثه کنترل نشده باشد، استعمال دخانیات بعد از عمل ایمپلنت و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، امکان دارد فرد در روزهای بعد از جراحی ایمپلنت به عفونت لثه دچار گردد و همین موضوع باعث شدیدتر شدن درد در نقطه جراحی شده می شود.

حرکت ایمپلنت دندان:

جهت جوش خوردن ایمپلنت به فک باید در هفته های اولیه بعد از عمل، مراقبات لازمه انجام شوند تا ایمپلنت در نقطه خویش ثابت بماند و جابجا نگردد. در حالی که به خاطر ضربه خوردن به دهان و فک، ایمپلنت جابجا و یا لق شود، درد بعد از عمل ایمپلنت شدیدتر می شود.

فشار بروی ایمپلنت دندان:

بعد از جراحی ایمپلنت، بایستی که تمهیدات لازمه جهت پیشگیری از فشار آمدن بروی ایمپلنت دندان انجام گردد. مثلا کسانی که در خواب دندان قروچه می کنند حتما بایستی بعد از جراحی ایمپلنت از نایت گارد یا همان محافظ دندان استفاده نمایند. افراد تا چند روز بعد از عمل ایمپلنت بایستی از مواد غذایی نرم و آبکی استفاده نمایند تا فشار از روی ایمپلنت دندان کمتر شود.

درد ایمپلنت دندان

آیا در طی جراحی ایمپلنت، فرد درد حس می کند؟

اغلب عملهای جراحی امکان دارد در زمان اعمال توام با درد باشد و همینطور امکان دارد فرد در حین جراحی ایمپلنت دندان هم درد را حس نماید. در عصر حاضر مدرن ترین و پیشرفته ترین متدها جهت کنترل درد ایجاد گشته اند که موجب می گردد تا درد در حین عمل های گوناگون دندانپزشکی به کمترین حد برسد. در اکثر موارد دندانپزشک میتواند انواع گوناگون آرامبخش ها را به فرد تزریق نموده تا میزان استرس و درد را در بدن وی تعدیل نماید.

بیشتر بخوانید :دوام دندان عصب کشی شده چقدر است؟

آیا پس از جراحی ایمپلنت دندان درد وجود دارد؟

عوامل بسیاری به درد بعد از جراحی ایمپلنت دندان موثر می باشند مثلا چنانچه جراحی فرد دارای پیچیدگی خاصی نباشد، انتظار داریم که درد بعد از جراحی ایمپلنت خیلی کمتر باشد. در بعضی از افراد عواملی مثل ورم، کبودی، خونریزی بعد از اعمال جراحی دیده می شود. تمام این علایم موقتی بوده و معمولا بعد از گذشت یک هفته الی 10 روز از زمان عمل، ورم به صورت کامل برطرف می شود.

درد تا چه مدت پس از جراحی دندان ادامه دارد؟

معمولا احساس درد بعد از جراحی ایمپلنت در طی 3 الی 5 روز بعد از عمل به بیشترین حد خود رسیده و بعد رو به کم شدن رفته به صورتی که در اواخر هفته اول بعد از عمل، درد خیلی کمی را حس نموده و احساس بهتری خواهید داشت. ورم و کبودی و التهاب هم در طی همین هفته اول رفع می گردند. طبق وضعیت جسمی فرد، در طی 7 الی 15 روز بعد از عمل ایمپلنت، فک و دهان فرد به شکل طبیعی خویش برگشته، درد به صورت کامل رفع شده و فرد قادر است تا رژیم غذایی معمولی خویش را آغاز نماید و حتی فعالیت های سنگین و ورزش را مجددا آغاز نماید.

درد ایمپلنت دندان

آیا با بی حسی موضعی باز هم جراحی دندان دارد؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که با استعمال موضعی بی حسی، عصب های نواحی ایمپلنت بی حس می گردند. این روش در انجام جراحی های دندانپزشکی کارایی خوبی دارد. با استعمال موضعی بی حسی، فرد به صورت کامل هوشیار بوده ولی در طی انجام عمل، هیچ دردی را حس نمی نماید. بی حسی موضعی با تزریق در لثه انجام شده و فرد فقط درد کمی باطر تزریق در لثه خویش حس می نماید. اما شایان به ذکر است که بعد از بی اثر شدن بی حسی ممکن است فرد درد را حس کند که برای همین دندان پزشک معمولا برای بیمار دارو هایی تجویز می کند که درد بیمار را کمتر کند .

درد داشتن بعد از یکسال از جراحی ایمپلنت طبیعی است؟

باید در جواب بگوییم که این موضوع همگانی نبوده و فقط برای بعضی از افراد رخ می دهد. تحقیقات نشان دهنده این می باشد که بعضی از افرادی که دچار مشکلاتی مانند مشکلات عفونی، کم بودن تراکم استخوانی در فک و نیز کم بودن بافت لثه در ناحیه جراحی بوده اند؛ یکسال بعد از جراحی ایمپلنت همچنان درد را در نواحی جراحی حس می نمایند. همینطور بیمارانی که بعد از عمل ایمپلنت، به صورت دائم سیگار می کشند یا دندان قروچه دارند و به آن رسیدگی نکردند، دردی طولانی مدت را بعد از جراحی ایمپلنت داشته اند.

توصیه هایی برای کاهش درد ایمپلنت دندان

بروز ورم و درد در اولین روزهای بعد از عمل ایمپلنت دندان کاملا طبیعی می باشد ولی در بیماران دیگر ممکن است این موضوع متفاوت باشد. با این حال روش های متعددی هستند که در 7 الی 10 روز اول درمان میتوان با به کار گیری آن ها این درد پس از جراحی را کمتر کنید.نکته ی اولی که بایستی بادقت به آن متمرکز شوید، توصیه و مراقباتی است که دندانپزشک به فرد ارائه نموده است. بی شک وی با دقت به این که شرایط جراحی را به درستی میداند، بهترین راه و روش ها را در اختیار بیمار قرار می دهد.

بیشتر بخوانید : چگونه از شکست ایمپلنت پیشگیری کنیم؟

فرد بایستی در مصرف داروهای مسکن و آرامبخش هم دقت نماید. فرد نیز می تواند از کمپرس یخ استفاده نموده تا میزان درد را کاهش دهد. بعضی دیگر از مواردی که میتواند در کمتر کردن درد کمک نماید عبارت هستند از: شست و شوی دائم لثه با محلول آب و نمک، مصرف غذاهای سرد شده و نرم و خودداری از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های داغ، استفاده دائم و درست از مسواک و خمیر دندان…

سخن پایانی:

به همراه مزیت های ذکر شده و فوق العاده ایمپلنت دندان، این روش می تواند در بهبود طرح لبخند و سلامت دندان های افراد نقش به سزایی را ایفا نماید. داشتن یک اصلاح طرح لبخند هالیوودی قادر است اعتماد به نفس شخص را بالا برده و فرد میتواند بدون نیاز به مخفی کردن جای دندان از دست رفته خویش در یک محافل و جلسات و … اقدام به صحبت و گفت و گو نماید. در آخر هم به یاد داشته باشید که هر نوع جراحی و عملی امکان دارد توام با درد باشد ولی این درد گذرا بوده و بعد از مدت زمان کمی به صورت کامل برطرف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *