کاربرد لیزر در درمان ریشه دندان

لیزر در درمان ریشه دندان
دیدگاه : 0 دیدگاه

در حالی که مته ها و سایر ابزارهای دندانپزشکی قرن ها به طور قابل اعتمادی برای برداشتن پالپ عفونی از دندان پوسیده استفاده شده اند، کاربرد لیزر در درمان ریشه دندان روش دندانپزشکی را به شدت تغییر داده است. از تشخیص حفره ها گرفته تا از بین بردن باکتری های مضر برای دندان، این فناوری توسط FDA برای درمان انواع بیماری های رایج دندانی ، تایید شده است.

لیزر درمانی ریشه از یک پرتو موازی نور شدید برای تمیز کردن کانال‌های ریشه استفاده می‌کند. حتی پس از تمیز کردن و شکل دهی کامل کانال ها، برخی از باکتری ها می توانند در ریزش دیواره کانال وجود داشته باشند، اما زمانی که پرتو لیزر به داخل کانال شلیک می شود، باکتری های باقی مانده را کاملا از بین می برد و کانال را استریل می کند، که برای موفقیت بسیار مهم است. بعد از هر گونه درمان ریشه، لیزر درمانی بقایای متشکل از باکتری ها و عفونت ها را که به عنوان «لایه اسمیر» ریشه شناخته می شود، «ذوب می کند». با زمان و درد کمتر نسبت به کانال معمولی، لیزر دندانپزشکی می تواند عفونت را برطرف کند تا بتوانیم به زندگی خود ادامه دهیم.

درمان ریشه با کمک لیزر یک دستاورد شگفت انگیز در دندانپزشکی است. با توسعه الیاف لیزر نازک تر، انعطاف پذیرتر و بادوام تر، کاربرد لیزر در اندودنتیکس افزایش یافته است. این درمان بر تمام معایب درمان ریشه معمولی غلبه کرده است.

چرا از لیزر در درمان ریشه دندان انجام می شود؟

اگر دندان به شدت پوسیده یا آسیب ببیند، داخلی ترین ناحیه به نام پالپ می تواند ملتهب و عفونی شود. این بیماری پالپیت نامیده می شود و اغلب زمانی رخ می دهد که لایه های محافظ دندان یا مینا و عاج آسیب دیده و ریشه در معرض دید قرار گیرد. در حالی که برخی از شرایط وجود دارد که التهاب را می توان با درمان یک حفره یا سایر علل قابل درمان برطرف کرد، یک مورد پالپیت برگشت ناپذیر اغلب نیاز به کانال ریشه دارد اگر دندان هنوز قابل نجات باشد.

مشاوره و رزرو وقت برای درمان ریشه دندان در شرق تهران

دکتر دادگر متخصص درمان ریشه دندان (متخصص اندو)، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از نحوه درمان ریشه دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

درمان کانال ریشه چگونه انجام می شود؟

هدف اصلی درمان ریشه، برداشتن بافت عفونی داخل دندان آسیب دیده قبل از پر کردن مجدد و آب بندی آن است. به طور سنتی، این روش با ایجاد دهانه ای برای دسترسی به داخل دندان و استفاده از ابزارهای دستی دندانپزشکی برای پاک کردن پالپ انجام می شود. این منطقه اغلب با آنتی بیوتیک ضد عفونی می شود و با استفاده از گوتاپرکا و خمیر مخصوص مهر و موم می شود. ممکن است در طول عمل از پر کردن موقت استفاده شود، اما هنگامی که اشعه ایکس پاک شدن دندان را از عفونت تأیید کرد، با پرکردن دائمی یا روکش دندان جایگزین می شود.

ریشه دندان

چه کسانی از لیزر در درمان ریشه دندان باید استفاده کنند؟

هنگامی که بیماران نیاز به کانال ریشه دارند، دندانپزشک لیزر با معاینه شروع می کند تا تشخیص دهد که آیا گزینه خوبی است یا خیر. نور لیزر در یک خط مستقیم حرکت می کند، بنابراین بیمارانی با شبکه پیچیده ای از کانال ها که به احتمال زیاد می پیچند و می چرخند، کاندیدای خوبی برای این روش نخواهند بود. با این حال، اکثر مردم کاندیدهای خوبی برای این درمان دندانپزشکی هستند.

بیشتر بخوانید : طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است ؟

استفاده از لیزر دندانپزشکی برای کانال ریشه

لیزر دندانپزشکی را می‌توان با تکنیک‌های سنتی کانال ریشه ترکیب کرد تا پالپ عفونی را به طور مؤثرتر حذف کند و باکتری‌ها را از بین ببرد، که از رویدادن مجدد عفونت جلوگیری می‌کند. اغلب از دریل لیزری برای دسترسی به محفظه داخلی استفاده می‌شود و از لیزر بافت نرم برای استریل کردن ساختارهای دندان، از جمله مناطقی مانند لوله‌های عاجی که ممکن است با درمان‌های معمولی به سختی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، استفاده می‌شود. این روش کار دقیق تری برای نمایاندن پالپ دندان ها و حفظ ساختار سالم تر دندان ارائه می دهد. در صورت لزوم می توان از لیزر برای تغییر شکل دیواره های عاج کانال نیز استفاده کرد. اصطکاک کمتری در این فرآیند دخیل است که به طور قابل توجهی درد و ناراحتی را کاهش می دهد.

لیز در درمان

لیزر کاربردهای متنوعی در کنار درمان ریشه هم دارد، از جمله:

  • در جراحی های داخلی دهان
  • جراحی فرنوم
  • جراحی ژنژیوکتومی
  • جراحی های بیماری های لثه
  • درمان آفت
  • همچنین لیزر در بهبود بی حسی ناشی از آسیب های عصبی به علت جراحی دندان عقل و ایمپلنت کاربرد دارد

در عصب کشی دندان با لیزر بعد از عصب کشی و خارج کردن پالپ دندان به کمک لیزر،بافت نرم یا لیزر دیود، ناحیه ریشه‌ها کاملا استریل و ضدعفونی شده و سپس ریشه با ماده‌ای مخصوص پر می شود.

بیشتر بخوانید : مراحل کاشت ایمپلنت دندان

لیزر در درمان ریشه

 

لیزر در درمان ریشه دندان  در مقابل درمان کانال ریشه سنتی

درمان کانال ریشه سنتی

درمان کانال ریشه سنتی از یک مته برای ایجاد یک قلع سوراخ کوچک روی دندان مورد درمان استفاده می کند. سپس پالپ ملتهب/آسیب دیده برداشته می شود و ریشه داخل دندان تمیز و ضدعفونی می شود قبل از اینکه سوراخ کوچک دوباره با محلول لاستیکی پر شود.

لیزر در درمان ریشه دندان

یک کانال ریشه لیزری اساساً همان روش را دنبال می کند، اما استفاده از لیزر به جای مته واقعاً تفاوت ایجاد می کند. لیزر می‌تواند بافت آسیب‌دیده را با دقت و سرعت بسیار بیشتری بجوشاند و دندان به میزان قابل توجهی تمیزتر باقی بماند. همچنین اغلب خونریزی کمتری وجود دارد – یک مزیت برای هر کسی است زیرا هیچ کس واقعاً دوست ندارد خون ببیند، به خصوص اگر خون خودش باشد. برخی از بیمارانی که در گذشته کانال ریشه داشته اند و سپس تحت درمان با لیزر قرار گرفته اند، گزارش کرده اند که درد و ناراحتی بلافاصله پس از جراحی دندان به طور قابل توجهی کمتر بوده است.

فواید لیزر در درمان ریشه دندان

استفاده از لیزر برای روش های کانال ریشه فواید مختلفی دارد. اول اینکه، زمانی که دندانپزشک از لیزر استفاده می کند، این روش معمولا سریعتر است. این یعنی زمان کمتری برای بیماران در صندلی دندانپزشکی. لیزر همچنین به دندانپزشکان اجازه می دهد تا بافت آسیب دیده را جدا کرده و ناحیه را بهتر تمیز کنند. این کار کانال ریشه را موثرتر می کند. همچنین هنگام استفاده از لیزر، خطر عفونت در بیماران کاهش می یابد.

لیزر در طول عمل خونریزی زیادی ایجاد نمی کند و بهبودی معمولاً با لیزر ریشه سریعتر است. بیماران هنوز هم می توانند انتظار داشته باشند که پس از از بین رفتن بیهوشی کمی ناراحتی را تجربه کنند، اما معمولا کمتر از تجربه یک روش سنتی کانال ریشه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *