عوارض ایمپلنت دندان و راه های پیشگیری از آن

عوارض-ایمپلنت-دندان
ارسال شده توسط: daka دیدگاه : 0 دیدگاه

مراقبت از دندان ها بسیار مهم است، زیرا خرابی دندان ها تاثیر بسیار بدی بر سلامت و ظاهر افراد دارد، با این وجود گاهی میزان آسیب آن ها به قدری زیاد است که هیچ راهی جز کاشت دندان های جدید در فک افراد وجود ندارد، در این زمان پزشکان از راه حل های مختلفی استفاده می کنند که یکی از بهترین راه حل های موجود ایمپلنت دندان است. با استفاده از ایمپلنت، دندان هایی جدید و با ظاهری کاملا طبیعی جایگزین دندان های خراب شده می شوند اما این روش نیز مانند سایر روش ها، درمان صد در صدی نداشته و در مواقعی نیز عوارض بدی را به دنبال دارد. در این مقاله قرار است به بررسی عوارض ایمپلنت دندان بپردازیم پس حتما با ادامه ی مقاله همراه باشید.

 

عوارض ایمپلنت دندان

در صورتیکه قبل از کاشت ایمپلنت بررسی های دقیق انجام نشود،عوارض ایمپلنت افزایش می یابد. اما چگونه عدم بررسی درست می تواند باعث ایجاد مشکلات شود؟ پزشک متخصص پیش از ایمپلنت موارد زیر را از نظر خواهد گذراند:

 • وجود استخوان کافی
 • فضای مزیو دیستالی و اکلوزالی کافی (از لحاظ عرضی و همینطور با دندانهای فک مقابل)
 • بررسی وجود یا عدم وجود لثه چسبنده. اگر توسط شخص متخصص در محل صحیح انجام شود، عوارضی نخواهد داشت.
 • معاینه دقیق، بررسی رادیوگرافی پانورامیک و CBCT

 

عوارض ایمپلنت دندان با پزشک غیرمتخصص

در صورتیکه بررسیهای دقیق انجام نشود و یا توسط فرد متخصص انجام نشود، احتمال موارد زیر وجود دارد:

 • بی حسی گوشه ی لب در برخی موارد ایمپلنت دندان
 • احتمال آسیب به اعصاب فک در کاشت دندان
 • مشکلاتی سینوسی پس از کاشت
 • کاشت ایمپلنت در محل نامناسب که ممکن است عوارضی از نازیبایی تا حتی عدم فانکشن و عدم امکان انجام پروتز بر روی ایمپلنت کاشته شده را داشته باشد.
 • آسیب به ایمپلنتها پس از تحویل پروتز به علت عدم تعیین صحیح تعداد ایمپلنتها: تعداد روکش های متصل به هم نسبت به تعداد پایه های ایمپلنت که در واقع نیروی وارد به ایمپلنتها را تعیین میکند. در صورت عدم بررسی و عدم قرار گیری تعداد مناسب با توجه به شرایط فکی هر فرد امکان overload ایمپلنتها و در نتیجه امکان آسیب دیدگی وجود دارد.

معاینات دوره ای توسط دندانپزشک متخصص پس از کاشت ایمپلنت و انجام پروتز الزامی است. با اینکه ایمپلنت مانند دندان طبیعی پوسیده نمی شود ولی در ارتباط مستقیم با بافتهای زنده استخوان و لثه است. در نتیجه در معرض بیماری قرار دارد.
مشکلات لثه ای در اطراف ایمپلنتها سریعتر از دندانهای طبیعی فرد ایجاد می شود و کندتر از آنها به درمان پاسخ می دهد. در نتیجه نگهداری مناسب و رعایت بهداشت کامل یکی از عوامل ضروری در حفظ ایمپلنتهاست.

 

شکستگی دندان

شکستگی پروتز ایمپلنت

این اتفاق زمانی می افتد که فشار یا لود زیاد از حد (دندان قروچه) به روکش وارد شود. یا سنگ یا غذای سفتی ناگهانی و ناخدآگاه روی ایمپلنت قرار بگیرد. این مشکل معمولا با درد همراه است و احتمال شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت نیز بعضا وجود دارد. در این موارد باید به دندانپزشک مراجعه نمائید تا در صورت امکان پروتز شما خارج گردیده و تعویض شود.

 

شکستگی بدنه ایمپلنت

این یک اتفاق بسیار نادر و جبران ناپذیر پس از درمان می باشد. معمولا بر اثر فشار بیش از حد و یا پروتز نامناسب دندان که فشارها را از مرکز اطراف منتقل کند، ایجاد می شود. معمولا در این حالت، درمانی جز خارج کردن ایمپلنت توسط جراحی مخصوص و کاشت مجدد ایمپلنت در ناحیه وجود ندارد. لذا در صورتی که ایمپلنت دندانی شما در دهان، دچار دردهای مکرر و یا ناراحتی زیاد هنگام جویدن است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض فوری بعد از کاشت ایمپلنت

مانند هر جراحی دیگر، درد مختصر بعد از کاشت ایمپلنت و تورم جزئی، محتمل است. این مشکل به عنوان عوارض محصول نمیشود. بلکه بخشی از روند درمان است.

 

عوارض طبیعی و موقت ایمپلنت دندان کدامند؟

تمام جراحی هایی که ممکن است یک فرد در طول عمر خود انجام دهد دارای عوارض طبیعی هستند که بعد از مدتی از بین می روند.

ایمپلنت دندان نیز دارای عوارضی کاملا معمولی و موقتی است که می تواند شامل موارد زیر باشد:

• درد: درد بعد از انجام ایمپلنت برای همه ی بیماران وجود داشته و هیچ راه گریزی از آن نیست. اگر چه که شدت درد برای هر فردی متفاوت است اما همه ی افراد این درد را تجربه می کنند.

• لق شدن دندان: دندان های کناریِ دندان ایمپلنت شده بر اثر فشاری که در طی عمل جراحی به آن ها وارد می شود کمی لق خواهند شد، البته این مورد جای نگرانی ندارد زیرا لقی دندان ها بعد از 21 تا 30 روز از بین رفته و دندان به حالت معمولی خود برمی گردد.

• تورم و کبودی: از دیگر عوارض کاملا طبیعی ایمپلنت، تورم و کبودی دهان بیمار است که اکثریت بیماران آن را تجربه می کنند. این مشکل نیز بعد از چند روز از بین می رود.

• گزگز و بی حسی: این مورد نیز در اثر جراحی ایمپلنت، در لب بیماران ایجاد می شود و بعد از چند روز از بین خواهد رفت.

• فشار به لثه و دندان ها: این عارضه بعد از انجام روکش ایمپلنت برای بیماران ایجاد می شود اما جای نگرانی نیست زیرا مانند دیگر موارد گفته شده خیلی زود اثرات آن از بین خواهد رفت.

 

عوارض غیر طبیعی

عوارض غیر طبیعی ایمپلنت دندان کدامند؟

به طور کلی 97 درصد از جراحی های ایمپلنت موفقیت آمیز بوده و تاثیر مثبتی دارند؛ اما در موارد نادر نیز با عوارض غیر طبیعی مواجه می شویم که می تواند شامل موارد زیر باشد.

• عفونت ها: بعد از هر عمل جراحی زخم هایی ایجاد می شود که ممکن است دچار عفونت شود این امکان برای زخمی که در اثر ایمپلنت ایجاد شده نیز وجود دارد.

• مشکلات سینوسی: در طی جراحی ایمپلنت امکان بروز مشکلات سینوسی که باعث پاره شدن غشاء سینوس می شوند نیز وجود دارد.

• شکستگی پروتز دندان بر اثر دندان قروچه: دندان قروچه کردن موجب ناکارآمدی پروتز ها خواهد شد، به همین دلیل اگر فردی عادت به انجام این کار داشته باشد امکان شکستگی و شل شدن پیج ایمپلنت هایش وجود دارد. در صورت بروز این مشکل حتما باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

• پوسیدگی دندان ها: یکی دیگر از عوارض غیر طبیعی ایمپلنت پوسیدگی دندان های مجاور است، این مشکل زمانی اتفاق می افتد که روکش پروتز به خوبی تراشیده نشده و با دندان های کناری هم سطح نباشد در این صورت با گیر کردن غذا در بین آن ها به تدریج دندان های کناری دچار پوسیدگی شدید خواهند شد.

 

عفونت ایمپلنت

یکی از مهم ترین عوارض ایمپلنت دندانی که ممکن است سبب شکست درمان ایمپلنت دندان بشود، عفونت ایمپلنت است. عفونت ایمپلنت به طور کلی ممکن است چند روز بعد از جراحی ایمپلنت رخ دهد و حتی ممکن است چند ماه بعد از کاشت ایمپلنت دندان ظهور کند.این عفونت می تواند برای لثه ، استخوان و ایمپلنت خطرناک باشد و سبب ایجاد پری ایمپلنتایتیس بشود.

عفونت ایمپلنت در افرادی سابقه بیماری لثه ، دیابت و پوکی استخوان هستند، امکان وقوع بیشتری دارد. برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت حتما از برند های مرغوب ایمپلنت استفاده کنید زیرا ایمپلنت با تیتانیوم مرغوب می تواند این ریسک را تا حد زیادی کاهش دهد.

علائم عفونت ایمپلنت

در صورتی که دچار علائم زیر شدید ، به پیش دندانپزشک خود مراجعه کنید، تا معاینه های لازم انجام شود و هر چه سریع جلو عفونت گرفته شود. در ادامه به بررسی علائم علائم جوش نخوردن ایمپلنت و عفونت می پردازیم:

 • خونریزی مداوم در محل کاشت ایمپلنت
اگر خونریزی و ترشحات از محل ایمپلنت به صورت مداوم باشد، نشانه عفونت ایمپلنت است.
 • قرمزی و ورم لثه

یکی از علائم اصلی شروع عفونت ایمپلنت ، قرمزی و متورم شدن لثه می باشد.

 • درد و تب

در صورتی که دچار تب ، خونریزی و درد مداوم باشد ، نشانه بروز عفونت می باشد.

 • بوی بد دهان

بوی بدی که ریشه خاصی نداشته باشد و با مسواک زدن از بین نرود، می تواند یکی از علائم عفونت ایمپلنت باشد.

 • حساسیت به ایمپلنت

یکی از عوامل بروز عفونت، واکنش آلرژیک بدن به ایمپلنت می باشد و این مورد درباره ایمپلنت های نامرغوب شایع تر می باشد.

 

 

در چه صورتی عمل ایمپلنت دندان موفقیت آمیز نبوده و دهان دچار عفونت می شود؟

• اگر بیمار اعتیاد داشته باشد و دخانیات و سیگار مصرف کند.

• اگر افراد، بیماری هایی مانند دیابت یا پوکی استخوان داشته باشند احتمال پس زدن ایمپلنت و بروز عفونت زیاد است.

• افرادی که از قبل بیماری های مربوط به لثه داشته باشند ممکن است ایمپلنت را پس بزنند.

• کاشت نادرست و عادت های نامناسبی مانند دندان قروچه نیز موجب بروز عفونت خواهد شد.

 

آیا ایمپلنت باعث سرطان میشود

در جواب این سوال باید گفت خیر. همانطور که می دانید ایمپلنت های دندانی بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته می باشد. در ایمپلنت های دندانی پایه از جنس تیتانیوم در درون فک قرار داده می شود و علاوه بر اینکه سرطان زا نیست ، از تحلیل استخوان نیز جلوگیری می کند.
ایمپلنت های دندانی به عنوان بهترین درمان برای دندان های از دست رفته می باشد و اگر از بابت سرطان زا بودن ایمپلنت ها ، نگران هستید ، باید گفته شود طبق مطالعات انجام شده ، ایمپلنت های دندانی هیچ ارتباط به سرطان ندارند.
سرطان های دهانی که با نام کارسینومای دهان شناخته می شود ، هیچ علت و رابطه های از آن با ایمپلنت پیدا نشده و بیشتر افرادی که دچار این نوع سرطان شده اند ، بیشتر سابقه مصرف دخانیات و مشروبات الکلی داشته اند.

 

آیا پوسیدگی دندان می تواند جزئي از عوارض ایمپلنت دندان محسوب شود؟

پایه ایمپلنت دندان که جنسی از تیتانیوم دارد، کاملا در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و خطر پوسیدگی به هیچ عنوان آن را تهدید نمی کند. اما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تاج دندانی که روی پایه ایمپلنت قرار دارد، باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.

 

پیشگیری

پیشگیری از عوارض ایمپلنت

به طور کلی می توان بسیاری از عوارض ایمپلنت دندان را با رعایت نکات پیشگیری از وقوع آن ها جلوگیری کرد. پیشنهاد می شوند ، نکاتی که در ادامه گفته می شود حتما جدی بگیرید تا دچار عوارض ایمپلنت دندان نشوید.

 • انتخاب متخصص ایمپلنت با تجربه
کاشت صحیح و اصولی ایمپلنت از بسیاری از عوارض پیشگیری میکند
 • استفاده از ایمپلنت خوب و با کیفیت
ایمپلنت استاندارد و با کیفیت به خوبی با استخوان جوش خورده و سازگازی بالایی با بدن انسان دارد.
 • رعایت نکات و مراقبت های ایمپلنت
ایمپلنت همانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد و با مراقبت های دهان و دندان می توان عمر ایمپلنت ها را افزایش داد.
 • در جریان گذاشتن پزشک در مورد بیماری ها ، حساسیت ها و داروهای مصرفی
در صورتی که دچار بیماری های خاص هستید یا از داروهای خاصی استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • قطع یا کاهش مصرف دخانیات

سیگار و مصرف دخانیات ممکن است سبب ایجاد عفونت در ایمپلنت دندان بشود و بهتر است مصرف آن را قطع یا کاهش دهید.

 

ایمپلنت های دندانی دارای درصد موفقیت های بسیار بالایی هستند و حدود 97 درصد طبق ایمپلنت موفقیت گزارش شده است. اما ممکن است در برخی اوقات درمان ایمپلنت با مشکلات و عوارض مواجه شود.

اصولا اگر ایمپلنت دندان توسط یک متخصص ایمپلنت انجام شود دچارخطرات ایمپلنت نمی شود و احتیاج به نگرانی وجود ندارد.

برخی خطرات اعم از آسیب به عصب و سینوس وجود دارد که خطر زیادی ندارد و در صورتی به وجود می آید که توسط متخصص ایمپلنت با تجربه انجام نشده باشد.

برای جلوگیری از خطرات ایمپلنت حتما به پیش یک دکتر با تجربه و متخصص مراجعه کنید. همچنین بیماری ها و دارو های مصرفی خود را پزشک مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.