چه داروهایی بعد از عصب کشی توصیه می گردند ؟

چه داروهایی بعد از عصب کشی توصیه می گردند ؟
دیدگاه : 0 دیدگاه

چه داروهایی بعد از عصب کشی توصیه می گردند ؟ یکی از سوالات بیمارانی است که می خواهند عصب کشی کنند و معمولا بخاطر نگرانی‌های آنان در مورد عصب کشی است، درد بعد از درمان ریشه ، طبیعی است. با چنین درمانی، احتمالاً مقداری درد بعد از آن وجود خواهد داشت، بنابراین بیمار احتمالاً نگران  و مضطرب خواهد بود. اما جای نگرانی نیست چون شما می توانید سطوح درد را با داروهایی که برای شما تجویز می شود کنترل کنید. برای دانستن بیشتر در مورد بهترین داروها پس از عصب کشی به خواندن ادامه دهید.

ریشه دندان

در عصب کشی دندان چه اتفاقی می افتد؟

عصب کشی دندان به شما کمک می‌کند که به جای کشیدن دندان، با درمان عصب دندانها، از شر پوسیدگی و عفونت خلاص شوید. برای عصب کشی ابتدا دهان بی حس می شود. سپس دندانپزشک سوراخی در تاج دندان ایجاد می کند تا به پالپ دسترسی پیدا کند. با کمک ابزار های مخصوص دندانپزشکی مانند دریل و فایل، تمامی محفظه پالپ تخلیه و برداشته می شود. دیواره های محفظه پالپ و ریشه و به خصوص نوک ریشه نیز کامل باید تراشیده و تمیز شوند. پس داشتن درد بعد از عصب کشی، امری طبیعی است.

آیا بعد از عصب کشی احساس ناراحتی می کنم ؟

اگر شما قبل از مراجعه به دندان پزشک خود درد داشتید بعد از درمان یک هفته یا بیشتر طول می کشد تا دندان شما به حالت عادی برگردد و بهتر است عجله نکنید و به دندانتان فرصت بدهید که بهبود یابد . اما اگر دندان شما قبل از درمان درد ندارد ( که به احتمال زیاد به دلیل آبسه بودن یا شروع به درد نگرفتن دندان شماست) ممکن است چند روز بعد از درمان درد را احساس کنید و شما هم بهتر است عجله نکنید و به دندانتان فرصت بدهید که بهبود یابد . اما اگر دردی دارید که نمی توانید آن را تحمل کنید، تورم غیر طبیعی، تب یا درد قابل توجهی دارید، حتما با مطب پزشک خود تماس بگیرید !

چه داروهایی بعد از عصب کشی توصیه می گردند ؟

بهتر است بعد از عصب کشی دستور العمل هایی که پزشکتان توصیه کرده است انجام دهید !
داروهای مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، استامینوفن (Tylenol™)، ایبوپروفن (Advil™، Motrin™)، محصولات ناپروکسن سدیم (Aleve™) معمولاً ناراحتی و درد شما بعد از عصب کشی را کاهش می دهند. تو جه کنید که حتما قبل از از بین رفتن بیحسی خود مسکن ها را مصرف کنید و طبق دستور از دو یا سه روز بیشتر مصرف نکنید. انجام از این توصیه ها ممکن است به میزان قابل توجهی ناراحتی شما را پس از درمان کاهش دهد. ممکن است متخصص اندودنتیست مصرف یک داروی ضد التهابی مانند ایبوپروفن را توصیه کند. . اگر دندانپزشک شما احساس کند که لازم است، برای شما نسخه ای برای یک داروی آرام بخش تجویز کند. توجه کنید داروهای آرام بخش هرگز نباید همراه با بلوکرهای هیستامین (آنتی هیستامین ها)،  شل کننده های عضلانی، یا هر عامل دیگری که سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار می دهد مصرف شود. به یاد داشته باشید که هنگام مصرف داروهای آرام بخش، نباید رانندگی کنید یا در هیچ نوع فعالیتی که نیاز به هوشیاری ذهنی دارد شرکت کنید.

دلرو های بعد از عصب کشی

آیا به آنتی بیوتیک نیاز دارم؟

در بیشتر موارد، پس از درمان ریشه ، نیازی به آنتی بیوتیک نیست. اگر متخصص اندو احساس کند که آنتی بیوتیک برای شما لازم است، نسخه آنتی بیوتیک، شامل پنی سیلین و آموکسی سیلین و … برای شما می نویسد.

در برخی از موارد هم قبل عصب کشی دندان برای کمک به جلوگیری از آسیب به برخی ساختارها، یک رژیم خاص پیشگیری، از آنتی بیوتیک به شما می دهد.

موارد استفاده از آنتی بیوتیک ها به شرح زیر می باشد:

  • هنگامی که عفونت بدن تشدید شده باشد.
  • در مواردی که عفونت در بدن گسترش یافته باشد.
  • هنگامی که به هر دلیلی سیستم ایمنی فرد تضعیف شده باشد.

سوالات شما :

درد بعد از عصب کشی طبیعی است؟ مگر اعصاب دندان از بین نمی روند؟

درد بعد از عصب کشی میتواند به علت التهاب بافت اطراف دندان قبل از عصب کشی یا تحریک و آسیب و بافت اطراف دندان در حین عصب کشی باشد و این موضوع طبیعی است.
به طور کلی معمولا دندانپزشک به بیمار توصیه می‌کند که قبل از از بین رفتن بی حسی دندان، مصرف قرص مسکن را شروع کند.

نکاتی برای سلامت دهان و دندان

اقدامات بهداشت دهان و دندان می تواند به کاهش درد ناشی از عصب کشی کمک کند. همچنین این اقدامات می توانند به ماندگاری تاج دندان شما برای سالهای طولانی کمک کنند و در عین حال از تمام دندان های شما محافظت کنند.اقدامات بهداشت دهان و دندان  عبارت اند از:

  • غذاهای خیلی سفت نخورید، به خصوص بلافاصله بعد از درمان ریشه.
  • حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید. مطمئن شوید که مسواک را با حرکات دایره ای ملایم حرکت دهید تا دندان های خود را بدون آسیب تمیز کنید. شما باید مراقبت اطراف دندان تازه عصب کشی شده خود باشید.
  • یک بار در روز نخ دندان بکشید تا از عفونت های آینده جلوگیری کنید.
  • مقدار غذاها و نوشیدنی های قندی مصرفی خود را کاهش دهید.
  • هر گونه داروی ضد درد را طبق توصیه دندانپزشک یا اندودنتیست خود مصرف کنید. داروهای مسکن بدون نسخه معمولاً کافی هستند، اما در صورت لزوم، دندانپزشک شما ممکن است داروی قوی‌تری را تجویز کند.
  • اگر پس از گذشت بیش از دو یا سه روز پس از عصب کشی، درد شدید یا بدتر را تجربه کردید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

بیشار بخوانید :

تاثیر ایمپلنت دندان در زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *