لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است ؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است ؟
دیدگاه : 0 دیدگاه

افراد زیادی در سراسر جهان به صورت روزانه از لمینت یا ونیر برای دندان استفاده می‌کنند تا دندان‌هایی زیبا، سفید و خوش فرم داشته باشند. لمینت می‌تواند شکستگی، بدفرمی و رنگ زرد یا سیاه دندان را به خوبی پوشش دهد و زیبایی فوق‌العاده‌ای به دندان‌های شما ببخشد. لمینت پوسته ی نازک سفید رنگی مشابه مینای دندان است که روی سطح جلوی دندان که در معرض دید قرار دارد، چسبانده می شود.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است ؟

دندانپزشکان معمولاً لمینت دندان برای کسانی توصیه می کنند که می خواهند با رفع عیوب جزئی سطح قابل مشاهده دندان های جلویی ظاهر دندان های خود را بهبود بخشند. شایع ترین نگرانی هایی که لمینت های دندانی می توانند برطرف کنند، دندان های آسیب دیده، لکه های دندان، دندان های کوتاه و دندان های بد شکل است.

لمینت داندان

چه زمانی لمینت دندان توسط دندانپزشک توصیه می شود؟

دندان های آسیب دیده

دندان های جلویی ممکن است در اثر ضربه به صورت در حین ورزش، در نتیجه دندان قروچه و در موقعیت های مختلف دیگر آسیب ببینند. هنگامی که دندان آسیب می بیند، می تواند منجر به شکستگی، ترک خوردن و شکستن دندان ها به روش های دیگر شود. لمینت ها می توانند انواع بسیاری از دندان های آسیب دیده را برطرف کنند، لبخند بیمار را بازگردانند و از لایه های زیرین دندان در برابر آسیب محافظت کنند.

لکه های دندان

لکه های دندان را می توان با درمان لمینت دندان نیز اصلاح کرد. دندانپزشکان معمولاً برای لکه های خفیف دندان، سفید کردن دندان های حرفه ای در مطب و مراقبت در منزل را توصیه می کنند. با این حال، برای دندان‌هایی که لکه‌های متوسط تا شدید دارند یا برای دندان‌هایی که به دلیل دیگری نمی‌توان آنها را به رنگ سفید مطلوب رساند، لمینت‌های دندان یک راه حل زیبایی عالی برای دستیابی به لبخندی درخشان و زیبا هستند.

دندان های کوتاه

لمینت های دندانی همچنین می توانند دندان هایی را که خیلی کوتاه به نظر می رسند بلندتر کنند. این اغلب نتیجه این است که دندان ها به طور طبیعی خیلی کوتاه هستند یا برخی از دندان ها با طول مناسب مطابقت ندارند تا لبخندی یکدست داشته باشند. در موارد دیگر، بیماران ممکن است دندان هایی داشته باشند که در اثر دندان قروچه (براکسیسم) فرسوده شده اند. در هر صورت، لمینت دندان می تواند به دستیابی به اندازه و شکل ایده آل برای دندان ها کمک کند.

شکاف دندان

لمینت دندان برای کسانی مناسب است که فاصله‌های جزئی بین دندان‌ها دارند که باعث نگرانی زیبایی می‌شود، می‌توانند شکاف بین دندان‌ها را با لمینت دندان پر کنند. این کار با بلند کردن دو طرف هر دندان جلویی انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که فضای ایده‌آل بین هر دندان وجود دارد و فضای اضافی وجود ندارد که باعث نگرانی زیبایی شود. در این موارد، لمینت دندان جایگزین جالبی برای درمان ارتودنسی است.

نگرانی های راجب هم راستا بودن دندان

در برخی موارد، لمینت‌های دندان می‌توانند موارد جزئی ناهماهنگی دندان (دندان‌های کج) را برطرف کنند. این به بیمار این امکان را می دهد که بدون گذراندن یک پروسه طولانی ارتودنسی لبخندی یکنواخت و متقارن ایجاد کند. با این حال، با توجه به آنچه گفته شد، لمینت های دندان برای رسیدگی به تراکم بیش از حد یا موارد شدیدتر دندان های کج ایده آل نیستند.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست ؟

لمینت روشی در دندانپزشکی زیبایی است که رنگ دندان ها را اصلاح کرده و فاصله بین آنها را پر می کند، بنابراین افرادی که دندان های سالمی دارند نباید دندان های خود را لمینت کنند زیرا هر بار که دندانی لمینت می شود لایه فوق العاده نازکی از آن تراشیده خواهد شد . اگر همین روش ادامه یابد و با هر بار تراشیدن مقداری دندان، عمر دندان کوتاه شده و در دراز مدت و به دلیل آسیب وارده، ممکن است نیاز به پر کردن، عصب کشی یا حتی کشیدن دندان داشته باشد.

برخی از جوانان 17 تا 30 ساله به دلیل زیبایی و سفیدی دندان اقدام به لمینت می کنند اما عمر این لمینت ها دائمی نیست و فرد مجبور است پس از چندین سال دوباره دندان های خود را لمینت کند.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص زیبایی با تجربه باشد و تجربه کافی داشته باشد، دندان های طبیعی شما آسیبی نمی بینند. دندانپزشک از شما می خواهد که از دهان و فک خود عکس برداری با اشعه ایکس عمومی بگیرید و دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص داد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه های دیگری مانند ونیرهای کامپوزیت، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا فقط کانتورینگ دندان را پیشنهاد می کند.

شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید تا زمانی که بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید.

تعمیر و نگهداری لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان بسیار ساده است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی، آنها را مانند دندان های اصلی خود در نظر بگیرید. معمولاً دندانپزشک استفاده از خمیر دندان فلوراید غیر ساینده را به شما پیشنهاد می کند. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان شما به لمینت باید یک هفته پس از قسط به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت ها مشکلی نداشته باشید، باید پس از یک هفته برای بررسی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر عادت به قروچه یا فشردن دندان های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از دندان در هنگام خواب در برابر سابیدن دندان محافظت کنید.

همچنین باید به طور مستمر به پزشک خود مراجعه کنید تا دندانپزشک شما بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی را پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *