چه دلایلی باعث شکستن یا افتادن لمینت دندان می شود؟

شکستن یا افتادن لمینت دندان
دیدگاه : 0 دیدگاه

چه دلایلی باعث شکستن یا افتادن لمینت دندان می شود؟ لمینت دندان، روشی فوق العاده برای اصلاح طرح لبخند و افزایش اعتماد به نفس است . از جنس ونیر پرسلین بوده و به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد کمتر دچار آسیب و شکستگی می شود. البته طول عمر و دوام بالای لمینت به این معنا نیست که این روکش نازک هیچگاه آسیب نمی بیند، نمی افتد یا نمی شکند.

دلایل موثر در شکستن یا افتادن لمینت دندان

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود روکش‌های شما از بین بروند. در اینجا برخی از رایج ترین دلایل وجود دارد.

آسیب

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود روکش‌های شما از بین بروند، آسیب دیدگی است. شما می توانید با فشردن یا ساییدن دندان ها به روکش های خود آسیب وارد کنید. اگر به طور مداوم این نوع فشار را به صورت شبانه، روزانه یا هر دو روی روکش های خود وارد کنید، ممکن است شل شده و بیفتند. روکش‌های شما همچنین ممکن است در اثر خوردن منظم آب نبات سفت یا یخ (که نباید بجوید) یا تافی از بین بروند. هر یک از این عوامل می تواند به دندان های شما آسیب برساند و باعث لق شدن روکش های شما شود.

ترومای فیزیکی

دلیل دیگری که باعث می‌شود روکش‌های شما ریزش کنند، ضربه فیزیکی به صورت شماست. اگر به اندازه کافی به صورتتان ضربه وارد شود، می‌تواند باعث افتادن دندان‌هایتان شود و روکش‌ها تفاوتی با هم ندارند. برای جلوگیری از افتادن روکش های خود در اثر ضربه های فیزیکی، باید در هر نوع ورزش تماسی ، از محافظ دهان استفاده کنید.

 

پوسیدگی دندان

اگر روی دندان خود پوسیدگی داشته باشید، می تواند به دندان شما آسیب برساند و باعث ریزش روکش شود. پوسیدگی دندان می تواند باعث شود که پیوند شیمیایی که روکش را در جای خود نگه می دارد شل شود که می تواند باعث افتادن روکش دندان شما شود. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، پس از گذاشتن لمینت ها، مراقبت عالی از سلامت دهان و دندان ضروری است.

جرم گیریچسب ضعیف

اگر دندان‌های شما به درستی آماده نشده باشند، یا تکنیک باندینگ درست نباشد، روکش‌های شما به خوبی به دندان‌های شما چسبانده نمی‌شوند. در نهایت، اتصال ضعیف منجر به افتادن روکش‌های شل می‌شود. این کاملاً وظیفه دندانپزشک شما است تا اطمینان حاصل کند که روکش های شما به درستی چسبانده شده اند.

لمینت های قدیمی

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود روکش های شما از بین بروند این است که قدیمی هستند و باید تعویض شوند. بیشتر لمینت ها می توانند بین 15 تا 25 سال دوام داشته باشند، این بستگی به جنس، عادات و موارد دیگر دارد. با گذشت زمان، این امکان وجود دارد که باند ضعیف شود و به آرامی روکش ها از دندان جدا شوند. سن همچنین می تواند منجر به عقب نشینی استخوان و خط فک شود که باعث می شود روکش ها به درستی جا نشوند.

لمینت دندانچگونه بعد از شکستن یا افتادن لمینت دندان ترمیم می شود؟

اگر لمینت شرایط خوبی داشته باشد و کاملا سالم باشد، ممکن است دندانپزشک بتواند آن را تمیز و ضد عفونی کرده و مجددا به دندان بچسباند.

اگر لمینت لب پر شدگی، شکستگی یا ترک داشته باشد گاهی اوقات با رزین کامپوزیت قابل ترمیم است. اما در صورتی که لمینت سرامیکی باشد و با رزین کامپوزیت ترمیم شود نباید انتظار داشته باشید مثل روز اول مقاوم شود. رزین کامپوزیت مقاومت کمتری نسبت به سرامیک دارد و ممکن است در آینده دوباره این لمینت دچار مشکل شود. در مورد لمینت کامپوزیتی، تفاوتی بین مواد ترمیم کننده و مواد لمینت وجود ندارد بنابراین قابلیت ترمیم آن بیشتر است و مقاومت آن پس از ترمیم، یکدست خواهد بود اگر چه در کل ضعیف تر از لمینت سرامیکی است.

به طور کلی در بیشتر موارد لمینت سرامیکی را نمیتوان دوباره به دندان چسباند و بهتر است عوض شود.

لمینت دندان دوام و عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت سرامیکی بین ۱۰ تا ۱۵ سال است (در صورتی که به درستی از آن مراقبت کنید). لمینت کامپوزیتی عمر کوتاهتری دارد و به طور متوسط ۵ تا ۷ سال دوام می آورد.

جلوگیری از شکستن یا افتادن لمینت دندان

مراقبت صحیح و توجه به دستورالعمل های ارائه شده دندانپزشک بهترین راه برای جلوگیری از شکستن و افتادن لمینت دندان است. برای مراقبت از لمینت دندان بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • پرهیز از مصرف مواد غذایی و خوراکی های سفت و سخت
  • خودداری از گاز زدن و جویدن اشیا سخت مانند سر مداد و خودکار
  • کنترل دندان قروچه
  • توجه به بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن)
  • پرهیز از مصرف خودسرانه دارو هایی که موجب پوسیدگی دندان می شود.
  • درمان بیماری هایی مانند رفلاکس معده قبل از نصب لمینت

بیشتر بخوانید : طول عمر ایمپلنت دندان چه قدر است ؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *