منظور از جراحی ریشه چیست ؟

جراحی ریشه دندان
دیدگاه : 0 دیدگاه

منظور از جراحی ریشه چیست ؟ در عصب کشی گاهی اوقات باکتری وارد پالپ دندان شده و باعث عفونت می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، جراحی ریشه برای نجات دندان ضروری است. در طی این روش، پالپ عفونی برداشته شده و برای جلوگیری از عفونت مجدد، دندان مهر و موم می شود.

کانال ریشه چیست؟

درمان ریشه یک روش دندانپزشکی است که درد ناشی از دندان عفونی یا آبسه را تسکین می دهد. در طول فرآیند کانال ریشه، پالپ ملتهب برداشته می شود. سپس سطوح داخل دندان تمیز و ضدعفونی می‌شوند و برای مهر و موم شدن فضا، پرکننده قرار می‌گیرد.

چه زمانی به کانال ریشه نیاز است؟

جراحی ریشه زمانی ضروری است که باکتری های دهان به پالپ داخل دندان شما حمله کنند و معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک حفره برای مدت طولانی درمان نشود. همچنین اگر دندان شما در اثر ضربه ترک خورده یا آسیب ببیند، ممکن است رخ دهد.

دندان درد

چه علائمی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است به جراحی ریشه نیاز داشته باشید؟

در برخی موارد، ممکن است ندانید که دندان عفونی دارید. اما بسیاری از افراد متوجه علائم خاصی می شوند که عبارتند از:

 • دندان درد که از بین نمی رود: بسیاری از مشکلات دندانی می توانند باعث درد دندان شوند. اگر در عمق دندان خود درد دارید، ممکن است نیاز به جراحی ریشه داشته باشید. ناراحتی ممکن است به فک، صورت یا سایر دندان‌های شما نیز سرایت کند.
 • حساسیت به گرما و سرما: اگر هنگام نوشیدن قهوه داغ یا خوردن بستنی دندان شما درد می کند، می تواند به این معنی باشد که به جراحی ریشه نیاز دارید. این امر به ویژه اگر درد بیش از چند ثانیه باقی بماند، صادق است.
 • لثه های متورم: وقتی دندان عفونی می شود، چرک در آن ناحیه جمع می شود. این می تواند به لثه های پف کرده، متورم یا حساس منجر شود.
 • جوش روی لثه: ممکن است جوش یا جوش روی لثه ایجاد شود. چرک دندان عفونی ممکن است از جوش خارج شود و باعث ایجاد طعم یا بوی نامطبوع شود.
 • فک متورم: گاهی اوقات چرک از محل خارج نمی شود. در نتیجه، فک شما ممکن است به وضوح متورم شود.
 • تغییر رنگ دندان: هنگامی که پالپ دندان عفونی می شود، می تواند باعث تیره شدن دندان شما شود. این به دلیل خون رسانی ضعیف به دندان رخ می دهد.
 • درد هنگام اعمال فشار: اگر هنگام غذا خوردن یا لمس دندان خود درد دارید، ممکن است به این معنی باشد که اعصاب اطراف پالپ آسیب دیده است.
 • دندان ترک خرده: اگر دندانی را در اثر تصادف، هنگام ورزش یا حتی با گاز گرفتن چیزی سفت ترکیده باشید، باکتری ها می توانند تا انتها به پالپ دندان برسند.
 • لق شدن دندان: دندان عفونی ممکن است احساس لق شدن بیشتری داشته باشد. این به این دلیل است که چرک پالپ عفونی می تواند استخوانی را که از دندان حمایت می کند نرم کند.

مشاوره و رزرو وقت برای جراحی ریشه دندان در شرق تهران

دکتر دادگر متخصص درمان ریشه دندان (متخصص اندو)، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از نحوه درمان ریشه دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

بهتر است قبل از جراحی ریشه این کار ها را بکنید؟

قبل از شروع کانال ریشه خود،شما می تواند هر سوالی را  که در مورد این روش دارید از ما بپرسید .
در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای آماده شدن برای درمان ریشه خود انجام دهید:

 1. همه داروها را طبق دستور مصرف کنید: ممکن است چند روز قبل از ویزیت به شما آنتی بیوتیک یا داروهای ضد التهابی داده شود، به خصوص اگر عفونت زیادی وجود داشته باشد.
 2. سیگار نکشید: محصولات تنباکو در توانایی بدن شما برای بهبودی اختلال ایجاد می کند. از سیگار کشیدن چند روز قبل از قرار ملاقات ریشه خودداری کنید – و در صورت امکان به طور کامل آن را ترک کنید.
 3. یک وعده غذایی سالم بخورید: از آنجایی که بی حسی موضعی در طول درمان ریشه دهان شما را برای چند ساعت بی حس می کند، ایده خوبی است که قبل از قرار ملاقات غذا بخورید.

جراحی ریشه دندان

جراحی دندان چه مدت طول می کشد ؟

بسته به میزان عفونت در دندان شما، جراحی ریشه ممکن است به یک یا دو جلسه نیاز داشته باشد. به طور متوسط، یک کانال ریشه حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد تا کامل شود و این امر به شرایط عمومی دندان های شما بستگی دارد.

آیا  جراحی ریشه دندان ، درد دارد؟

بسیاری از مردم می ترسند که بعد از جراحی ریشه دندان دچار درد شوند. با این حال، از آنجایی که منبع عفونت در حین جراحی دندان برداشته می‌شود، اکثر افراد پس از درمان، تسکین فوری پیدا می‌کنند. اگر بعد از کانال ریشه دچار درد ضربانی شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

بعد از جراحی ریشه چه انتظاری باید داشته باشم؟

در حالی که پس از کانال ریشه نباید درد قابل توجهی داشته باشید، ممکن است در چند روز اول متوجه حساسیت شوید. این علائم طبیعی هستند و می توان با داروهای مسکن با نسخه یا بدون نسخه کنترل کرد. در بیشتر موارد، عوارض جانبی در عرض یک تا دو هفته کاهش می یابد.

چه کسی باید عمل جراحی ریشه من را انجام دهد؟

درمان ریشه توسط دندانپزشک عمومی یا اندودنتیست (متخصص کانال ریشه) تکمیل می شود. دندانپزشکان عمومی اغلب می توانند دندان های نزدیک جلوی دهان را درمان کنند زیرا ریشه های کمتری دارند. ولی برای کاری بهتر و تخصصی تر شما به یک پزشک متخصص مانند خانم دکتر فرحناز دادگر نیاز دارید .

مزایای انجام جراحی ریشه دندان چیست؟

انتخاب جراحی ریشه دندان فواید متعددی دارد. این درمان می تواند:

 • از سرایت عفونت به دندان های دیگر جلوگیری کنید.
 • علائم مرتبط با دندان عفونی را کاهش دهید.
 • خطر آسیب به استخوان فک را کاهش دهید.
 • از بین بردن نیاز به کشیدن دندان.

آیا جراحی ریشه دندان ایمن هستند؟

کانال های ریشه ای ایمن و موثر در نظر گرفته می شوند. این روش دارای نرخ موفقیت چشمگیر تا 98٪ است.و با مراجعه به کلینیک دادگر که یکی از بهترین متخصصین جراحی ریشه دندان است می توانید با خیال راحت و بدون ترس مشکلات دندانتان را حل کنید .

علائم رایج شکست جراحی ریشه دندان چیست؟

در برخی موارد ممکن است عوارض جراحی ریشه دندان رخ دهد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که دندان شما برای این نوع درمان بیش از حد آسیب دیده باشد. علائم شکست کانال ریشه عبارتند از:

 • درد.
 • لثه های متورم.
 • چرک یا زهکشی.
 • تغییر رنگ دندان.
 • جوش یا جوش روی لثه.

جایگزین های جراحی ریشه دندان چیست؟

تنها جایگزین جراحی ریشه، کشیدن دندان است. حتی اگر بهترین کار در دندان پزشکب حفظ دندان های طبیعی در صورت امکان است، کشیدن دندان ممکن است برای حفظ سلامت دهان و دندان شما ضروری باشد.

اگر کاندیدای مناسبی برای درمان ریشه نیستید، می توان دندان را کشیده و با ایمپلنت دندان، جایگزین کرد.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

ریکاوری جراحی ریشه دندان چقدر طول می کشد؟

به طور معمول، زمان بهبودی کانال ریشه کمتر از یک هفته طول می کشد. ناراحتی خفیف ممکن است برای چند روز وجود داشته باشد، اما می توان آن را با دارو کنترل کرد. اگر درد یا ناراحتی شدیدی دارید که بیش از یک هفته طول می کشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا می توانم بعد از کانال ریشه غذا بخورم؟

آره. با این حال، بهتر است صبر کنید تا بی حسی از بین برود. اثرات بی حسی معمولاً چند ساعت طول می کشد.

در چند روز اول از غذاهای نرم تری مانند پاستا، پوره سیب زمینی و ماست استفاده کنید.

همچنین باید از گاز گرفتن یا جویدن با دندان درمان شده خودداری کنید. سعی کنید طرف دیگر دهان خود را بجوید تا زمانی که ترمیم دائمی دندان شما در جای خود قرار گیرد.

آیا می توانید بعد از کانال ریشه سیگار بکشید؟

توصیه نمی شود استعمال دخانیات در درمان اختلال ایجاد می کند و این احتمال را افزایش می دهد که در آینده به کارهای دندانپزشکی بیشتری نیاز داشته باشید.

چه زمانی می توانم کار، مدرسه یا فعالیت های دیگر را از سر بگیرم؟

اغلب اوقات، افرادی که جراجی ریشه انجام داده اند، می توانند روز بعد به محل کار یا مدرسه برگردند. با این حال، اگر در طول عمل دندانپزشکی خود آرام بخش داشته اید، ممکن است به یک یا دو روز اضافی برای بهبودی کامل نیاز داشته باشید.

چند نکته برای مراقبت بعد از کانال ریشه چیست؟

پس از جراحی ریشه ، تمیز نگه داشتن ناحیه بسیار مهم است. به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و از دهانشویه آنتی باکتریال برای دور نگه داشتن میکروب ها استفاده کنید. اگر هنوز یک پرکردگی موقت گذاشته اید و هنوز تاج دائمی خود را دریافت نکرده اید، تا زمانی که روکش در جای خود قرار نگرفته است از جویدن دندان درمان شده خودداری کنید.

ماندگاری نتایج کانال ریشه چقدر است؟

مانند تمام روش های دندانپزشکی، نتایج تضمین نمی شود. با این حال، زمانی که جراحی ریشه به درستی انجام شود، نتایج می‌توانند برای مدت طولانی باقی بمانند حتی تمام عمر شما !

چه زمانی باید به دندان پزشک خود مراجعه کنم؟

اگر متوجه علائم کانال ریشه، مانند دندان درد، تورم، طعم بد یا سایر علائم هشدار شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. هر چه زودتر یک دندان عفونی را درمان کنید، شانس بیشتری برای نجات آن خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *