کشیدن دندان عقل روی عصب

دندان عقل روی عصب
دیدگاه : 0 دیدگاه

کشیدن دندان عقل جراحی یک روش حساس به تکنیک است که اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود می تواند عوارض خاصی را به همراه داشته باشد. آسیب عصبی یکی از جدی ترین عوارضی است که بیماران باید از آن آگاه باشند. کشیدن دندان عقل یک روش پزشکی است که اکثر ما باید آن را در طول زندگی خود تجربه کنیم. کشیدن دندان عقل چیزی نیست که باید از آن ترسید، اما آماده شدن برای آن نیاز به درک درستی دارد.

دندان عقل یا آسیاب سوم آخرین دندان هایی هستند که به داخل دهان رویش می کنند. آنها هیچ هدفی را دنبال نمی کنند و به عنوان بقایای تکاملی در نظر گرفته می شوند. به همین دلیل است که آنها رایج ترین دندان هایی هستند که در دهان کشیده می شوند.

این واقعیت که دندان‌های عقل در پشت دهان بیرون می‌آیند، اغلب در شرایط شلوغ و کمبود فضا، مشخص می‌کند که چرا اغلب این دندان‌ها برداشته می‌شوند. با این حال، همین شرایط، کشیدن دندان عقل را دشوار می کند. در واقع، ممکن است در بسیاری از موارد یک عمل جراحی جزئی انجام شود.

مانند تمام روش های جراحی، کوچک یا بزرگ، در صورت کشیدن دندان عقل، احتمال بروز برخی عوارض وجود دارد.

عفونت بعد از کشیدن دندان عقل شایع ترین عارضه است، اما همچنین عارضه ای است که با مراقبت های بعدی مناسب و رعایت شرایط بهداشتی به راحتی قابل پیشگیری است. جدی ترین عارضه بعد از جراحی برای کشیدن دندان آسیاب سوم، آسیب عصبی پس از برداشتن دندان عقل است.

چرا بعد از کشیدن دندان عقل، عصب آسیب می بیند؟

آسیب عصبی بیشتر پس از برداشتن دندان عقل پایین رخ می دهد. موقعیت عصب که از مرکز فک پایین عبور می کند از نظر آناتومیک بسیار نزدیک به دندان عقل پایین است. گاهی اوقات، عصب در واقع می تواند در بین ریشه های دندان آسیاب سوم پایین حرکت کند.

در چنین حالتی، در روند برداشتن دندان عقل، به دلیل نزدیکی فیزیکی، ممکن است مقداری آسیب به عصب نیز وارد شود. این آسیب برای اکثر افراد آسیب دیده کاملا گذرا است اما در بدترین حالت ممکن است دائمی باشد.

درد دندان

برداشتن کامل دندان عقل پایین شامل چه مواردی می شود؟

اگر دندان عقل به طور کامل در دهان بیرون نیامده است، اغلب لازم است لثه روی دندان ایجاد شود. گاهی نیز لازم است مقداری استخوان اطراف دندان عقل برداشته شود. ممکن است برای برداشتن دندان نیاز به برش به 2 یا 3 قطعه باشد. پس از برداشتن دندان عقل، لثه با بخیه در جای خود قرار می گیرد. در اکثر موارد این بخیه ها قابل حل هستند و حدود دو هفته طول می کشد تا از بین بروند.

کرونکتومی

کورونکتومی ممکن است یک گزینه درمانی باشد. اگر عصب دندانی تحتانی در تماس نزدیک با دندان عقل باشد، ممکن است پیشنهاد شود. در این روش فقط قسمت بالایی دندان عقل برداشته می شود و بخشی از ریشه های دندان را پشت سر می گذارد. این برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به آسیب عصبی است . با این حال، خطر کمتر از 3٪ وجود دارد که ممکن است نیاز باشد که ریشه های باقی مانده را در تاریخ بعدی بیرون بیاورید یا ممکن است بهبودی به تاخیر بیفتد. در جلسه مشاوره ارزیابی انجام خواهد شد تا ببینیم آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر

چگونه می توان از آسیب عصبی پس از کشیدن دندان عقل جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب عصبی در حین کشیدن دندان عقل، پیروی از برنامه ریزی مناسب است. این کاری نیست که شما به‌عنوان یک بیمار واقعاً بتوانید انجام دهید، اما دندانپزشک یا جراح دندان‌ ، در حالت ایده‌آل ، باید سی‌تی اسکن ناحیه مورد نظر را درخواست کند، عکس‌برداری منظم با اشعه ایکس نشان می‌دهد که عصب ممکن است نزدیک باشد.

روش دیگر پیروی از یک روش محافظه کارانه برای استخراج بدون برش استخوان است. موارد پیچیده باید به جراحان دهان و دندان که تجربه برخورد با چنین موقعیت های پیچیده تری را دارند ارجاع داده شود.


بیشتر بخوانید : ایمپلنت دندانی چیست و چه کاربردی دارد؟

دندان عقل روی عصب

علائم آسیب عصبی پس از کشیدن دندان عقل

نوع علائمی که ممکن است تجربه کنید به میزان آسیب وارد شده به عصب بستگی دارد. اگر عصب به تازگی دچار شوک شده باشد یا فشار بیشتری را در حین استخراج دریافت کرده باشد، بیماران ممکن است در ناحیه لب و زبان در سمت کشیدن ، احساس سوزن سوزن شدن کنند. علائم یک یا دو هفته طول می کشد و سپس فروکش می کند.

اگر آسیب بیشتری به عصب وارد شده باشد بدون اینکه قطع شود، احساس سوزن سوزن شدن بیمار ممکن است چند ماه ادامه داشته باشد. بیماران همچنین ممکن است بی حسی را در سمتی از فک که در آن استخراج انجام شده است گزارش کنند. بی حسی به آرامی در طی یک دوره زمانی قبل از بازگشت به حالت عادی شروع به کاهش می کند.

شدیدترین علائم در مواردی دیده می شود که کل عصب قطع شده باشد. آسیب، در این مورد، دائمی است و ممکن است هرگز بهبود نیابد. بیماران در سمت بیرون کشیدن احساس بی حسی، مشکل در انجام سایر عملکردها مانند صحبت کردن، جویدن، بلعیدن و دمیدن هوا خواهند داشت.

دندان عقل

درمان آسیب عصبی پس از کشیدن دندان عقل

آسیب عصبی به طور مشخص به کندی بهبود می یابد. به همین دلیل است که توصیه می شود تا سال اول پس از آسیب عصبی، هیچ مداخله جراحی انجام نشود. بیماران از مکمل‌های تغذیه‌ای استفاده می‌کنند که اعتقاد بر این است که به بازسازی اعصاب کمک می‌کنند و چند تمرین دهانی نیز توصیه می‌شود. متأسفانه، این تقریباً بهترین حد از درمان غیرجراحی است که می توان ارائه داد.

بیمار مبتلا باید برای قرار ملاقات های نظارتی در فواصل منظم فراخوانده شود و سپس ارزیابی شود. اگر هیچ بهبودی در علائم وجود نداشته باشد، ممکن است بیمار مجبور باشد جراحی را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرد. در این روش، دو سر عصب قطع شده به یکدیگر متصل می شوند تا عصب به عملکرد طبیعی بازگردد.

همانطور که قبلا ذکر شد، بهبود عصب بسیار کند است و پیش بینی آن دشوار است. موفقیت این روش جراحی برای بازگرداندن عملکرد کامل عصبی بسیار کم است. با این حال، در اکثر موارد، مقداری از عملکرد عصبی باید برگردد، و این عمل را برای بسیاری از بیماران قابل توجه می‌کند.

برای بیمارانی که تحت‌تاثیر از دست دادن کامل حس و عملکرد قرار گرفته‌اند، حتی یک بهبود جزئی پس از جراحی می‌تواند موفقیت‌آمیز تلقی شود، زیرا می‌تواند کیفیت زندگی آنها را تا حد زیادی بهبود بخشد.

دندان عقلنتیجه

آسیب عصبی پس از کشیدن دندان عقل یکی از عوارض عمده ای است که ممکن است رخ دهد. با این حال، این چیزی است که بسیار به ندرت اتفاق می افتد. حتی در مواردی که اتفاق می افتد، شدیدترین علائم فقط در درصد کمی از افراد مبتلا دیده می شود. اگر برنامه ریزی مناسب برای کشیدن دندان عقل و تکنیک مناسب رعایت شود، آسیب عصبی چیزی نیست که بیماران نگران آن باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *