آیا با دندان عصب کشی شده می توان غذا خورد یا مسواک زد ؟

عصب کشی دندان
دیدگاه : 0 دیدگاه

بعد از درمان ریشه دندان خود تا چند روز دندان حساس است چرا که بدن شما در حال گذراندن پروسه بهبود است. همچنین چون در زمان عصب کشی مدت طولانی دهان خود را باز نگه داشته اید، امکان احساس درد در فک شما نیز وجود دارد. پس اگر می‌خواهید از دوره نقاهت به خوبی عبور کنید باید با نکاتی را رعایت کنید. از جمله مواردی که باید به آن توجه کنید مسوک زدن و مراقبت های غذایی بعد از عصب کشی دندان است. با ما تا انتهای این مقاله همرا باشید تا به سوال آیا با دندان عصب کشی شده می توان غذا خورد یا مسواک زد ؟ بپردازیم.

قبل از پاسخ به این سوال بهتر است بدانیم عصب کشی یا درمان ریشه (درمان مجرای ریشه Root canal treatment) یک درمان دندانپزشکی در شاخه اندودنسی است. عصب کشی مستلزم برداشتن پالپ داخلی است و زمانی انجام می شود که پوسیدگی دندان به پالپ و سپس ریشه دندان برسد. درمان ریشه به عنوان جایگزینی برای کشیدن دندان عمل می کند و برای تسکین درد بیماران و در عین حال حفظ ساختار کلی دندان ها انجام می شود.

عصب کشی دندان

آیا با دندان عصب کشی شده می توان غذا خورد؟

بعد از هر جلسه از درمان ریشه، قبل از غذا خوردن باید منتظر بمانید تا حالت بی حسی دهان و لثه‌ها کاملاً از بین برود. زیرا خوردن غذا با دهان بی حس ممکن است باعث گزیدگی گونه‌ها، زبان یا لثه‌ها شود. همچنین باید از خوردن غذاهای سفت، سخت، ترش، تند، چسبنده یا داغ و سرد اجتناب کنید تا به دندان عصب کشیده شده آسیب نزنید. بهتر است غذاهای نرم، پوره ای، سوپ گوارش و مایعات فراموش نشود.

عصب کشی و غذا

چه غذاهایی را بعد ازعصب کشی مصرف کنیم؟

خوردن غذاهای نرم معمولاً بهترین انتخاب شما برای شروع است. نمونه هایی از این غذاها عبارتند از:

 

پوره سیب زمینی سبزیجات پخته شده
پاستا برنج
موز تخم مرغ
نان نرم سوپ

دلایل ترس از دندان پزشکی

 

از چه غذاهایی بعد ازعصب کشی اجتناب کنیم؟

همانطور که غذاهای نرم بعد ازعصب کشی مفید هستند، غذاهایی که جویدن آنها سخت است اصلان ایده خوبی نیستند. به عنوان مثال می توان به غذاهای سفت مانند مغزها و دانه ها اشاره کرد. از غذاهای چسبنده مانند آب نبات، آدامس یا کارامل نیز بهتر است اجتناب شود.

همچنین باید از دماهای شدید مانند غذاها و نوشیدنی های خیلی سرد یا خیلی گرم اجتناب کنید.

آیا با دندان عصب کشی شده می توان مسواک زد ؟

حداقل به مدت 24 ساعت از شستشوی دهان، مسواک زدن نزدیک محل استخراج خودداری کنید. بیماران معمولاً می توانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را در روز دوم بهبودی از سر بگیرند، اما باید از مسواک زدن در محل عصب کشی شده در سه روز اول خودداری کنند.و حتی توصیه می شود حتما دندان خود را به صورت معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. شايد به دليل وجود پانسمان امكان نخ دندان كشيدن، وجود نداشته باشد.

مسواک زدن

مراقبت های بعد از عصب کشی

  • صبر کنید تا بی حسی کاهش یابد
    شما باید بعد از عمل متوجه شوید که علائم شما کاهش یافته است. اما قبل از اینکه با خوردن یک پرس کباب بزرگ و آبدار جشن بگیرید، به یاد داشته باشید که باید اجازه دهید قبل ازخوردن غذا بیحسی شما کاملان از بین برود. دندانپزشک شما همچنین دستورالعمل هایی را در مورد اینکه چه چیزی و چه زمانی می توانید بخورید به شما ارائه می دهد.
  • مقداری حساسیت طبیعی است
    پس از درمان احساس حساسیت در اطراف دندان یا هنگام باز و بسته کردن فک کاملا طبیعی است. این حساسیت را می توان به راحتی با داروهای مسکن درمان کرد. اگر بعد از درمان ریشه درد دارید که بیش از چند روز ادامه دارد باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
  • تورم قابل مشاهده یک علامت بد است !
    اگر حداکثر تا 72 ساعت کاهش کامل تورم را تجربه نمی کنید و واقعاً می توانید تورم را در دهان خود مشاهده کنید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. ممکن است عفونت بعد از ریشه داشته باشید. تورم و خارش یا کهیر نیز می تواند ناشی از واکنش آلرژیک به داروی بیهوشی باشد.

تورم بعد ازعصب کشی چقدر طبیعی است؟

اگر به تازگی عصب کشی کرده اید ، پس از اتمام درمان باید انتظار کمی تورم در ناحیه درمان داشته باشید. ممکن است درد یا حساسیت لثه را در این ناحیه تجربه کنید و تورم حتی ممکن است به گونه کنار دندان شما گسترش یابد. به طور معمول، تورم حداقل 24 ساعت طول می کشد تا از بین برود، و اکثر بیماران حداقل تا 72 ساعت کاهش کامل تورم را تجربه نمی کنند.

برای مهار تورم، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که ایبوپروفن را به عنوان یک گزینه ضد التهابی بدون نسخه مصرف کنید. اگر تورم دردناک است و نیاز به تسکین فوری دارید، ممکن است یک کیسه یخ سرد در قسمت بیرونی گونه خود برای فواصل ده دقیقه ای قرار دهید (10 دقیقه روشن، 10 دقیقه خاموش)، تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *