ایمپلنت و بریج چه تفاوت هایی دارند ؟

تفاوت ایمپلنت و بریج
دیدگاه : 0 دیدگاه

آیا می دانید روش ایمپلنت دندان با بریج دندان چه تفاوتی دارد و کدام یک بهتر است؟ بهتر است بدانید که چه زمانی و در چه شرایطی ایمپلنت یا روکش دندان توصیه می شود. در ادامه سعی کرده ایم که تفاوت ایمپلنت و بریج را به زبان ساده توضیح دهیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی ، دندان‌های مصنوعی هستند که متناسب با زیبایی دندان‌های شما طراحی شده‌اند.

آنها توسط یک ریشه مصنوعی، با سوراخ کردن در موقعیت ریشه برداشته شده کاشته می شوند.

یک پایه تیتانیومی (ایمپلنت) به جای ریشه که دندان مصنوعی (تاج) را نگه می دارد قرار داده می شود و دندان را جایگزین و در جای خود محکم می کند.

کاشت ایمپلنت دندان

بیشتر بخوانید : انواع ایمپلنت دندان و تفاوت های آن

چرا ایمپلنت را انتخاب کنید

زمان های خاصی وجود دارد که ایمپلنت انتخاب مناسبی برای شماست. اگر کرم خوردگی دارید که قابل رفع است، پر کردن آن می تواند باعث نجات دندان طبیعی شود. هنگامی که یک کرم خوردگی دیگر نمی تواند با یک پر کردن ساده درمان شود، ممکن است نیاز به یک جراحی کانال ریشه داشته باشد.

اما اگر ریشه دندان توسط کانال ریشه از نقطه نجات گذشته پوسیده شود، ریشه نیز باید برداشته شود. به منظور حفظ عملکرد و زیبایی که دندان ارائه کرده است، می توان یک دندان مصنوعی کاشت. این یک راه حل دائمی و محبوب در بین افرادی است که دندان خود را از دست داده اند.

ایمپلنت دندان

مزایا و خطرات

بسیاری از افراد ایمپلنت را به این دلیل انتخاب می کنند که ظاهر و احساسی شبیه به دندان های طبیعی داشته و تا آخر عمر دوام دارند. در حالی که ایمپلنت ها بسیار ایمن هستند، هر نوع جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد، که آن را به تنها خطر واقعی برای این گزینه تبدیل می کند. یک نکته منفی برای ایمپلنت هزینه است، بنابراین قبل از انتخاب این گزینه برای بحث در مورد هزینه، با متخصص دندانپزشک خود صحبت کنید. با این حال، این معمولا یک هزینه برای جایگزینی مادام العمر است.

ایمپلنت دندان

مشاوره و رزرو وقت برای ایمپلنت دندان در شرق تهران

دکتر دادگر متخصص ایمپلنت دندان و درمان ریشه دندان ، دارای یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) در شرق تهران است. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از نحوه ایمپلنت دندان با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید : عوارض ایمپلنت دندان و راه های پیشگیری از آن

بریج دندان چیست؟

بریج های دندانی گزینه دیگری است که در مواقعی که دیگر نمی توان دندان طبیعی را نجات داد استفاده می شوند که عملکرد زیبایی یک ایمپلنت را ارائه می دهند، مقرون به صرفه تر هستند، اما مزایای یک ایمپلنت را ندارند.

بریج ها مانند ایمپلنت دندان در لثه شما کاشته نمی شوند. بریج اساساً تاجی است که برای بقیه قسمت های دهان شما مناسب است و با مراقبت مناسب می تواند چندین دهه دوام بیاورد.

ایمپلنت دندان

چرا بریج را انتخاب کنید

بریج یک روش سریع برای جایگزینی دندان است. آنها برای قرار گرفتن بین دو دندان موجود ساخته شده اند و لبخند شما را مانند همیشه جوان نگه می دارند.

اگر به دنبال گزینه ای دائمی و کاربردی تر نیستید و فقط به یک جایگزین سریع نیاز دارید، این ممکن است راه حلی باشد. در حالی که این یک گزینه بسیار محبوب برای افرادی است که دندان خود را از دست می دهند، مهم است که بدانید بریج ها باید تمیز و به خوبی نگهداری شوند تا مدت زمان زیادی دوام بیاورند.

انتخاب بریج

مراحل بریج دندان چگونه است و چقدر طول میکشد؟

مراحل بریج دندان معمولا 2 الی 3 هفته زمان می برد که در 2 الی 4 جلسه درمانی انجام می شود.

مرحله اول و بعد از معاینه باید نوع بریج دندان و قالبگیری انجام شود، در جلسه اول دندانپزشک با انتخاب و تشخیص بهترین نوع بریج دندان ، قالبگیری برای بریج دندان موقت را انجام می دهد و تا آماده شدن بریج دندان اصلی از این قالب استفاده کنید. مراحل بریج دندان در 2 هفته انجام می شود و در برخی موارد تا 3 هفته نیز طول میکشد.

در همین جلسه با توجه به نوع بریج انتخاب شده، دندان های اطراف باید آماده شوند و تراش میخورند تا پس از آن قالبگیری انجام شود. بعد از آماده شدن وضعیت دندان ها، قالب اصلی گرفته می شود و به لابراتوار دندانسازی ارسال می شود.

در مرحله بعدی که حدودا بعد از 10 الی 15 روز قالب اصلی آماده می شود، مرحله جایگزینی و نصب بریج دندان اصلی است. در این مرحله با برداشتن قالب قبلی و قراردادن بریج دندانی کار شما به اتمام می رسد و بریج دندان انجام می پذیرد.

مزایا و خطرات

مزایای آن بدیهی است، پل جایگزینی سریعتر و ارزانتر است. در حالی که خطرات محدودی برای سلامتی شما وجود دارد، نقطه ضعف اصلی بریج دندان واضح است: بریج ها دائمی نیستند. یک پل به طور متوسط حدود یک دهه طول می کشد.

بریج ها در حالی که دوام کمتری نسبت به ایمپلنت دارند، روی دندان زیرین، دندان های اطراف یا لثه محکم می شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع بریج های دندانی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

در بعضی موارد بریج به دندان های دو طرف توسط باله هایی رابط می چسبد و در برخی از مواقع، بریج دندان تنها از یک طرف پایه دارد و یکی از دندان های جانبی را درگیر می کند.

ایمپلنت دندان

تفاوت ایمپلنت و بریج

تفاوت ایمپلنت و بریج زیاد است، انتخاب نوع درمان بین بریج و ایمپلنت کاملا به شرایط دهان و دندان شما بستگی دارد و نیازمند توصیه پزشک است. بریج دندان برای بعضی از افراد مورد استفاده قرار میگیرد.بریج در مقایسه با ایمپلنت دارای ماندگاری کمتری می‌باشد. ایمپلنت می‌تواند برای تمام طول عمر دوام داشته باشد. میزان ماندگاری بریج در حدود 10 سال است. ایمپلنت باعث حفظ سلامت فک نیز می‌شود. در نتیجه بر شکل کلی صورت و حفظ سلامت دهان و دندان تأثیر مثبت دارد. عملکرد ایمپلنت مشابه دندان طبیعی است و معمولاً ظاهر آن از بریج مناسب‌تر است. هنگامی که دندان از دست می رود، استخوان در آن قسمت دچار تحلیل رفتگی خواهد شد که به مرور زمان دندان های اطراف نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. ایمپلنت دندان دارای پایه ای از جنس تیتانیوم می باشد که با استخوان فک، جوش می خورد و به همین دلیل مانع از تحلیل رفتن استخوان فک می شود، اما احتمال تحلیل رفتن استخوان فک در بریج دندانی وجود دارد.

تفاوت ایمپلنت و بریج باعث شده است که امروزه از بریج کمتر استفاده شود و بدلیل مزایای ایمپلنت دندان نسبت به بریج، درمان ایمپلنت دندان مطمئن تر و محبوب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *