پست و کور یا post and core چیست ؟

پست و کور
دیدگاه : 0 دیدگاه

پست و کور دندان ( کلاهک و میله )، یکی از روش­‌های ترمیم دندان است , در صورتی که پس از عصب­کشی مقدار زیادی از تاج دندان از بین برود، از روکشی به نام پست و کور دندان جهت ترمیم دندان استفاده می­شود
به زبان ساده تر ، پست و کور دندان درواقع یک سیستم حمایتی است که اجازه می‌دهد تاج روی دندان بماند

کور(core)

کور ترمیمی است که برای بازسازی ساختار از دست رفته دندان استفاده می شود و دندان را کامل می کند تا روکش پشتیبانی مناسبی داشته باشد. وظیفه کور ثبات و استحکام روکش است که ازطریق بازسازی دندان  و شبیه کردن آن به دندن واقعی موجب افزایش طول عمر و استحکام روکش می شود..

پست (post)

پست یک میله کوچک معمولاً فلزی است که در فضای ریشه دندان قرار می گیرد و چند میلی متر از ریشه بیرون می زند. از پست برای نگه داشتن هسته یا یک پرکننده در جای خود استفاده می شود.

از آنجایی که پست در کانال ریشه قرار می گیرد، می توان پست و هسته را فقط برای دندانی که درمان ریشه انجام داده است، ساخت.

پست

چرا پست و کور مورد نیاز است؟

پایداری روکش دندان مقدار زیادی به میزان ساختار دندانی که در داخل آن گسترش می یابد بستگی دارد. اگر ساختار دندان بسیار کمی این فضا را اشغال کند، روکش به‌راحتی از جای خود خارج می‌شود، مخصوصاً توسط نیروهایی که هنگام غذا خوردن به سمت آن وارد می‌شوند.

اساساً هسته در حال بازسازی دندان است تا به ابعاد اصلی خود نزدیکتر شود. از این رو، پایداری تاج بسیار افزایش می یابد و بنابراین شانس موفقیت درازمدت آن به حداکثر می رسد.

مزایا و معایب پست و کور

در اینجا مزایا و معایب پست و کور آورده شده است:

  • روش پست و کور به شما امکان می دهد دندان خود را حفظ کنید و نیاز به کشیدن و جایگزینی دندان را که ممکن است پرهزینه باشد، از بین می برد.
  • روش پست و کور باعث تقویت دندان ها نمی شود!
  • در برخی موارد، یک پست ممکن است به مرور زمان به دندان‌های شما فشار وارد کند یا آن را ضعیف کند.
  • در آماده سازی فضا برای جایگذاری پست یا میله، خطر سوراخ شدن ساختارها وجود دارد.

مشاوره و رزرو وقت برای ایمپلنت دندان در شرق تهران

دکتر دادگر متخصص ایمپلنت دندان و درمان ریشه دندان ، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از نحوه ایمپلنت دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

چه زمانی از پست استفاده می شود ؟

هنگامی که بیش از نیمی از تاج دندان از دست رفته باشد، برای اتصال کور به دندان بایستی از پست استفاده شود اما اگر بیشتر از نیمی از دندان شما  شالم و باقی مانده است به پست نیازی نیست و استفاده از کور دندان به تنهایی کافی می‌باشد.

core

جنس پست دندان

پست دندان از کروم کبالت ساخته می شود و در برخی از موارد پست تقویت شده ، با فیبر سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پست در ریشه دندانی که عصب‌کشی شده است قرار می‌گیرد. در زمان عصب‌کشی، عصب خارج شده و فضای آن توسط ماده مخصوص پر می‌شود. اما در زمان قرار دادن پست دندان، پُرکردگی بایستی جهت ایجاد فضا برداشته شود. فضای ایجاد شده برای قرار دادن پست درون ریشه دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع پست استفاده شده به عوامل مختلفی بستگی دارد و در بیشتر موارد پیش‌ساخته شده می‌باشد. اندازه مناسب پست مورد استفاده توسط اندازه دندان مورد نظر تعیین می‌شود.

به طور کلی دو نوع درمان پست و کور وجود دارد:

  1. پست و کور پیش ساخته (آماده)
  2. پست و کور سفارشی (پس از قالب گیری، در آزمایشگاه ساخته می شود و ممکن است چند پایه باشد)

پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

وضعیت دندان شما مهمترین مسئله­ای که مشخص می­کند پست بهتر است یا ایمپلنت. تلاش دندانپزشکان همیشه بر حفظ ساختار طبیعی دندان بیماران است. اگر دندان کاملا از دست نرفته باشد و برخی شرایط را داشته باشد، پست و کور دندان می­تواند روش مناسب­تری باشد. در غیر اینصورت، دندانپزشک روش­هایی مانند بریج یا ایمپلنت را توصیه خواهد کرد. بنابراین برای رسیدن به پاسخ قطعی اینکه پست دندان بهتر است یا ایمپلنت بهتر است به  دندان پزشک خود مراجعه کنید و با او مشورت کنید .

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

باور های اشتباه در مورد پست و کور

در دهه‌های گذشته این تصور غلط وجود داشت که پست‌ های فلزی دندانی در تقویت یا استحکام دندان‌هایی که در آن قرار می‌گیرند نقش دارند.

از آن زمان تحقیقات دندانپزشکی نشان داده است که پست ها هیچ مزیتی برای تقویت ندارند و در واقع می توانند دندان ها را ضعیف کرده و آنها را در معرض خطر شکستگی قرار دهند.این نشان نمی دهد که قرار دادن پست یک رویکرد درمانی اشتباه است. با این حال، یک پست دندانپزشکی باید تنها زمانی مورد استفاده قرار گیرد که بخش بزرگی از ساختار روکش وجود نداشته باشد و هیچ راه حل مقرون به صرفه دیگری در دسترس نباشد.

بیشتر بخوانید : کشیدن دندان عقل روی عصب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *