درمان عفونت ریشه دندان

عفونت دندان
دیدگاه : 0 دیدگاه

هنگامی که ریشه دندان عفونت می کند، خطری جدی برای سلامت و ساختار دندان شما ایجاد می شود. عفونت ریشه می تواند منجر به تعدادی از مشکلات دندانی و ناراحتی در داخل دهان شود. اگر یک یا چند ریشه دندان شما عفونی شود، بسیار مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان ریشه دندان باشید.
اما آیا باید نگران عفونت ریشه باشید؟ و آیا عوارض احتمالی پس از درمان عفونت ریشه دندان وجود دارد که باید در مورد آن بدانید؟

عفونت ریشه چیست؟

دندان های شما کلا جامد نیستند (آنها از لایه هایی تشکیل شده اند). سطح سخت و بیرونی دندان مینا نامیده می شود. لایه داخلی عاج نام دارد و بافتی متخلخل و تقریباً اسفنج مانند دارد. و در مرکز هر دندان مجموعه ای از بافت نرم به نام پالپ وجود دارد. پالپ حاوی اعصاب و عروق خونی است که به دندان اجازه رشد می دهد.

عفونت کانال ریشه زمانی می تواند شروع شود که دندان های شما به شدت پوسیده یا به آنها ضربه وارد شده است. این آسیب به باکتری های مضر اجازه می دهد تا به ریشه دندان شما نفوذ کرده و به بافت درونی( پالپ) برسند.
پالپ همان چیزی است که دندان را در هنگام رشد و بیرون زدن از لثه ها تغذیه می کند. در حالی که وقتی دندان‌های شما به طور کامل رشد می‌کنند، کار پالپ تمام می شود و به هدف خود پایان می‌دهد. پس برداشتن آن ها تاثیری بر دندان های شما نمی گذارد.

هنگامی که پالپ عفونی می شود، باکتری ممکن است به نواحی دیگر دهان گسترش یابد. این باکتری پس از عفونت پالپ به سرعت شروع به گسترش می کند و می تواند منجر به آبسه، عفونت لثه و ناراحتی در سرتاسر فک شود، بنابراین بهتر است هر چه زودتر به دندان پزشک خود مراجعه کنید و در صورت لزوم تحت درمان ریشه قرار بگیرید تا دندان خود را از کشیدن نجات دهید.

عفونت دندان

علائم عفونت ریشه

ناراحتی که ممکن است از عفونت ریشه تجربه کنید می تواند بسیار شدید باشد. این ناراحتی با پیشرفت عفونت افزایش می یابد و به قسمت های مختلف دهان و احتمالاً دندان های دیگر و استخوان فک شما گسترش می یابد. علائم کلی عفونت ریشه به شرح زیر هستند:

 • تحریک و تورم لثه ها به علت عفونت ریشه بسیار رایج است. تورم به طور کلی فقط اطراف دندان عفونی است، اما اگر عفونت گسترش یابد، التهاب در لثه نیز می تواند گسترش یابد.
 • اگر در حین گاز گرفتن احساس ناراحتی کنید یا اگر دندان‌هایتان به طور غیرعادی به دماهای بسیار گرم یا سرد حساس هستند، ممکن است دچار عفونت ریشه شده‌ باشید.(حساسیت یا ناراحتی در بافت متورم، به ویژه هنگامی که آن را لمس می کنید یا به آن فشار می آورید)
 • عفونت ریشه باعث تیره شدن دندان عفونی شده و درخشندگی طبیعی خود را از دست می دهد. دندان ممکن است خاکستری و کدر به نظر برسد. اگر اجازه داده شود که عفونت بدون مداخله ادامه یابد، دندان در نهایت سیاه می شود.
 • آبسه‌های دندانی شاید ناراحت‌کننده‌ترین علائمی هستند که هنگام مواجهه با عفونت ریشه ایجاد می‌شوند. آبسه دندان ترکیبی از پالپ مرده و باکتری هایی است که در نوک ریشه دندان شما در زیر لثه ایجاد می شود. پالپ و باکتری های آلوده باعث ایجاد چرک و مایع می شوند و در نتیجه آبسه دندان ایجاد می شود. در آخر آبسه دندان مانند یک زخم یا جوش بزرگ روی لثه شما ظاهر می شود.
 • آبسه های دندانی می توانند بسیار حساس باشند. آنها همچنین می توانند شروع به نشت مایعات بدبو و بد مزه کنند. آبسه های دندانی باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند که به راحتی پوشانده نمی شود. آبسه های دندانی را می توان در صورت لزوم، به عنوان بخشی از درمان ریشه، تخلیه کرد.(طعم بد در دهان یا بوی بد تنفس از بافت عفونی)

مشاوره و رزرو وقت برای درمان عفونت ریشه دندان در شرق تهران

 دکتر دادگر متخصص درمان ریشه دندان (متخصص اندو)، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از درمان عفونت ریشه دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

علل عفونت ریشه

دلایل زیادی وجود دارد که یک دندان می تواند عفونی شود. هنگامی که دندان به درستی تمیز و مراقبت نمی شود، شروع به شکستن و پوسیدگی می کند و به باکتری ها اجازه می دهد تا به ریشه دندان نفوذ کنند و پالپ را آلوده کنند.

با این حال، حتی اگر با پشتکار از دندان های خود مراقبت کنید، باز هم ممکن است عفونی شوند. آسیب هایی که در اثر حوادث روزمره مانند افتادن یا برخورد اشیای سخت به دندان شما ایجاد می شود، می تواند باعث ترک خوردن دندان شود. دندان قروچه هم می تواند باعث ایجاد شکاف و ترک در دندان شود و پالپ را در معرض باکتری هایی قرار دهد که قبلاً قادر به نفوذ به لایه های خارجی دندان، مینا و عاج نبودند.

علاوه بر این، عفونت می تواند در نتیجه آسیب به خود پالپ باشد. یک ضربه محکم می تواند به پالپ آسیب برساند حتی اگر هیچ ترک یا بریدگی در دندان شما وجود نداشته باشد. اگر پالپ آسیب ببیند، اعصاب داخل آن می‌میرند. این منجر به پوسیدگی و ایجاد باکتری می شود که به نوبه خود منجر به عفونت می شود.

آیا عفونت به لثه یا دندان های دیگر سرایت می کند؟

مانند هر عفونت دیگری، عفونت ریشه می تواند به بافت های اطراف دهان، از جمله سایر دندان ها، لثه ها و بافت گونه ها و صورت گسترش یابد. عفونت تا زمانی که درمان نشود از بین نمی‌رود و هر چه بیشتر صبر کنید، می‌تواند بیشتر گسترش یابد. اینکه عفونت چقدر گسترش می‌یابد بستگی به این دارد که بعد از اینکه متوجه علائم آن شدید چقدر سریع آن را درمان کنید. اگر چند روز پس از شروع عفونت به دنبال درمان باشید، می‌توان گسترش آن را به خود دندان یا دندان‌ها و بافت‌های اطراف به حداقل رساند.

کانال ریشه

درمان کانال ریشه

عفونت های کانال ریشه بیماری های جدی دندانی هستند که نیاز به برداشتن کامل پالپ داخل دندان دارند. یک دندان بالغ می تواند کاملا سالم باشد و بدون پالپ زنده بماند.قبل از انجام عمل، دندانپزشک شما از دندان عفونی اشعه ایکس اولیه می گیرد. سپس آنها بی حسی موضعی را برای اطمینان از راحتی شما در طول عمل تجویز می کنند.

برای درمان عفونت در کانال ریشه، باکتری ها باید حذف شوند.که می توان از دوطریق انجام شود : 1- حذف باکتری از سیستم کانال ریشه (درمان کانال ریشه)  2- کشیدن دندان (کشیدن) . اما معمولاً برداشتن دندان توصیه نمی شود زیرا بهتر است تا حد امکان دندان های طبیعی خود را حفظ کنید.

مراحل درمان کانال ریشه به طور خلاصه شرح زیر است :

 1. شروع درمان ریشه
 2. پاکسازی عفونت ریشه
 3. پر کردن کانال های ریشه
 4. مرحله نهایی کانال ریشه

برای مطالعه بیشتر در مورد درمان ریشه دندان یا کنال ریشه دندان می توانید مقاله زیر را بخوانید :
بیشتر بخوانید : کانال ریشه دندان چیست؟

نکاتی برای پیشگیری از عفونت ریشه

چندین کار وجود دارد که می توانید برای کمک به جلوگیری از عفونت ریشه انجام دهید:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • در چند روز اول پس از کانال ریشه از یک دهانشویه ملایم و ضد عفونی کننده استفاده کنید.
 • برای درد بعد از درمان از مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده کنید.
 • در اسرع وقت برای تاج نهایی یا ترمیم دائمی به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این کار کانال ریشه را از باکتری ها می بندد و از دندان شما محافظت می کند.
 • حداقل دو بار در سال جرم گیری دندان را انجام دهید تا دندان های خود را به طور کلی سالم نگه دارید و پوسیدگی یا عفونت را زود تشخیص دهید.
 • در صورت مشاهده علائم اولیه عفونت، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در آخر هم اگر علائم عفونت ریشه را مشاهده کردید، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید و یک درمان ریشه را رزرو کنید. ما در کلینیک دادگر سالها تجربه و موفقیت در انجام روش های روت کانال  و درمان ریشه داریم. اگر به درمان ریشه نیاز دارید، حتمان همین امروز به ما مراجعه کنید یا با شماره های ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *