دلایل ترس از دندان پزشکی

دلایل ترس از دندان پزشکی
دیدگاه : 0 دیدگاه

در اینجا، ما در مورد علل احتمالی زمینه‌ای و همچنین درمان‌ها و مکانیسم‌های مقابله‌ای که می‌تواند نقطه شروعی برای کمک به شما در غلبه بر دلایل ترس از دندان پزشکی باشد، بحث خواهیم کرد.

بهداشت دهان و دندان به طور گسترده ای به عنوان یکی از مهمترین جنبه های سلامت کلی ما در نظر گرفته می شود. با این حال، شاید به همان اندازه ترس از دندانپزشک شایع باشد. این ترس رایج می تواند ناشی از احساسات مربوط به نگرانی در مورد سلامت دهان و دندان شما و همچنین تجربیات بد بالقوه ای باشد که ممکن است در دوران جوانی خود در دندانپزشکی داشته باشید.

اما برای برخی افراد، چنین ترس هایی می تواند به شکل دنتوفوبیا (همچنین به آن ادنتوفوبیا) ظاهر شود. مانند سایر فوبیاها، این به عنوان یک ترس شدید یا غیرمنطقی از اشیا، موقعیت ها یا افراد تعریف می شود – در این مورد، دنتوفوبیا ترس شدید از رفتن به دندانپزشک است.

با توجه به اهمیت مراقبت از دهان برای سلامت کلی شما، ترس از دندانپزشک نباید شما را از معاینات و تمیز کردن منظم باز دارد. با این حال، رفتن به دندانپزشک برای همه آسان نیست.

ترس در مقابل فوبیا

ترس و فوبیا اغلب به جای یکدیگر مورد بحث قرار می گیرند، اما این دو حالت ذهنی تفاوت های مشخصی بینشان دارند. ترس می تواند یک نفرت شدید باشد که ممکن است باعث اجتناب شود، اما لزوماً تا زمانی که آنچه از آن می ترسید ، خود را نشان نداده ، به آن فکر نمی کنید و از آن نمی ترسید .

از سوی دیگر، فوبیا شکل بسیار قوی تری از ترس است. فوبیا نوعی اختلال اضطرابی شناخته شده است که باعث پریشانی شدید و اجتناب می‌شود – به حدی که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های فوبیا این است که چیزی نیست که در واقعیت به شما آسیب برساند، اما نمی‌توانید احساس کنید که این اتفاق می‌افتد.

هنگامی که در زمینه مراجعه به دندانپزشک به کار می رود، ترسیدن می تواند به این معنی باشد که از رفتن خوشتان نمی آید و قرار ملاقات های خود را تا زمانی که لازم باشد به تعویق می اندازید. ممکن است از حس و صدای ابزارهای مورد استفاده در حین تمیز کردن و سایر مراحل خوشتان نیاید، اما به هر حال آنها را تحمل می کنید.

در مقایسه، دنتوفوبیا می تواند چنان ترس شدیدی ایجاد کند که به طور کلی از دندانپزشک اجتناب کنید. حتی ذکر یا فکر کردن به دندانپزشک ممکن است باعث اضطراب شود. کابوس و حملات پانیک نیز ممکن است رخ دهد.

علل و درمان ترس از دندانپزشک و دنتوفوبیا ممکن است مشابه باشد. با این حال، فوبیای مشروع از دندانپزشک می تواند زمان و کار بیشتری را برای مقابله با آن ببرد.

ترس در مقابل فوبیا دندان پزشکی10 دلیل ترس از دندانپزشکی

از دلایل ترس از دندان پزشکی به موارد زیر میتوان اشاره کرد :

دلیل اول از دلایل ترس از دندان پزشکی : مته

حتی اگر روی دندان‌هایتان کار نمی‌کنید، به احتمال زیاد صدای چرخش با صدای بلند مته دندان را خواهید شنید. بیمارانی هستند که آنقدر از صدای مته متنفرند که هر وقت آن را روشن می‌کنم غش می‌کنند، حتی اگر هنوز به دندان‌هایشان دست نزده باشیم!

دادگردلیل دوم از دلایل ترس از دندان پزشکی :  تجربه بد دندانپزشکی در کودکی

یک تجربه ترسناک در کودکی در دندانپزشکی تمام چیزی است که برای برخی افراد لازم است تا در بزرگسالی از دندانپزشک اجتناب کنند. من می‌توانم بگویم که اکثر افرادی که از دندانپزشکی ترس دارند، در جوانی تجربه بدی در دندانپزشکی داشته‌اند.

دلیل سوم از دلایل ترس از دندان پزشکی : تراش دادن دندان در حین تمیز کردن

اگر بخواهم دلیلی را برای دوست نداشتن دندانپزشک (یا متخصص بهداشت دندان) انتخاب کنم، این همان دلیل است. زمانی که دندان هایم را با ابزار فلزی می تراشیدند از آن متنفر بودم. این شوک را به بدنم وارد می کرد.

دلیل چهارم از دلایل ترس از دندان پزشکی :  تزریق بی حسی

در واقع چند ترس در ارتباط با تزریق وجود دارد. من آنها را به پنج دسته تقسیم کردم:

ترس از درد ناشی از تزریق معمولاً فقط کمی نیشگون گرفتن است، اما برخی از افراد ترس از تزریق دارند.

ترس از زخمی شدن توسط سوزن. بسیاری از افراد این ترس را دارند که دندانپزشک هنگام تزریق به آنها بلغزد و به دهان یا صورت آنها آسیب برساند.

ترس از ابتلا به بیماری هایی از مطب دندانپزشکی مانند ایدز یا سرماخوردگی. وضعیت دندانپزشک شما در مورد کنترل مناسب عفونت چگونه است؟

ترس از بی حس شدن برخی از افراد از احساس (یا عدم احساس!) از دست دادن حس بخشی از لب و لثه خود متنفرند. گاهی اوقات وقتی تزریق را روی سقف دهان انجام می‌دهیم، باعث می‌شود نفس کشیدن سخت‌تر شود و در برخی از بیماران ترس از خفگی ایجاد شود.

ترس از عوارض جانبی بیهوشی. برخی از افراد به ماده بی حس کننده یا مواد نگهدارنده استفاده شده در بیهوشی حساسیت دارند. گاهی اوقات هنگام تزریق داروی بی حسی قلب شما تند می زند – این مقاله را بخوانید تا بدانید چرا بی حسی دندان باعث تپش قلب شما می شود.

ترس دلیل پنجم از دلایل ترس از دندان پزشکی : کشیدن دندان

من در طول مدرسه دندانپزشکی دندان های زیادی درآورده ام. برخی از مردم فکر می کنند این کار جالب است، برخی از مردم آن را یک شر ضروری می دانند و برخی دیگر به شدت از کشیدن دندان می ترسند. چیزی در مورد برداشتن قسمتی از بدن که همیشه آن را داشته اند باعث می شود برخی افراد احساس ناآرامی کنند!

دلیل ششم : خجالت

بسیاری از مردم از دندانپزشک می ترسند زیرا از دندان های خود خجالت می کشند. آنها به دلیل وضعیت نامناسب دندان هایشان ترس از خندیدن کارکنان دندانپزشکی دارند. به من اعتماد کنید، ما بدتر از این را دیده ایم!

دلیل هفتم : عدم کنترل

بسیاری از مردم از دندانپزشک می ترسند زیرا آنها را تحت کنترل شخص دیگری قرار می دهد. آنها هیچ کنترلی بر رویه در حین انجام آن ندارند. یکی از ابداعات برای مبارزه با این عدم کنترل، دکمه دندانپزشکی است که به بیماران اجازه می دهد در صورت احساس ناراحتی، مته دندان را متوقف کنند.

ترس از دندان پزشکیدلیل هشتم : خفگی

بسیاری از بیماران از دندانپزشکی اجتناب می کنند، زیرا ترس از خفگی دارند. دندانپزشکان از ابزارهای ریز زیادی استفاده می کنند که اگر دندانپزشک اقدامات احتیاطی مناسب را انجام ندهد، می توانند به گلوی بیمار بیفتند. داستان هایی مانند این خبرساز می شود و این ترس دندانپزشکی را در بسیاری از افراد القا می کند. بسیاری از بیماران هنگام برداشتن قالب های دندانی نیز دچار تهوع می شوند.

دلیل نهم : آلرژی

دندانپزشکان از مواد مختلفی استفاده می کنند. برخی از بیماران می ترسند که ممکن است به چیزی در مطب دندانپزشکی حساسیت داشته باشند و نمی خواهند با عواقب یک واکنش آلرژیک روبرو شوند.

دلیل دهم : صداهای مطب دندانپزشکی

به غیر از مته، صداهای مختلفی وجود دارد که می تواند ترس را در بیماران خاص ایجاد کند. اگر فردی در اتاق بعدی در حال انجام عملی است که شما از آن متنفر هستید، به احتمال زیاد باعث ایجاد ترس در شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *