لمینیت سرامیکی

لمینت دندان یا ونیر پرسلن ، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا میباشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار میرود. جنس لمینت از مواد هم رنگ دندان است که برای اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و یا بستن فاصله ی بین دندانی و حتی برای اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده میشود. لمینت به صورت لایه های نازکی روی سطح دندان قرار می گیرد و ایراد های دندان را می پوشاند.

انواع لمینیت سرامیکی

لمینت سرامیکی سیستم ایى ماکس

ترکیب بیس لمینت سرامیکی سیستم ایى ماکس از جنس لیتیوم دی سیلیکات است و بصورت ریختگی ساخته می شود یعنی ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب و مولد می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد.

این سیستم از نظر زیبایى و رنگ و شفافیت از سیستمهاى زیرکونیا و کاد کام بهتر است ولی استحکام آن نسبت به آنها کمتر است.

لمینت سرامیکی سیستم زیرکونیا

لمینت سرامیکی سیستم زیرکونیا یک بیس از جنس اکسید زیرکونیوم روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار درست می شود و با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس ، شکل دندان ساخته شده و در کوره پخته می شود.

مهمترین ویژگی سیستم زیرکونیا مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن است. اما ضعف این سیستم شفافیت کمتر آن است.

لمینت سرامیکی سیستم کاد کام

با کمک این روش ظرف چند ساعت می توان در مطب لمینیت و یا روکش سرامیکی ساخت و در واقع در روش کاد کام بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر منتقل شده و در کامپیوتر لمینیت و یا روکش مورد نظر بطور مجازی طراحی و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته می شود.

مزیت اصلی این سیستم آن است که در زمان کوتاه و در یک جلسه انجام می شود و عیب اصلی اش این است که لمینت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته می شود و لذا زیبایی و طبیعی بودن آن نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگهای مختلف ساخته می شود می شود کمتر است.

لمینت سرامیکی سیستم لومینیرز

این نوع از لمینت مهمترین ویژگی که دارد استحکام بسیار فوق العاده آن است و نیاز به تراش دندان ندارد و همچنین دارای این قابلیت است که می توان آن را در ضخامت های بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخت وعیب آن هزینه گران آن است زیرا ساخت آن تحت انحصار یک شرکت آمریکایی است و برای ساخت آن باید قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور فرستاده شود.

لمینت سرامیکی سیستم لمینت بریلیانس

این نوع از لمینت در واقع نسل جدید لمینتهاى لومینیرز است که بسیار مقاوم است و به دلیل مقاومت بالایی که دارد می تواند بسیار نازک ساخته شود و بدون نیاز به تراشیدن دندان و ایجاد برجستگی روی سطح دندان قرار گیرد .و همچنین شفافیت و زیبایی بیشتری دارد و در عین حال مقاوم ترین و طبیعی ترین لمینت است.

لمینت سرامیکی سیستم اى پى اس ونیر

یک نوع لمینت از پیش ساخته شده است که بعد از تراش و تنظیم طول و عرض آن با دندان ، توسط چسب مخصوص به سطح خارجى دندانها چسبانده مى شود.

لذا این سیستم در مقایسه با سایر سیستم های سرامیکی که بطور خاص و منحصر براى دندان ساخته مى شود ، از ارزش و کیفیت کمترى برخوردار است و مزیت اصلى آن راحتى کار دندانپزشک و سریعتر شدن زمان درمان است اما دقت و تطابق سیستم اى پى اس ونیر با دندان کمتر است.

در واقع هر سیستمی از لمینت ویژگی ها و مزایای خاص خودش را دارد که بر اساس شرایط دندانها و نیاز بیمار تصمیم گرفته می شود که کدام سیستم برای او مناسب تر است.

لمینتهای سرامیکی زیرکونیا دارای مقاومت بسیار زیادی هستند و مزیت کاد-کام آن است که در زمان کوتاه تری ساخته می شود.

ویژگی اى پى اس ونیر سادگى کار آن است و سیستم ایى ماکس داراى شفافیت و مقاومت نسبتا خوب بطور همزمان است.

مزایا لمینت سرامیکی دندان

  • زیبایی چشمگیر و طبیعی لمینیت سرامیکی.
  • سطح لمینت سرامیکی دارای ویژگی عدم رنگ پذیری است و نسبت به  تغییر رنگ مقاوم است.
  • بافت لثه در کنار پرسلن سازگارتر است و کمتر ملتهب می شود.
  • در مقایسه با روکش تراش بسیار محافظه کارانه تری روی آن انجام می شود.
  • مقاومت بسیار بالاتر نسبت به كامپوزيت دندان ماندگاری طولانی مدت تر روی دندانها به نسبت انواع ونیر کامپوزیتی
  • بدون نیاز به بی حسی
  • انجام درمان تنها در ۲ جلسه