آشنایی با مراحل درمان ریشه دندان

مراحل درمان ریشه
دیدگاه : 0 دیدگاه

اگر به شما گفته شود که نیاز به درمان ریشه دارید – یا اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده منتظر درمان آن است – احتمالاً در مورد این روند سؤالاتی دارید: مراحل درمان ریشه دندان چگونه است؟ آیا دردناک خواهد بود؟ مراحل درمان ریشه چقد طول میکشه؟ درمان ریشه در واقع یک روش بسیار رایج، ایمن و ساده است.

چه زمانی درمان ریشه توصیه می شود؟

زمانی که پالپ آسیب دیده، ملتهب یا عفونی شده باشد، معمولاً دندانپزشک شما درمان کانال ریشه را توصیه می کند. در برخی موارد، تاج دندان می تواند در حالی که پالپ مرده است، دست نخورده باقی بماند. برداشتن پالپ عفونی یا آسیب دیده بهترین راه برای حفظ دندان در حفره دهان است.

علل معمول آسیب به پالپ دندان

علل معمول آسیب به پالپ دندان عبارتند از:

 • پوسیدگی عمیق به دلیل حفره ای که درمان نشده رها می شود
 • چندین روش دندانپزشکی روی یک دندان
 • ترک یا بریدگی در دندان
 • آسیب به دندان که منجر به مرگ پالپ می شود

علائم آسیب پالپ دندان

اگر پالپ خود آسیب دیده باشد متوجه علائم زیر خواهید شد:

 • درد در دندان
 • لثه ملتهب اطراف دندان
 • احساس گرما در لثه
 • حساسیت به دما
 • تورم در صورت و گردن

آشنایی با مراحل درمان ریشه دندان

در ادامه با هر کدام از مراحل درمان ریشه بیشتر آشنا خواهیم شد.

مشاوره و رزرو وقت برای درمان ریشه دندان در شرق تهران

 دکتر دادگر متخصص درمان ریشه دندان (متخصص اندو)، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از درمان ریشه دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

مراحل قبل از شروع درمان

قبل از رفتن به قرار ملاقات خود برای درمان ریشه، مانند هر مراجعه به دندانپزشک ، مطمئن شوید که تمام اطلاعات بیمه خود را در دسترس دارید. هنگام ورود، از دندانپزشک در مراحل درمان ریشه انتظار داشته باشید:

مرحله 1:

در اولین مراحل درمان ریشه دندان هر گونه تصویر اشعه ایکس که قبلاً برای آماده شدن برای این روش گرفته شده است را مجدداً بررسی کند. سپس، او یک بازرسی چشمی از دندان و ناحیه اطراف آن انجام می دهد.

ریشه دندانمرحله 2:

یک بی حس کننده موضعی با استفاده از یک سوزن کوچک برای بی حس کردن ناحیه استفاده کنید. ممکن است کمی احساس نیشگون گرفتن کنید، اما در هنگام تجویز داروی بیهوشی درد بسیار کمی وجود دارد. احساس بی حسی تقریباً بلافاصله تأثیر می گذارد.

مرحله 3:

یک بند دندانی که یک ورقه لاستیکی کوچک است، روی دندان آسیب دیده قرار دهید تا از آن ناحیه محافظت و ایزوله شود. این باعث تمیز و خشک نگه داشتن دندان در طول عمل می شود

آشنایی با مراحل در طول درمان ریشه

درمان ریشه دنداندرمان ریشه خود معمولاً حدود 90 دقیقه طول می کشد. دندان‌های دارای چندین کانال یا عفونت ممکن است بیش از یک جلسه ملاقات داشته باشند.

مرحله 4 از مراحل درمان ریشه دندان :

با استفاده از یک مته طراحی شده خاص، دندانپزشک یا اندودنتیست شما یک سوراخ در بالای دندان آسیب دیده ایجاد می کند. این دهانه به طور کامل قسمت بالای پالپ دندان را که حاوی عصب و رگ های خونی آسیب دیده دندان است، نمایان می کند. این مرحله از درمان ریشه شبیه مرحله آماده سازی برای پر کردن است.

مرحله 5:

سپس پالپ دندان را از داخل دندان و ریشه جدا می کند. این قسمت از دندان به طور رسمی کانال ریشه نامیده می شود – و این روش نام خود را از این طریق گرفته است.

مرحله 6:

فضایی که پالپ در مرکز دندان اشغال کرده است با استفاده از فایل های کوچک دندانی به دقت تمیز و باز می شود و محفظه داخلی را برای قرار دادن پرکردگی شکل می دهد. سپس دندانپزشک یا متخصص اندودنتیست ناحیه را با انواع محلول ها آبیاری می کند تا پالپ باقی مانده را بشویید. دندان و ناحیه اطراف آن قبل از حرکت به مرحله بعدی کاملاً خشک می شود.

مرحله 7:

یک داروی ضد میکروبی به کانال ریشه به منظور درمان یا پیشگیری از عفونت وارد می‌شود. در این مرحله، اگر عفونت شدید بود، ممکن است دندان برای یک یا چند روز باز بماند تا تخلیه شود. در این صورت، برای تکمیل ترمیم باید برای قرار ملاقات دوم مراجعه کنید.

مرحله 8:

اگر نیازی به باز گذاشتن دندان برای تخلیه نباشد (اکثر موارد کانال های دندان اکنون با مواد زیست سازگار پر می شوند. ماده مورد استفاده معمولاً گوتاپرکا است که یک ماده لاستیک مانند است که به آن می بندد.

مرحله 9:

در نهایت، یک پر کردن موقت در بالای دندان قرار داده می شود تا از مواد غذایی و باقی مانده ها محافظت کند تا زمانی که بتوان یک پرکننده یا روکش دائمی قرار داد. در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است بتواند این مرحله را نادیده بگیرد و در همان جلسه یک پرکردن دائمی قرار دهد.

بیشتر بخوانید : طول عمر ایمپلنت دندان چه قدر است ؟

 

مراحل بعد از مراحل درمان ریشه

هنگامی که عمل کانال ریشه شما کامل شد، باید به مدت چند روز به دندان درمان شده توجه بیشتری داشته باشید. پس از درمان، موارد زیر را در نظر بگیرید:

مرحله 10:

بلافاصله پس از درمان ریشه، باید از گاز گرفتن یا جویدن با دندان درمان شده تا زمانی که بی حسی از بین برود، خودداری کنید، سپس با غذاهای نرم که جویدن آنها آسان است شروع کنید.

مرحله 11:

ممکن است برای چند روز حساسیت یا ناراحتی خفیفی را در این ناحیه تجربه کنید – اگر چنین است، از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین برای کاهش درد استفاده کنید. همچنین ممکن است برای رفع عفونت باقیمانده که باعث درمان ریشه شده است، آنتی بیوتیک تجویز شود. اگر درد یا تورم قابل توجه بیش از چند روز طول کشید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مرحله 12:

در بیشتر موارد، برای ترمیم دندان باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در طی این ملاقات، دندانپزشک شما پرکردگی موقت را برمی دارد و یک پرکردگی دائمی قرار می دهد – یا در عوض، دندان را برای روکش آماده می کند. انتخاب بین پرکردن و روکش به شرایط خاص و محل دندان بستگی دارد. علاوه بر این، بسته به شدت آسیب به دندان، ممکن است از یک پایه فلزی یا پلاستیکی برای افزایش پایداری مواد پرکننده و روکش استفاده شود.

مرحله 13:

در آخربن مراحل درمان ریشه دندان پس از اتمام درمان و ترمیم کانال ریشه با پر کردن یا روکش، دندان شما اکنون می تواند عملکرد طبیعی و سالمی را ارائه دهد. مانند بقیه دندان های خود با آن رفتار کنید، زیرا اگر مراقبت مناسب انجام نشود، همچنان ممکن است دچار پوسیدگی یا بیماری لثه شود. دو بار در روز با یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید، حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و حتماً طبق دستور دندانپزشک در معاینات و تمیز کردن منظم شرکت کنید.

ترس از دریافت درمان ریشه برای بیماران رایج بود. با این حال، امروزه درمان ریشه یک روش ساده برای حفظ دندان است – و در بیشتر موارد، حداقل ناراحت کننده یا دردناک است. احتمالاً نسبت به قبل از درمان احساس بهتری از قرار ملاقات خود خواهید داشت. شاید ارزش آن را داشته باشد که دندانی را حفظ کنید که می تواند برای تمام عمر سالم بماند.

درمان ریشه دندان

مزایای دریافت درمان ریشه

درمان کانال های ریشه بدون شک شهرت وحشتناکی دارند و می توانند حتی افراد قوی قلب را ضعیف کنند. مزایای درمان ریشه یا به شرح زیر است:

 • کانال های ریشه به از بین بردن درد طاقت فرسایی که از دندان عفونی خود احساس می کنید کمک می کند تا از بسیاری از عوارض جلوگیری کند.
 • علاوه بر از بین بردن عفونت‌های داخل دندان، کانال‌های ریشه به پیشگیری از مشکلات کلی سلامتی کمک می‌کنند، زیرا این درمان عفونت دندان را با احتمال آسیب به دندان‌های مجاور، استخوان فک و سایر قسمت‌های بدن شما از بین می‌برد.
 • علاوه بر این، اگر باکتری ناشی از عفونت از طریق جریان خون به بدن شما سرایت کند، می توانید مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان، دیابت و سرطان شوید.
 • درمان ریشه به حفظ دندان طبیعی شما کمک می کند، در غیر این صورت برای جلوگیری از آسیب به دندان های همسایه و استخوان فک شما نیاز به کشیدن دارد.
 • مهمتر از همه، پس از ترمیم دندان با روکش دندان، می توانید سال ها بدون تحمل درد طاقت فرسا یا ترس از عفونت های شدید در دندان خود به استفاده از آن ادامه دهید.
 • وقتی فواید درمان ریشه را می شنوید، بدون شک غرق فکر خواهید شد که چرا این درمان را زودتر در نظر نگرفته اید و با ترس از این روش درمانی مشابه با دندان پر کردن حفره، ناراحتی را تحمل کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *