میکروسکوپ سه بعدی در دندانپزشکی

میکروسکوپ سه بعدی
دیدگاه : 0 دیدگاه

بسیاری از موارد و اجزای مهم در مورد دندان‌های شما، از نظر میکروسکوپی کوچک هستند. برای کار روی آنها و درمان دندان، به ابزارهای خاصی نیاز است که تصاویر بزرگ و واضحی ایجاد کند؛ از جمله میکروسکوپ سه بعدی دندانپزشکی

میکروسکوپ سه بعدی، ابزاری بسیار دقیق و کارآمد در درمان ریشه است. یکی از چالش‌های همیشگی برای متخصصان اندو، داشتن یک دید خوب و سه بعدی از درون کانال ریشه و تشخیص عمق و طول کانال است. با کمک یک میکروسکوپ سه بعدی می‌توان تمامی جزئیات درون کانال ریشه را به خوبی و به صورت سه بعدی دید و تخمین درستی از عمق کانال به دست آورد.

 

میکروسکوپ سه بعدی دندانپزشکی

میکروسکوپ جراحی دندان (DOM) یکی از ابزارهای کلیدی دندانپزشکی و درمان ریشه است. این ابزار در سال 1998 به متخصصان توصیه شد که از آن استفاده کنند. در 20 سال گذشته برای کار در تمام مراحل درمان ریشه، استفاده از میکروسکوپ توصیه شده است. علاوه بر درمان ریشه در دیگر موارد دندانپزشکی شامل درمان پریودنتال (بیماری لثه) و دندانپزشکی ترمیمی و جراحی در دو دهه گذشته، میکروسکوپ سه بعدی جایگاه خود را پیدا کرده است.

این میکروسکوپ ها عملاً برای مشاهده در طول کار بالینی واقعی با بیماران طراحی شده اند. به این معنی که دندانپزشک به خوبی می‌تواند از آنها هنگام درمان ریشه و جراحی‌های مختلف استفاده کند و مانعی در روند صحیح درمان، ایجاد نخواهند کرد.

 

مزایای دندانپزشکی با میکروسکوپ سه بعدی

میکروسکوپ‌ها تا 400 برابر دقت بینایی بیش از چشم غیر مسلح و 100 برابر اطلاعات بصری نسبت به لوپ‌های سنتی دندانپزشکی، ارائه می‌دهند. بزرگنمایی بالا باعث افزایش دقت در فرایند آماده‌سازی حاشیه دندان می‌شود تا از آسیب به دندان‌های مجاور و بافت همبند، در طول انواع عملیات و جراحی دندان، جلوگیری کند.

درمان ریشه: میکروسکوپ سه بعدی می‌تواند یک ابزار ارزشمند برای اندودنتیست باشد. روش درمان ریشه در ناحیه بسیار کوچکی از دندان انجام می‌شود. این روش برای حرکت در ریشه‌ها و کانال‌های پیچیده به دقت متخصص و دید خوبی نیاز دارد. کانال‌های از دست رفته اغلب به معنی عفونت‌های حل نشده است که ممکن است به معنی تکرار این روش باشد.

به بیان دیگر وجود میکروسکوپ سه بعدی به معنی یک درمان دقیق‌تر و بهتر و جلوگیری از تکرار درمان ریشه یا عصب کشی مجدد خواهد بود. با وجود این ابزار، تمامی کانال‌های ریشه به خوبی وارسی و پاکسازی خواهد شد و هیچ عامل مزاحمی برای ایجاد دوباره عفونت، پوسیدگی و درد، به جا نخواهد ماند.

در مورد دندانپزشکی ترمیمی، بزرگنمایی بیشتر دید را در تشخیص، آماده‌سازی، فرایند ترمیم و اتمام کار افزایش می‌دهد. این میکروسکوپ‌ها دارای چراغ‌های با شدت نور بالا هستند که امکان دید بالا را برای مناطقی که در شرایط دیگر به سختی قابل مشاهده هستند، فراهم می‌کند.

 

برخی از ویژگی‌های آسیب دندان، مانند بسیاری از انواع ترک، بدون بزرگنمایی قابل توجه (حداقل 16 برابر) قابل مشاهده نیستند. اگرچه بسیاری از دندانپزشکان خود را به لوپ‌های با بزرگنمایی کم محدود می‌کنند، یا حتی کار خود را بدون بزرگنمایی انجام می‌دهند اما در معاینه، دندانپزشکانی که بدون بزرگنمایی کار می‌کنند، بیشتر احتمال دارد حفره‌های کوچکی از پوسیدگی را به جا بگذارند.

 

نظر متخصصان دندانپزشکی و جامعه علمی

استفاده از بزرگنمایی عملکرد دندانپزشکان را کاملا بهبود می‌بخشد. بیشتر به این دلیل که دندانپزشکان می‌توانند آنچه را که درمان می‌کنند، به خوبی ببینند و کمتر مرتکب اشتباه می‌شوند. در عمل، متخصصان دندانپزشکی از جمله اندودنتیست‌ها، میکروسکوپ را برای موارد زیر مفید می‌دانند:

 • مکان یابی کانال‌های پنهان که در اثر کلسیفیکاسیون مسدود شده و اندازه آنها کاهش یافته است.
 • حذف موادی مانند مواد پر کننده جامد قدیمی از حفره‌های دندان.
 • رفع موانع کانال دندان در درمان ریشه.
 • آمادگی برای دسترسی به منظور جلوگیری از تخریب غیر ضروری بافت.
 • ترمیم سوراخ‌های ریز دندان که به خوبی دیده نمی‌شوند.
 • محل ترک‌ها و شکستگی هایی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، با این ابزار به خوبی دیده خواهد شد.
 • تسهیل کلیه جنبه‌های جراحی ریشه و مراحل مختلف آن.
 • کاربردهای عکاسی و مستندات عکاسی پیشرفته برای بررسی بیشتر دندان و ارائه یک طرح درمان مناسب‌تر.
 • سرعت بخشیدن به کلیه فرایندهای درمانی دندان و ریشه.
 • کاهش خطاهای پزشکی و افزایش کیفیت خدمات دندانپزشکی.

در مورد استفاده میکروسکوپ سه بعدی در درمان‌های ریشه، مقالات علمی بسیاری نیز به چاپ رسیده است. برای مثال در مقاله ای که توسط گری کال و کارلوس مورگل در Dent Clin North Am منتشر شده، به مهمترین مزیت‌ها و کاربردهای میکروسکوپ در اندودنتیکس اشاره شده است.

بر اساس این مقاله، در 15 سال گذشته انفجار فناوری‌ها، ابزارها و مواد جدیدی برای اندودنتیکس غیرجراحی و جراحی رخ داده است. این تحولات دقت عمل اندودنتیکس را بهبود بخشیده است. مهمترین انقلاب معرفی و پذیرش گسترده میکروسکوپ عملیاتی (OM) بوده است. ورود آن به دندانپزشکی، به ویژه در اندودنتیکس، نحوه عمل اندودنتیکس در سراسر جهان را متحول کرده است.

همچنین مینس و همکاران نشان داده اند در 20 سال گذشته، چقدر استفاده از این ابزار میان متخصصان اندو افزایش داشته است. به طوری که بر اساس مقاله آنها، یک نظرسنجی در مورد استفاده و آموزش میکروسکوپ عملیاتی (OM) برای 3356 عضو فعال انجمن اندودنتیست‌های آمریکا (AAE) در ایالات متحده ارسال شد.

داده‌های پرسشنامه‌های 2061 متخصص نشان می‌دهد که 52 درصد از متخصصان اندودنتیست مورد بررسی به OM در عمل خود دسترسی دارند و از آن استفاده می‌کنند. اغلب متخصصان برای بازیابی ابزارهای جدا شده، آماده‌سازی‌های انتهای ریشه و پر کردن‌های انتهای ریشه، از میکروسکوپ سه بعدی، استفاده می‌نمایند.

 

نظر متخصصان دندانپزشکی و جامعه علمی در مورد میکروسکوپ سه بعدی

رشد استفاده از میکروسکوپ سه بعدی میان دندانپزشکان

سیستم میکروسکوپ دندانی، محدودیت‌های تجسم را در دندانپزشکی بسیار کاهش داده است. از سال 1953، هنگامی که میکروسکوپ جراحی برای اولین بار ظاهر شد تا دهه 90 میلادی که به تولید انبوه صنعتی رسید و البته تا به امروز، به طور کامل جایگاهش میان ابزارهای دندانپزشکی، ثابت شده است.

امروزه تعداد فزاینده ای از اعمال جراحی دندان بدون استفاده از میکروسکوپ سه بعدی، غیر قابل تصور است. حتی در عمل‌های عمومی دندانپزشکی، میکروسکوپ مورد توجه روز افزون دندانپزشکان قرار گرفته است.

 

دوربین و قابلیت ضبط ویدئو یا قابلیت فیلمبرداری سه بعدی میکروسکوپ به دندانپزشکان این امکان را می‌دهد تا بیماران را بیش از هر زمان دیگری، درگیر درمان خود کنند. این امر آگاهی بیمار را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد زیرا می‌توان وضعیت دندان بیمار را به وضوح نشان داد. ارزش یک تصویر با بزرگنمایی واضح، بیش از هزار کلمه است.

درواقع بسیاری از مشکلات در ارائه طرح درمان و نشان دادن مشکلات دندانی به بیماران برای آگاهی آنها از ضرورت انجام درمان‌های مختلف، با وجود این میکروسکوپ دندانپزشکی، حل شده است.

به همین دلیل در حال حاضر استفاده از میکروسکوپ سه بعدی به طور جهانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در برنامه‌های تخصصی اندودنتیک معتبر، آموزش داده می‌شود.

آکادمی دندانپزشکی پیشرفته میکروسکوپ (AMED) برای اطلاع رسانی و آموزش دندانپزشکان و مردم در مورد مزایای استفاده از میکروسکوپ در تمام زمینه‌های دندانپزشکی کار کرده است. این سازمان بین المللی با عضویت در 37 کشور جهان در حال حاضر به دانشکده‌های دندانپزشکی کمک می‌کند تا میکروسکوپ را به دانشجویان کارشناسی دندانپزشکی خود، پزشکان غیر اندودنتیک و اعضای هیئت علمی معرفی کنند.بیشتر بخوانید : همه چیز درباره درمان ریشه دندان

 

مهمترین مزیت‌های فنی

 1. پردازنده قدرتمند ویدئو

میکروسکوپ‌های سه بعدی با پردازنده‌های قدرتمند خود این اجازه را به دندانپزشک متخصص می‌دهند که همزمان با انجام درمان، تصویر آن را به صورت همزمان و بدون تاخیر روی مانیتور ببینند. همچنین به صورت همزمان این ویدیو به صورت سه بعدی روی کارت حافظه ضبط خواهد شد. این تصاویر سه بعدی قابلیت تبدیل به تصویر دو بعدی را نیز دارند و به این ترتیب می‌توان در آینده از آن برای بررسی روند درمان و اصلاح طرح درمان استفاده کرد.

همچنین نمایش همزمان تصویر روی مانیتور به بیمار نیز این اجازه را می‌دهد که تصویر فرایند درمان خود را مشاهده کند. این کار چند حسن خواهد داشت:

 • از روند مناسب درمان خود تا جای ممکن مطلع خواهد شد
 • در مواردی کمک می‌کند تا ترس بیمار از درمان تا حدودی کم شود
 • به دلیل جذابیت ایجاد شده، همکاری بیمار با دندانپزشک بیشتر خواهد شد
 • تغییر در طرح درمان یا مشخص کردن ضرورت یک عمل برای بیمار آسان‌تر می‌شود
 1. موقعیت ارگونومیک کامل

پیکربندی نوآورانه سیستم، همیشه مانیتور سه بعدی و تصویر سه بعدی را در موقعیت طبیعی و بصری برای دندانپزشک قرار می‌دهد. یک محرک موتوری تنظیم ارتفاع مانیتور را برای یک موقعیت ارگونومیک کامل و یک وضعیت سالم در تمام مراحل عمل فراهم می‌کند. این یعنی دندانپزشک به خوبی به تصویر سه بعدی مانیتور اشراف خواهد داشت.

نتیجه این ویژگی، عدم ایجاد اشکال در فرایند اصولی جراحی است. به بیان بهتر در میکروسکوپ‌های سه بعدی دندانپزشکی نسل جدید، دیگر نگرانی از بابت مزاحمت این ابزار برای دندانپزشک وجود نداد و در تمامی مراحل آماده‌سازی، انجام عمل و مراحل بعد از انجام درمان، میکروسکوپ در حال خدمت رسانی است.

 1. درک عمق طبیعی

یک سیستم نوری جمع و جور و قوی، تصاویر را به دو دوربین HD هدایت می‌کند. دوربین های چپ و راست، تصاویر در نظر گرفته شده برای چشم چپ و راست را ضبط می‌کند و به صورت همزمان روی مانیتور نمایش می‌دهد. بنابر این نیاز به دو چشمی‌های قدیمی میکروسکوپ‌های دندان پزشکی را از بین می‌برد. تصاویر دوربین های چپ و راست به صورت یک تصویر سه بعدی پردازش می‌شوند و عمق دید دو چشمی معمولی را ایجاد می‌کنند.

در نتیجه دندانپزشک با کمک یک عینک مخصوص پلاریزه، به خوبی می‌تواند تصویر مانیتور را به صورت کاملا سه بعدی تماشا کند. این یعنی یک درک کامل و صحیح از عمق و حجم دندان، حفره‌ها و کانال‌های ریشه به دست می‌آید. در واقع به این ترتیب تمامی جزئیات دندان و ریشه آن از نگاه متخصص اندو دور نمی‌ماند و بهترین درمان با بالاترین کیفیت ارائه خواهد شد.

 1. عمق میدان بی سابقه

طراحی نوری جدید در میکروسکوپ‌های سه بعدی دندانپزشکی، همچنین اجازه می‌دهد تا یک قوس یا چهارگوش کامل با بزرگنمایی 5 برابر روی مانیتور مشاهده شود. نوری همراه با بزرگنمایی الکترونیکی به عمق میدان بی‌سابقه‌ای منجر می‌شود.

این طور تصور کنید که گویا چشمان دندانپزشک درون حفره دندان شما به سادگی می‌چرخد و تمامی بخش‌های پنهان آن را می‌بیند. به همین دلیل وجود میکروسکوپ دندانپزشکی برای انجام درمان‌های ریشه یا عصب کشی، کاملا ضروری است. متخصصان اندو با داشتن چنین ابزاری، درمان‌هایی با کیفیت بالاتر ارائه می‌دهند. در نتیجه:

 • یافتن کانال‌های مخفی و جانبی، ساده‌تر و سریع‌تر خواهد بود.
 • مکان یابی و حذف یا خارج کردن تکه‌های جدا شده از دندان یا مواد، ابزارهای شکسته و مواردی از این دست، به خوبی انجام می‌شود.
 • حفظ بیشتر ساختار دندان با کمک این ابزار امکانپذیر است.
 • بهبود ارگونومی برای پزشک، به خستگی کمتر و افزایش دقت در طول درمان کمک می‌کند.

 

مهمترین مزیت‌های فنی میکروسکوپ سه بعدی

نقش میکروسکوپ سه بعدی در تشخیص درست

تشخیص قابل اعتماد، اساس درمان موفق است. میکروسکوپ سه بعدی دندانپزشکی می‌تواند در تمام مراحل درمان ریشه، از تشخیص و دسترسی کامل به حفره‌های دندان تا آماده‌سازی؛ و از انسداد سه بعدی تا مدیریت پس از درمان، فواید قابل توجهی را در تجسم و دید درست دندانپزشک، ایجاد کند. بزرگنمایی زیاد، عمق میدان زیاد و روشنایی هم محور محوطه جراحی می‌تواند جزئیات خوبی را آشکار کند و به دندانپزشک کمک می‌کند تا موارد دشوار را با دقت بیشتری مدیریت کند.

درمان موفقیت آمیز با تشخیص دقیق شروع می‌شود. میکروسکوپ دندانپزشکی می‌تواند شکستگی‌های خرد یا شکستگی های طولی را نشان دهد. این مشکلات به راحتی نادیده گرفته می‌شوند یا از چشم دندانپزشکان دور می‌مانند اما اغلب علت اصلی دردهای دندانی هستند. با تشخیص این موارد، برنامه درمانی خاصی را می‌توان اجرا کرد.

یکی از دلایل اصلی شکست اندودنتیک، وجود ساختارهای درمان نشده ریشه با عفونت باکتریایی باقی مانده است. بنابر این دندانپزشک باید بتواند قبل از درمان کل، ساختار ریشه را شناسایی کند. با توجه به بزرگنمایی زیاد و روشنایی کواکسیال LED، میکروسکوپ دندانپزشکی امکان تجسم کامل کانال ریشه را تا انتها فراهم می‌کند. به این ترتیب پیش از شروع درمان، متخصص اندو به خوبی می‌تواند مراحل درمان را برنامه‌ریزی کند.

همچنین تغییرات آناتومیکی مانند پره مولرهای سه ریشه ای یا مجاری با شکل C به وضوح در تصاویر سه بعدی میکروسکوپ، قابل مشاهده هستند و می‌توان آنها را به خوبی و به درستی درمان کرد.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *