عکس OPG چیست ؟

عکس OPG چیست
دیدگاه : 0 دیدگاه

عکس OPG (اورتوپانتوگرام) یک اسکن پانورامیک با اشعه ایکس دندان از فک بالا و پایین است. گاهی اوقات با نام اختصاصی Orthopantomagraph یا Panorex نیز نامیده می شود. این یک نمای دو بعدی صاف از یک نیم دایره از گوش تا گوش دیگر را نشان می دهد. اشعه ایکس پانورامیک اجازه می دهد تا تصاویری از چندین زاویه گرفته شود تا تصویر پانورامای مرکب را تشکیل دهد، جایی که فک بالا و فک پایین در ناحیه مشاهده شده قرار دارند ، ساختارهایی که خارج از ناحیه مشاهده شده هستند تار می شوند. در برخی از مراحل درمان دندانپزشکی، دندانپزشک شما احتمالا OPG را تجویز می کند.

عکس OPG همچنین تعداد، موقعیت و رشد همه دندان‌ها از جمله دندان‌هایی که هنوز رویش نیافته‌اند یا از لثه بیرون نیامده‌اند را نشان می‌دهد. این عکس با عکس های کوچکی که دندانپزشکان از نزدیک از دندان ها می گیرند متفاوت است. جزئیات کمتر اما محدوده دید بسیار وسیع تری را نشان می دهد. این می تواند به ویژه برای بررسی مناطقی مانند دندان عقل یا رشد فک و دندان های کودک مفید باشد. همچنین اغلب برای بررسی مفصل فک، TMJ (مفصل گیجگاهی فکی)، که گاهی اوقات CMA (مفاصل جمجمه-فک پایین) نامیده می‌شود، استفاده می‌شود، به خصوص اگر دندان‌های خود را به هم می‌سایید.

عکس OPGروش رادیوگرافی پانورامیک دندان ، شامل این است که بیمار چانه خود را روی یک قفسه کوچک در مقابل دستگاه اشعه ایکس قرار می دهد و به‌آرامی جسم استریل موردنظر را گاز می‌گیرد. این کار سر و دهان را در حین گرفتن عکس ثابت نگه می دارد.

دستگاه اشعه ایکس پانوراما از یک بازوی چرخان با منبع اشعه ایکس در یک انتها و مکانیسم فیلم (که تصویر را می گیرد) در انتهای مخالف تشکیل شده است. بازو دور سر بیمار می چرخد تا نمای وسیع دهان و فک او را به تصویر بکشد.

مزیت اصلی تصاویر پانوراما/OPG:

  • پوشش گسترده استخوان های صورت و دندان ها از جمله TMJ (مفصل گیجگاهی فکی)
  • دوز کم تابش به بیمار
  • راحتی معاینه برای بیمار
  • قابلیت استفاده در بیمارانی که در باز کردن دهان خود محدودیت دارند
  • زمان کوتاهی برای تولید تصویر لازم است
  • کمک بصری مفید در آموزش بیمار و ارائه مورد

عکس اپجدر طول عکسبرداری عکس OPG با اشعه ایکس دندان چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است از شما خواسته شود که زیورآلات، عینک و هر شی فلزی که ممکن است تصاویر را مبهم کند بردارید. از شما خواسته می شود که صورت خود را روی یک قفسه کوچک قرار دهید و به آرامی روی یک قطعه دهان استریل گاز بگیرید تا سر خود را ثابت نگه دارید. این مهم است که در حین عکس برداری با اشعه ایکس بسیار بی حرکت بمانید. در طول عمل هیچ گونه ناراحتی احساس نخواهید کرد.

OPG معمولاً حدود 3 دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود، تنها 20 ثانیه از آن تصویر در حال گرفتن است.

عکس اپجآیا انجام OPG دندان دردناک بوده و یا محدودیت خاصی دارد؟

خیر ، تصویربرداری توسط اشعه ایکس پانوراما بدون درد بوده و سریع و آسان انجام می شود و بیمار در حین عکسبرداری احساس ناراحتی نمی کند. در صورت وجود احتمال بارداری ، زنان باید همیشه دندان پزشک خود را  قبل از انجام این تصویر برداری مطلع کنند .

مزایا و پیشرفت های عکس OPG

فناوری اشعه ایکس دندان در حال حاضر از فناوری فیلم سنتی به فناوری اشعه ایکس دیجیتال دور می‌شود و از حسگرهای الکترونیکی و رایانه‌ها برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کند. اشعه ایکس دیجیتال امکان بازبینی فوری اسکن ها را بدون نیاز به انتظار برای ساخت فیلم فراهم می کند. آنها همچنین در گرفتن تصاویر با کیفیت بالا برای بار اول کارآمدتر هستند، تعداد اسکن های تکراری لازم و در نهایت ، میزان قرار گیری بیمار در معرض تابش را کاهش می دهند.

بیشتر بخوانید : کاربرد لیزر در درمان ریشه دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *