انواع ایمپلنت دندان و تفاوت های آن

انواع ایمپلنت دندان
دیدگاه : 0 دیدگاه

ایمپلنت دندان بر اساس شکل، موقعیت یا روش مورد استفاده برای جایگذاری دسته بندی میشوند. اما برای شناخت انواع ایمپلنت بهتر است درباره آن اطلاعاتی داشته باشیم. در این مقاله، به بررسی انواع ایمپلنت دندان و تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

برخی از ایمپلنت ها به صورت یک مرحله ای و در قالب دیجیتالی اجرا می شوند. برخی دیگر از ایمپلنت ها به صورت دو مرحله ای هستند. ایمپلنت های فوری گزینه خوبی برای دندان های جلو خواهد بود. برندی که برای اجرای ایمپلنت در نظر گرفته می شود بسیار مهم است. بنابراین چه خوب است اطلاعاتمان در خصوص ایمپلنت های معمولی، دیجیتالی، فوری و … تکمیل باشد تا بتوانید تصمیم هوشمندانه ای بگیریم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش مدرن و پیشرفته برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. ایمپلنت دندان شامل قرار دادن یک پیچ فلزی در استخوان فک و سپس نصب یک تاج مصنوعی بر روی آن است. این روش باعث می شود که دندان جدید شبیه به دندان طبیعی باشد و عملکرد و ظاهر خوبی داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید: ایمپلنت دندانی چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها از نظر برند و کشور سازنده با هم فرق دارند که در بخش مربوطه راجع به آن صحبت شد. اما تفاوت انواع ایمپلنت از نظر شکل نیز مطرح است. مثلاً ایمپلنت های اندواستیل به صورت دو مرحله ای طراحی می شوند. این ایمپلنت ها به صورت مستقیم داخل استخوان فک قرار می گیرد. این ایمپلنت ها عملکرد مشابهی با بریج های دندانی دارند. همینطور ایمپلنت های ساب پریواستیل نیز وجود دارد که در لیست مدل های تک مرحله ای قرار می گیرد.

انواع ایمپلنت از نظر روش کاشت نیز با هم فرق دارند. مثلاً مدل اول ایمپلنت فرورونده است که به صورت پیچ با استخوان اجرا می شود. نوع دیگری ایمپلنت برسازی درون کاشتی است که از قالب فلزی برای ساخت آن استفاده می شود و زیر لثه قرار می گیرد.

انواع ایمپلنت از نظر نوع متصل کننده نیز با هم فرق دارند. ظاهر متصل کننده هایی که روی سر ایمپلنت قرار می گیرد با هم فرق دارد. ایمپلنت ها از نظر سبک متصل کننده در سه نوع شش ضلعی داخلی و خارجی دسته بندی می شوند.

انواع ایمپلنت دندان براساس نوع فیکسچر

فیکسچر یکی از اجزای مهم ایمپلنت دندان است که در زیر لثه و داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند. فیکسچر از جنس تیتانیوم، زیرکونیوم یا سرامیک ساخته می‌شود و به شکل‌های مختلفی مانند پیچ، تیغه یا عرضی طراحی می‌شود. براساس نوع فیکسچر، انواع ایمپلنت دندان به سه دسته تقسیم می‌شوند:

ایمپلنت اندو استیل (داخل استخوانی)

این نوع ایمپلنت رایج‌ترین و پرکاربردترین نوع است که با استفاده از دریل دندانپزشکی در استخوان فک فرو می‌رود و جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می‌شود. این نوع ایمپلنت به شکل پیچ شده است و با یک اباتمنت به تاج دندان مصنوعی متصل می‌شود.

ایمپلنت ساب پریو استیل (روی استخوانی)

این نوع ایمپلنت در موارد کم استفاده می‌شود و برای کسانی که تراکم استخوان فک کافی ندارند مناسب است. در این روش، یک قاب فلزی شبکه‌ای روی استخوان فک قرار می‌گیرد و با التهاب لثه به آن محکم می‌شود. سپس تاج‌های دندان به قاب فلزی متصل می‌شوند.

ایمپلنت زایگوماتیک

این نوع ایمپلنت در موارد خاص و بسیار کم استفاده می‌شود و برای کسانی که هم فک بالا و هم فک پایین آنها تحلیل رفته است مناسب است. در این روش، فقط در فک بالا، چهار عدد فقط در هر طرف، در استخوان زایگوماتیک گذاشته مي شود.

انواع ایمپلنت دندان براساس مراحل کاشت

اینکه چگونه پروسه ایمپلنت دندانی انجام می‌شود و چه نوع ایمپلنت دندانی برای شما مناسب است، بستگی به شرایط فک و لثه شما دارد. همچنین مراحل کاشت براساس نظر دکتر پس از معاینه بیمار مشخص می‌شود. در ادامه به شما انواع ایمپلنت دندانی براساس مراحل کاشت را معرفی کنیم:

ایمپلنت دو مرحله‌ای

ایمپلنت دو مرحله‌ای یک روش رایج برای کاشت ایمپلنت است که در آن پس از جایگذاری پیچ فلزی در استخوان فک، لثه روی آن بسته می‌شود و برای چند هفته یا ماه به آن فرصت التیام داده می‌شود. در این زمان، پیچ فلزی با استخوان فک جوش خورده و پایدار می‌شود. سپس در یک جراحی دوم، لثه باز شده و یک قطعه کوچک به نام اباتمنت به پایان پروتز متصل می‌شود. اباتمنت نقش گیره‌ای را برای نگه‌داری تاج سرامیکی بر روی پروتز بازی می‌کند.

ایمپلنت تک مرحله‌ای

ایمپلنت تک مرحله‌ای یک روش ساده‌تر برای کاشت ایمپلنت است که در آن نیاز به جراحی دوم ندارید. در این روش، پس از قرار دادن پروتز در استخوان فک، قسمت بالای آن که به اباتمنت متصل است، از لثه خارج مانده و در دهان قابل رؤیت است. بعد از گذشت زمان التیام، تاج سرامیکی به صورت مستقیم بر روی اباتمنت قرار می‌گیرد.

ايمپلنت فوري

ایمپلنت فوري يك روش نوين است كه در آن شما مي توانيد همان روزي كه دكتر تصميم به كاشت ايمپلنت گرفت، تاج سراميكي خود را نصب كنيد. در اين روش، پس از جايگذاري پروتز در استخوان فك، تاج سراميكي با يك سيستم كامپيوتري طراحي و سفارشي شده و بلافاصله بر روي پروتز قرار مي گيرد. اين روش باعث صرفه جوئي در زمان و هزينه شده و نيز خطر عفونت لثه را كاهش مي دهد.

هر یک از انواع ایمپلنت ها، شرایط خاص خود را دارند. اما به طور کلی ایمپلنت جایگزین دندان های از دست رفته است. ایمپلنت فوری از نظر تکنیک کارگذاری ، متفاوت از ایمپلنت معمولی است. البته نیاز است که طول و عرض استخوان مناسب باشد و تراکم استخوان نیز سنجیده شود. در صورتی که وضعیت استخوان فک مناسب باشد نیاز نیست سه ماه برای ایمپلنت معمولی صبر کنید، شما می توانید ایمپلنت فوری را انتخاب نمایید.

در این روش روز جراحی از پروتز موقت استفاده می شود. سپس با گذشته دوره سه الی پنج ماه ، از پروتز فاینال استفاده شده و جایگزین می شود. مزیتی که پروتزهای موقت دارند این است که از جنس فلز یا پرسلن تشکیل نشده اند. جنس این پروتزها سبک و پلاستیکی است. در واقع این پروتزها فشار کمتری به ایمپلنت وارد می کنند و اجازه می دهند تا ایمپلنت کاملاً جوش بخورد. برای اجرای انواع ایمپلنت فوری نیاز است که استخوان فک بتواند 60 نیوتن فشار را تحمل کند.

این روش بیشتر برای دندان های جلو کاربرد دارد تا چهره بیمار نازیبا نباشد. برای دندان های عقب یا دندان های کرسی، زمانی از انواع ایمپلنت فوری استفاده می شود که نیاز به کار گروهی باشد. به طور کلی برای یک دندان عقب فشار 60 نیوتن منطقی نخواهد بود.

از دیگر مزایای ایمپلنت فوری، قابلیت سایش است. این قابلیت سبب می شود که فشارهای ایجاد شده به خود پروتز وارد شوند و در نهایت ریشه دندان آسیبی نبیند. در واقع نباید هیچ نوع حرکتی روی ایمپلنت وجود داشته باشد. ایمپلنت فوری زمانی استفاده می شود که تعداد زیادی دندان مجاور هم از دست رفته باشد. همینطور یک فک کاملاً بی دندان باشد. در این صورت در همان روز جراحی، از پروتز موقت استفاده می‌شود.

انواع ایمپلنت دیجیتال

مشاوره و رزرو وقت برای ایمپلنت دندان در تهرانپارس

دکتر دادگر متخصص ایمپلنت دندان و درمان ریشه دندان ، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از نحوه ایمپلنت دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

انواع ایمپلنت دندان براساس اندازه

به طور کلی، انواع ایمپلنت دندان براساس قطر و طول پایه فلزی که در استخوان فک کاشته می‌شود، تقسیم‌بندی می‌شوند. قطر و طول پایه بستگی به مقدار استخوان فک، نوع دندان مصنوعی و نحوه کاشت آن دارد. برخی از این انواع عبارتند از:

ایمپلنت استاندارد

قطر آن بین 3.5 تا 4.5 میلی‌متر است و معمولا برای جایگزینی دندان‌های جلو فک بالا  و پایین کاربرد دارد. این نوع ایمپلنت پایه پیچ شکل دارد و در استخوان فک فرو می‌رود. سپس استخوان به تدریج رشد کرده و با آن یکپارچه می‌شود. در نهایت، تاج دندان مصنوعی روی پایه قرار می‌گیرد.

ایمپلنت پهن

قطر آن بین 4.5 تا 6 میلی‌متر است و برای جایگزینی دندان‌های عقب یا در شرایط کمبود استخوان فک مناسب است. این نوع ایمپلنت پایه پهن و صاف دارد و با سطح استخوان تطابق پیدا می‌کند. تاج دندان مصنوعی همچنین روی پایه نصب می‌شود.

ایمپلنت کوتاه

ایمپلنت کوتاه دارای طول کمتر از 13 میلی‌متر است و برای جایگذاری دندان‌های عقبی مناسب است و کمتر در عمق استخوان فرو می‌رود.

ایمپلنت بلند

طول ایمپلنت بلند آن بین 13 تا 16 میلی‌متر است و برای جایگزینی دندان‌های عقب در صورت کافی بودن استخوان فک مناسب است.

مینی ایمپلنت ( ایمپلنت سایز کوچک)

این روش به طور کلی از نظر ساختاری شبیه به ایمپلنت معمولی است. اما سایز کوچکتری دارد. در واقع مشابه با سایز یک خلال دندان است. مینی ایمپلنت ها از تکنیک های جدیدتری نسبت به ایمپلنت معمولی استفاده می کنند. میزان درد و خونریزی مینی ایمپلنت ها کمتر است. مینی ایمپلنت ها اگر به درستی و طبق استاندارد کاشته شوند، عمر و موفقیت بالایی دارند. بررسی ها نشان می دهد که دوام این روش ایمپلنت، تا 12 سال اعلام شده است. به طور کلی پروسه درمان آن با پیچیدگی کمتری همراه است. دوره نقاهت آن نیز کمتر است. روش کم تهاجمی محسوب می شود و زمان بهبودی آن نیز کوتاه تر است.

این روش شما را از پیوند استخوان ها بی نیاز می سازد و به طور کلی هزینه مینی ایمپلنت به نسبت ایمپلنت دیجیتال کمتر است. کاربرد انواع ایمپلنت از نوع mini معمولاً برای کسانی که دارای دندان های کوچکی هستند و یا قصد دارند دندان های جلوی خود را تعویض کنند دیده می شود. همینطور این روش برای تعویض دندان مولر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر دندان ها در یک فضای باریک قرار داشته باشند نیز این روش اثربخشی خوبی خواهد داشت.

انواع ایمپلنت دندان بر‌اساس ماده سازنده

امروزه، ایمپلنت‌ها با استفاده از مواد مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. در ادامه، به برخی از انواع ایمپلنت دندان براساس ماده سازنده آن‌ها می‌پردازیم:

تیتانیوم

تیتانیوم یک فلز سفید نقره‌ای است که دارای خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد است. تیتانیوم بسیار مقاوم، سبک، ضد خوردگی و قابل جوشکاری است. این فلز همچنین دارای خاصیت اسمز (osseointegration) است که به معنای تثبیت و ادغام با استخوان بدون واسطه است. به همین دلیل، تیتانیوم گزینه مناسب برای ساخت ایمپلنت دندان است که در حال حاضر بالغ بر ۹۵ درصد از ایمپلنت‌های دندان از این ماده ساخته شده‌اند.

زیرکونیا

زیرکونیا یک نوع سرامیک پیشرفته است که در صنعت دندانپزشکی کاربردهای زیادی دارد. زیرکون دارای رنگ سفید است و به راحتی قابل رنگ‌آمیزی است. این ماده همچنین دارای مقاومت بالای مکانیکی، حرارتی و شیمیایی است و عارضه التهاب لثه را کاهش می‌دهد. زیرکون نسبت به تیتانیوم قابل جذب نبوده و در صورت عفونت چسبیدگی خود را از دست نمی‌دهد. زیرکون به عنوان گزینه‌ای جذاب برای کسانی که به دنبال چشم‌پذیر بودن بالاتر و حساسیت کمتر نسبت به فلزات هستند، مطرح است.

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال دندان یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین روش های کاشت دندان است که با استفاده از فناوری کامپیوتری سه بعدی، موقعیت و وضعیت استخوان فک و عصب های موجود در آن را تعیین می‌کند. این روش به دندانپزشک امکان می دهد که با دقت بالا و برش های کمتر، ایمپلنت دندان را در جای مناسب قرار دهد. این روش نسبت به روش های سنتی ایمپلنت دارای مزایای زیادی است، از جمله:

 • کاهش درد و خونریزی بعد از عمل
 • عدم نیاز به بخیه و پانسمان
 • سرعت بالا در انجام عمل
 • افزایش دقت و کارایی
 • کاهش خطر آسیب به عصب و دندان های مجاور
 • امکان کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه

ایمپلنت دیجیتال برای بسیاری از افراد مناسب است، به خصوص کسانی که:

 • سطح استخوان فک کافی ندارند
 • سابقه بیماری دندان گیر یا دستگاه گوارش دارند
 • سابقه سرطان گلو یا فک دارند
 • ترس زیاد از جراحی دارند
 • محدودیت زمانی برای درمان دارند

برای انجام این روش، لازم است که به یک دندانپزشک متخصص و کلینیک مجهز و با تجهیزات پیشرفته مراجعه کنید. قبل از عمل، دندانپزشک با استفاده از چندین تست و تصویربرداری، شرایط فک و دندان شما را مورد بررسی قرار می دهد. سپس با استفاده از نرم افزار های خاص، طرح درمان شما را برنامه ریزی می‌کند.

در بررسی قیمت انواع ایمپلنت ها، ایمپلنت دیجیتال معمولاً گرانتر است. در این روش از تجهیزات خاص و تخصص ویژه ای استفاده می شود. مراحل انجام کار به طور کلی به دو بخش تقسیم می شود. در بخش اول بیمار عکس های مورد نیاز خود را تهیه می کند. دندانپزشک وضعیت کامل فک و ناحیه بی دندان را به شکل دیجیتال بررسی می کند. سپس به واسطه بی حسی شکاف کوچکی در لثه ایجاد شده و پزشک می تواند به استخوان دسترسی داشته باشد. در نهایت نیز پایه ایمپلنت در داخل فک قرار می گیرد. در این روش نیازی به بخیه نیست. بیمار 9 الی 12 هفته صبر می کند تا ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد.

اوردنچر

اگر به دنبال روش ارزانتر از ایمپلنت دیجیتال هستید، اوردنچر گزینه مناسبی بوده و استحکام قابل قبولی نیز دارد. اوردنچر روی پایه های ایمپلنت قرار می گیرند. این روش مشکلات لقی دندان را ندارد. این روش به طور کلی مشکل لق بودن دندان های مصنوعی در دهان را بر طرف می سازد. یعنی نوعی پروتز کامل در استخوان فک و روی تعدادی پایه قرار می گیرد. در نهایت نیز روکش دندانی روی آن قرار گرفته و نمای مناسبی ایجاد می کند.

اگر بخواهیم انواع ایمپلنت را از نظر قدرت جویدن بررسی کنیم. در روش اوردنچر قدرت جویدن بستگی به تعداد پایه ها دارد. اما ایمپلنت دیجیتال بهترین قدرت جویدن را فراهم می سازد.

مقایسه هزینه انواع ایمپلنت مشخص می کند که اوردنچر به طور کلی هزینه کمتری در بر می گیرد. اما استحکام آن قابل قبول است. کم بودن هزینه این روش به دلیل تعداد پایه های کمتر است. در انواع ایمپلنت دیجیتال تعداد پایه ها بیشتر است و این موضوع به نوبه خود سبب افزایش هزینه می شود. دقت کنید که قدرت تکلم در روش ایمپلنت دیجیتال و چه اوردنچر، عالی بوده و مشکلی ایجاد نمی کند. در هر دو روش از تحلیل استخوان فک جلوگیری می شود و در این راستا نیز مشکلی دیده نمی شود.

اوردنچرها را می توان هم روی انواع ایمپلنت اجرا کرد و هم روی دندان های سنتی! اما به طور کلی اگر این روش روی پایه های ایمپلنت اجرا شود قطعاً از نظر استحکام شرایط بهتری دارد. اوردنچر به دو تکیه گاه متصل است. به این ترتیب به خوبی نگهداری می شود. این روش از ثبات بیشتری به نسبت پروتزهای متحرک برخوردار است. اوردنچر ها پروتز رزینی هستند که با دندان های اکریلیک ترکیب شده اند. این روال سبب می شود که مقاومت کار بیشتر شود.

انواع بریج بر پایه ایمپلنت

 

انواع بریج بر پایه ایمپلنت

بریج بر پایه ایمپلنت مانند بریج دندان معمولی است. با این فرق که بجای نصب روی دندان طبیعی، روی ایمپلنت قرار می گیرد. در واقع شرایط کار به این صورت است که یک ایمپلنت در داخل استخوان فک جایگزین یکی از دندان های از دست رفته می شود. سپس از روکش دندان متصل به دندان مصنوعی استفاده می شود. اگر شما بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، می توانید از این روش استفاده کنید. گاه دندانپزشک نگران فشار زیادی است که بر روی چند ایمپلنت تکی وارد می شود، در این صورت نیز بریچ نجات دهنده خواهد بود. کسانی که دندان قروچه دارند یا دندان های خود را بیش از اندازه روی هم فشار می دهند، احتمال اینکه دچار شل شدن ایمپلنت بشوند ، بسیار زیاد خواهد بود. بریج بر پایه ایمپلنت ، فشار روی ایمپلنت را کاهش داده یا سرشکن می کند.

در بررسی انواع ایمپلنت، اگر ایمپلنت در کنار دندان طبیعی جایگذاری شده باشد، نیاز است که سلامت لثه تضمین شده باشد. گاه دیده می شود که استخوان فک برای کاشت ایمپلنت مناسب نیست به این ترتیب نیاز به تقویت و بازسازی استخوان است. کار از طریق پیوند استخوان یا افزایش استخوان پیش می رود. کارایی ایمپلنت بر پایه بریج دندان زمانی رخ می دهد که استخوان فک برای پشتیبانی از ایمپلنت مناسب نباشد. همینطور اگر موقعیت آن مناسب در نظر گرفته نشده باشد یا حفره سینوس بیش از اندازه نزدیک باشد نیز ایمپلنت بر پایه بریج دندان گزینه خوبی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت و بریج چه تفاوت هایی دارند ؟

انواع برند‌های ایمپلنت دندان

حال که انواع ایمپلنت را شناختیم و با عملکرد هر یک آشنا شدیم، وقتش رسیده تا در مورد برندهای خوب ایمپلنت اطلاعات بیشتری داشته باشیم.

 ایمپلنت کره ای

کشور کره در ساخت انواع ایمپلنت از بهترین متد روز دنیا استفاده کرده است. اگر بخواهیم انواع برند ایمپلنت کره ای را مثال بزنیم، osstem رتبه اول را به خود اختصاص می دهد. برند اوستم بسیار با کیفیت و یا تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. این برند به طور کلی در لیست 10 برند برتر کره ای شناخته شده است. دنتیوم برند دیگری از کره است که در ایران بسیار پرفروش است. جراحی این مدل ایمپلنت آسان است و قیمت مناسبی دارد. مگاژن از دیگر برندهای کره ای مشهور محسوب می شود. دی او از برندهای مشهور شرکت کره ای بوده و در ایران قیمت بالاتری دارد. این برند زیر مجموعه شرکت dsi محسوب می شود. قیمت انواع ایمپلنت کره ای بر اساس کیفیت و سبک اجرایی مشخص می شود و اثر بخشی خاص خود را دارد.

 ایمپلنت سوئیسی

انواع ایمپلنت سوئیسی با کیفیت بی نظیر و با قیمت مناسب عرضه شده است. اگر بخواهیم مشهورترین برند ایمپلنت سوئیسی را معرفی کنیم، باید به استرامان اشاره کنیم. این برند به طور کلی در جایگاه اول قرار گرفته است. پس از این برند ، نوبت به برند اشترامن می رسد. برای ساخت این ایمپلنت از یک مهندسی دقیق استفاده شده است. به طور کلی قیمت این ایمپلنت بالا است. احتمال شکستن این برند کمتر است. برند ihde با سابقه طولانی خود توانسته از محصولات پرفروش محسوب شود. قیمت ایمپلنت های سوئیسی با برندهای اس ای سی و تی آر ای معمولاً گرانتر از سایر موارد محسوب می شوند. این ایمپلنت ها به طور کلی ایمنی بالا و زیبایی خاصی دارند.

 ایمپلنت آمریکایی

ایمپلنت های آمریکایی در کل دنیا شهرت دارند. این ایمپلنت ها به طور کلی از نظر کیفیت بی نظیر هستند. برند زیمر بیومت از برندهای مشهور آمریکایی در زمینه ساخت انواع ایمپلنت محسوب می شود. برای این برند از متدهای روز دنیا استفاده شده است. در این برندها از جنس تیتانیوم اعلا استفاده شده است و سازگاری بی نظیری با بدن انسان دارد. برند اینترالاک از لایه اکسید ضخیم و کلسیم فسفات استفاده کرده است. این برند به طور کلی فرآیند بهبودی کامل را فراهم می سازد. دوره نقاهت آن کوتاه است و برای افرادی که به دنبال بهترین نوع ایمپلنت هستند، پیشنهاد عالی محسوب می شود.

برند بایوهورایزنز از دسته برندهای مشهور برای ساخت ایمپلنت دندان محسوب می شود. این برندها به طور کلی وابسته به میکروکانال های مختلف هستند. روند استخوان سازی برای این ایمپلنت ها بی نظیر است و کیفیت و کارایی بالایی دارد. نوبل بیوکر از دسته برندهای مشهوری است که توانسته به واسطه مواد اولیه مرغوب خود بهترین گزینه محسوب شود. این برند از پایه مخصوصی برخوردار است و به طور کلی دو یا سه تاج دندان را شامل می شود. تری ای از دیگر انواع ایمپلنت آمریکایی محسوب می شود. این نوع ایمپلنت از تحلیل رفتن استخوان دندان جلوگیری می کند و البته که قیمت آن گران است. برند بیوسن مکس 2 برای دندان های فک بالا، سایزبندی قابل قبولی را فراهم می سازد. به این ترتیب این برند علاوه بر کارایی خوب خود از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.

 ایمپلنت  آلمانی

کشور آلمان در زمینه ساخت ایمپلنت های مختلف بسیار عالی عمل کرده است. ایمپلنت های آلمانی به طور کلی از دسته ایمپلنت های فوری محسوب می شوند که برای استخوان های نرم و سخت مورد استفاده قرار می گیرند. ایمپلنت ها در رویکردهای تک مرحله ای و دو مرحله ای اجرا می شوند. ایمپلنت مدنتیکا از برندهای مشهور آلمانی محسوب می شود. این ایمپلنت به طور کلی نسبتاً گران قیمت است. اما مشکلی از نظر تحلیل استخوان ندارد. برند ایمپلنت بگو تجربه بالایی در در ساخت آلیاژ محسوب می شود. این برن به طور کلی کیفیت خوبی دارد و اجرای بی نظیری خواهد داشت. هزینه این ایمپلنت برند بگو، نسبتاً مناسب تر است. ایمپلنت آلمانی drs از ایمپلنت های خوب محسوب می شود اما قیمت گرانی دارد.

 ایمپلنت فرانسوی

انواع ایمپلنت فرانسوی با تنوع بالا و قیمت مناسب عرضه می شود. به طور کلی ایمپلنت های فرانسوی بسیار در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. ایمپلنت Axiom از برندهای مشهوری محسوب می شود. این ایمپلنت ظاهری ساده دارد اما قطعات ان بسیار حرفه ای طراحی شده اند. از سوی دیگر برند idi نیز وجود دارد که تنوع بالایی دارد. شرکت یوروتکنیکا در فرانسه نیز ایمپلنت مخصوص با قیمت مناسب را عرضه کرده است. این شرکت خدمات پس از فروش خود را به بهترین نحو ارائه می دهد.

 

انواع ایمپلنت دندان براساس سیستم‌های ایمپلنت

وقتی صحبت از انواع سیستم های ایمپلنت می شود منظور همان سیستم های سوئیسی، کره ای، آلمانی و .. است. این سیستم ها سبب می شود که دست مراجعه کننده در انتخاب باز باشد. این انتخاب به طور کلی روی دوره درمان و هزینه تاثیر می گذارد. برای هر یک از این سیستم ها روال کار دندانپزشک فرق می کند. هر یک از انواع ایمپلنت، برندهای مخصوص به خود را دارند. به طور کلی در هر سیستم ایمپلنت بهتر است که بهترین برند انتخاب شود چون در غیر این صورت اثربخشی خاصی نخواهد داشت. دقت کنید که سیستم های آلمانی و کره ای بیشترین تقاضا را دارند و خوشبختانه سطح رضایت برای آنها بیش از 95 درصد اعلام شده است. در سیستم کره ای، برند دنتیس گزینه بی نظیری است. انواع ایمپلنت هلندی نیز وجود دارد و در این بین، برند داینا گزینه خوبی محسوب می شود. در سیستم آلمانی برند آرگون گزینه مناسبی است و اثر بخشی خاص خود را دارد.

روکش ایمپلنت

روکشی که برای ایمپلنت استفاده می شود مربوط به بخش تاج یا قسمت نهایی ایمپلنت است. در واقع روکش ها روی پایه قرار می گیرند. جنسی که برای روکش ایمپلنت در نظر گرفته می شود، زیرکونیا است. روکش ها توسط بخش فیکسچر در فک کار گذاشته می شوند. به طور کلی روکش هایی که برای انواع ایمپلنت استفاده می شوند، نسبت به هم متفاوت هستند.

روکش ایمپلنت از نوع PFM از نظر آلیاژ فلزات گرانبها ساخته شده است. روی این روکش از سرامیک استفاده می شود. سبک دیگری از روکش مطرح است که با فریم زیرکونیا مشخص می شود. در این روکش ها به جای آلیاژ از زیرکونیا استفاده می شود. زیرکونیا نقش بیس و فریم را ایفا می کنند. برای زیبایی بیشتر کار از سرامیک استفاده می شود. روکش ایمپلنت تمام زیرکونیا نیز وجود دارد که از جنس مخصوصی است. استحکام و زیبایی این روکش ها نیز به شکل قابل قبولی ارزیابی شده است.

به طور کلی روکشی که برای انواع ایمپلنت در نظر گرفته می شود به دو دسته مهم تقسیم می شود. دسته اول روکش CEMENTED نامیده می شود. در این روش در ابتدا اباتمنت به بدنه فیکسچر پیچ می شود و در نهایت محکم خواهد شد. سپس روکش روی اباتمنت به واسطه ابزار مخصوص چسبانده می شود. دسته دوم مشهور به Screw retained نامیده می شود. این روکش ها شامل بخش اباتمنت و فریم هستند و در کل با هم یکی محسوب می شوند و به شکل واحد استفاده می شوند. نحوه اتصال آنها نیز به شکل مستقیم است. از پیچ های اتصال دهنده در این راستا استفاده می شود. این روش عفونت کمتری داشته و بیماری لثه به همراه ندارد.

انواع جراحی ایمپلنت

جراحی انواع ایمپلنت به صورت یک مرحله ای، دو مرحله ای و فوری صورت می گیرد. در روش یک مرحله است برش کوچکی روی لثه داده می شود. این فناوری کمک می کند تا بیمار مجبور به انجام چندین عمل نباشد. ایمپلنت بلندتر مخصوص سبک یک مرحله ای است. به طور کلی در این روش پس از بخیه زدن بافت لثه، سر ایمپلنت نمایش داده می شود. پس از اینکه ماهها بهبودی ایجاد شد، تاچ ایمپلنت متصل می شود.

جراحی ایمپلنت به صورت دو مرحله ای نیز صورت می گیرد. در این روش پزشک پیچ کاشت دندان را در لثه قرار می دهد و در نهایت لثه بریده شده، بخیه زده می شود. پس از گذشت 4 الی 6 ماه بهبودی صورت می گیرد و ایمپلنت با استخوان جوش می خورد. سپس نیاز است که لثه مجدداً بریده شود. اباتمنت دنان و تاج در این مرحله نصب می شوند. دندان جدید پس از دو مرحله جراحی و کاشت می شود.

روش سوم که مشهور به جراحی فوری است، بیمار در همان روز به یک دندان موقت از مطب به منزل باز می گردد. در این روش نیاز به مقدار کافی از بافت استخوان خواهد بود و تراکم استخوان نیز اهمیت زیادی دارد. اگر از کاشت فوری برای جایگزینی دندان استفاده شود، دندان پزشک ارتفاع دندان را تنظیم می کند. این کار سبب می شود که نیروی جویدن برای بافت دندان مشکل ساز نشود.

تفاوت انواع ایمپلنت

بهترین نوع ایمپلنت دندان

اگر به دنبال بهترین نوع ایمپلنت در ایران هستید، پیشنهاد ما به شما ایمپلنت های کره ای است. بهترین نوع ایمپلنت کره ای به واسطه متدهای روز دنیا اجرا می شوند و برند اوستم گزینه عالی است. به طور کلی اگر بخواهید با هزینه مناسب جایگزین خوبی برای دندان های خود پیدا کنید، این برند برای شما مناسب است. بهترین ایمپلنت سوئیسی در ایران با قیمت مناسبی عرضه می شود و خوشبختانه از نظر سیستم اجرایی نیز ابزارهای لازم فراهم شده است.

تفاوت انواع ایمپلنت بر اساس روکشی که برای آن اجرا می شود نیز خواهد بود. روکش های سرامیکی معمولاً رایج ترین روکشی های موجود در بازار هستند. این روکش ها رنگ سفید و زیبایی دارند و کاملاً مشابه با دندان واقعی طراحی شده اند. روکش های چینی جوش خورده به ایمپلنت نیز وجود دارد که از نظر ظاهر مشابه با نوع سرامیکی است. این مدل ها دوام بالاتری دارند. از سوی دیگر روکش آلیاژ طلا نیز وجود دارد که به سادگی دچار ترک خوردگی نمی شود. روکش های پایه فلزی مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *