آیا کشیدن دندان عقل لازم است؟

کشیدن دندان عقل لازم است؟
دیدگاه : 0 دیدگاه

دندان های عقل در برخی موارد خیلی دیر رشد می کنند و محدوده و مکان کافی برای رشد این دندان وجود ندارد و ممکن است که باعث بروز عفونت شود علت کشیدن دندان عقل در برخی موارد نبود فضای کافی است ولی ممکن است حتی گاهی بدون دلیل نیز این دندان کشیده شود.

دندان عقل کجا است؟

دندان های عقل معمولا در دهان افراد به تعداد چهار عدد می باشد که بعد از دندان های آسیاب و در فک بالا و پایین این دندان ها رشد می کنند و در انتهای دندان ها قرار دارند. به طور معمولی این دندان ها در سنین ۱۸تا۲۵سالگی افراد رشد می کند ممکن است که در برخی افراد این دندان دیرتر یا زودتر رشد کند ولی میانگین زمانی رشد دندان قید شده است .در دهان برخی افراد ممکن است که دندان عقل مشاهده نشود ولی نمی توان گفت که دندان عقل وجود ندارد . در بسیاری از موارد ممکن است که احتیاج باشد دندان عقل را بکشید که در این مطلب برای شما توضیح داده ایم.در بسیاری از موارد نیز به دلیل کمبود فضای کافی و انحراف و‌کج شدگی و شکستگی و عفونت و… ممکن است که برای کشیدن دندان عقل خود طبق نظر پزشک اقدام کنید.

دندان عقل

آیا کشیدن و برداشتن دندان عقل لازم می باشد؟

دندان اخری که در دندان های ما رشد می نماید دندان عقل می باشد در شرایط زیر احتیاجی به کشیدن و برداشتن دندان عقل نیست.

 • در صورتی که دندان عقل سالم باشد.
 • در صورتی که دندان عقل به طور کامل و سالم رشد کرده باشد.
 • در مواردی که دندان عقل از جای درستی در آمده باشد و به دندان های دیگر آسیبی وارد نکند.
 • در صورتی که به دندان عقل دسترسی دارید و می توانید با استفاده از نخ های دندانی آن را تمیز نمایید.

در موارد ذکر شده علتی برای کشیدن دندان عقل وجود ندارد.
بیشتر بخوانید : کانال ریشه دندان چیست؟

علت کشیدن دندان عقل نهفته چیست؟

به دندانی که نتوانسته به صورت کامل و سالم بیرون بیاید و رشد کند دندان نهفته گفته می شود و به دو دلیل دندان نهفته عقل کشیده خواهد شد که شامل:
نهفته بودن دندان عقل
و گاهی نهفته بودن دندان عقل مشکلاتی را به وجود میhورد که پزشک دندان پزشک مجبور است این دندان را بکشد که شامل:

 • درد داشتن
 • گیر نمودن تکه هایی از غذا در مجاورت دندان عقل
 • عفونت داشتن و یا التهاب داشتن لثه
 • وجود پوسیدگی در بیرون دندان عقل
 • آسیب دیدن دندان های مجاور از وجود دندان عقل
 • احتمال و تشخیص دادن کیست در اطراف دندان عقل
 • عارضه های ارتودنسی

مشاوره و رزرو وقت برای جراحی دندان عقل در شرق تهران

 دکتر دادگر متخصص درمان ریشه دندان (متخصص اندو)، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دیافت نوبت و اطلاع از جراحی دندان عقل با شماره های زیر تماس بگیرید.

جلوگیری نمودن از آسیب ها و صدماتی که ممکن است دندان عقل نهفته در آینده به وجود بیاورد ولی این مورد بسیار سخت و مشکل است که بتوان تشخیص داد که آیا دندان عقل نهفته مشکل ساز می شود و یا نه؟ اما موارد زیر باعث و علت کشیدن دندان عقل خواهد بود که شامل:

 1. در صورتی که وضعیت دندان نهفته باعث بروز مشکل و آسیب شود‌.
 2. در صورتی که تمیز کردن دندان عقل سخت باشد و یا فضای بسیار کافی برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد.
 3. در میان سالی ممکن است که کشیدن دندان عقل باعث بروز عوارض و درد شود که در ایام جوانی این درد کمتر خواهد بود‌.

دندان عقل

توصیه های ضروری و لازم پس از کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل علت های متفاوتی دارد ولی اگر بنا به هر دلایلی مجبور بودید که دندان عقل خود را بکشید به مراقبت های زیر توجه نمایید.
بهتر است که در محل دندان کشیده شده از یک گاز استریل شده استفاده نمایید و خیلی آهسته و آرام آن را روی دندان خود فشار دهید.
در صورتی که پس از گذشتن ۲۴ساعت از کشیدن دندان عقل خونریزی داشتید با پزشک خود حتما تماس بگیرید.
در مدت زمانی که هنوز دهان شما بی حس می باشد از خوردن پرهیز کنید شاید باعث شوید که به گونه، زبان خود به طور ناخواسته صدمه بزنید.
بهتر است وقتی که دراز کشیدید سر خود را بالاتر از بدن خود نگه دارید.
در اوایل کشیدن دندان از کمپرس سرد برای کاهش درد و ورم استفاده نمایید و در ساعات اولیه هر چند مدت یکبار عمل کمپرس سرد را تکرار کنید.
بعد از انجام دادن عمل جراحی کشیدن دندان نهفته از فعالیت های سخت و ورزش اجتناب کنید چون باعث خونریزی می شود.
بهتر است که در ساعات اولیه از غذاهای نرم استفاده نمایید و از خوردن غذاهای سخت جلوگیری کنید.
بهتر است که از نی برای خوردن سوپ رقیق و یا نوشیدن استفاده نکنید چون ممکن است که باعث جدا شدن لخته خون و کندی بهبود زخم شود.
بهتر است که روزی چند مرتبه با محلول آب و نمک دهان خود را بشویید و می توانید این محلول را با استفاده از حل نمودن یک قاشق نمک در استکان آب به دست بیاورید بهتر است که آب شما کمی گرم باشد‌.
سیگار کشیدن باعث بروز عفونت و آسیب می شود و ممکن است که میکروب های وارد دهان شود و مکیدن سیگار نیز باعث شل شدن و جدا شدن لخته خون می شود.
بهتر است که محل کشیده شدن دندان را با دست و مالش و یا زبان لمس نکنید.
دندان های خود را بهتر است که با دقت و به آرامی مسواک کنید.
اگر پزشک شما توصیه نمود و لازم بود چند روز بعد برای کشیدن دندان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : درمان عفونت ریشه دندان

علت کشیدن دندان عقل چیست؟

اولین روشی که مجبور هستیم برای کشیدن دندان نهفته اقدام نماییم و علت کشیدن دندان عقل می باشد پوسیدگی دندان عقل است در بسیاری موارد ممکن است که به دلیل بهداشت های ضعیف دهانی دندان عقل افراد دچار پوسیدگی بشودو دیگر فرد نتواند از دندان عقل خود نگهداری نماید واین پوسیدگی دلیل کشیدن دندان عقل شود در برخی موارد نیز ممکن است که با رعایت بهداشت دهان نیز این دندان در معرض پوسیدگی قرار بگیرد.
دومین دلیلی که باعث و علت کشیدن دندان عقل می باشد عفونت نمودن مکرر و پی در پی بافت نرم پشت دندان عقل است در برخی موارد ممکن است که با رویش این دندان بافت نرم و اطراف دندان عفونت کند در صورتی که این عفونت ها تکرار شود و طولانی باشد علتی برای کشیدن دندان عقل می باشد.
شکستگی دندان عقل می تواند علت کشیدن دندان عقل باشد ممکن است که به دلیل رویش بد دندان، این دندان در محل تاج و ریشه دچار شکستگی شود و در این موارد نمی توان دندان را نگه داشت و باید این دندان را زودتر بکشید.
در صورتیکه سایر دندان ها را ارتودنسی نمودید ممکن است که لازم باشد دندان عقل را بکشید و کشیدن دندان عقل در همه ی ارتودنسی ها لازم نمی باشد.
علت کشیدن دندان عقل می تواند قرار دادن پروتز دهانی باشد. در این شرایط نیز بسته به نظر متخصص ممکن است که لازم باشد دندان عقل را بکشید و یا برعکس از دندان نهفته خود نگه داری نمایید.
در صورتی که ضایعه های پاتالوژیکی در دندان شما مشاهده شود باید برای کشیدن دندان عقل اقدام نمایید.
افرادی که به تومورهای دهانی مبتلا شده و می شوندو رادیو تراپی را شروع می نمایند که باید قبل از این کار سلامت کامل دندان ها مورد بررسی قرار بگیرد و هر کدام از دندان ها که دچار پوسیدگی و عفونت و آسیب می باشد باید کشیده شود ولی با توجه به احتمال پوسیدگی زود هنگام دندان عقل و رویت پوسیدگی باید این دندان را بکشید.

دندان عقل

نحوه کشیدن دندان نهفته چگونه می باشد؟

کشیدن دندان عقل یک روش چند مرحله ای می باشد که شامل:
تزریق نمودن بی حسی ، از آن جایی که کشیدن دندان نهفته خیلی دردناک می باشد برای انجام کشیدن باید لثه ها و استخوان فک به طور کامل بی حس شود.
همه ی دندان ها اتصالات بسیار محکمی با استخوان فک دارند و در برخی مواقع پزشک برای قطع نمودن این اتصالات ممکن است که اطراف دندان را کمی باز کند و با استفاده نمودن از ابزار های مخصوص این اتصال ها را قطع کندو برای بعضی افراد که این مرحله درد داشته باشد پزشک مجدد مقداری بی حسی تزریق می کند.
برای کشیدن دندان نهفته طبیعتاً پزشک به منظور شل شدن دندان نواحی کنار دندان را باز می نماید.
در مواقعی که دندان پزشک اقدام به کشیدن دندان نهفته می نماید ممکن است که این دندان را یکباره کشیده و یا به تکه های کوچک تری تقسیم نماید و تکه تکه اقدام به کشیدن دندان کند و وقتی که کشیدن دندان نهفته پایان رسید اگر در محل مورد نظر از دندان باقی مانده بود پزشک کاملا بافت را تمیز می نماید. آخرین مرحله کشیدن دندان این است که پزشک محل مورد نظر لثه را بخیه می زند.

سخن پایانی

نتیجه گرفتیم که علت کشیدن دندان عقل بسیار متفاوت می باشد و دلایل بسیار زیادی وجود دارد که افراد باید برای کشیدن دندان عقل خود اقدام نمایند در هنگام کشیدن دندان ها از جمله دندان عقل باید پیش پزشک متخصص و ماهر مراجعه نماید و از انجام کشیدن دندان در پیش افراد نامطمئن خودداری کنید. اینکه دندان عقل شما باید بماند یا نه نظری است که باید پزشک شما تأیید نماید. همانطور که گفته شد بنا به دلایل بسیار زیادی اکثر افراد نمی توانند از دندان عقل خود نگهداری نمایند و ناچار هستند که دندان خود را بکشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *