روکش تمام سرامیکی

روکش‌های تمام سرامیکی به طور کامل از جنس سرامیک باکیفیت بالا (بهترین و مرغوب‌ترین نوع سرامیک) ساخته شده‌اند. این روکش‌ها همان کاری را انجام می‌دهند که روکش‌های قدیمی‌تر و با جنس‌های دیگر انجام می‌دادند، از جمله محافظت از دندان‌های ضعیف شده، بازسازی دندان‌های شکسته، نگه داشتن بریج دندانی در جای خود و یا اصلاح دندان‌هایی که تغییر رنگ یا تغییر شکل داده‌اند. ویژگی مهم و منحصر به فرد روکش‌های تمام سرامیکی که نقطه برتری آنها از نظر زیبایی نسبت به روکش‌های فلزی یا طلایی قدیمی محسوب می‌شود، قابلیت این روکش‌ها در انتقال بهتر نور از طریق جسم دندان است. در واقع بدنه ضخیم و شفاف روکش سرامیکی به بهترین شکل می‌تواند از نظر نفوذ نور به آن مشابه با مینای دندان‌های طبیعی عمل کند. این باعث می‌شود که شکل ظاهری طبیعی دندان پس از روکش کردن با روکش‌های تمام سرامیکی به خوبی بازسازی شود و ظاهر درخشنده یک دندان طبیعی را پیدا کند و در ظاهر اصلاً قابل تشخیص از دندان‌های طبیعی نباشد.

مزایا

  • برتری در زیبایی؛ نتایج حاصل از روکش‌های تمام سرامیکی حالت کاملاً طبیعی و عادی دارد و از نظر زیبایی به هیچ وجه با روکش‌های طلا یا فلزی قدیمی قابل مقایسه نیست.
  • مناسب برای ترمیم آسیب‌دیدگی‌ها یا ناهنجاری‌های دندان‌های جلویی که از نظر زیبایی اهمیت زیادی دارند.
  • بدون خطر نمایان شدن قسمت فلزی یا لبه‌های فلزی در اطراف دندان
  • اصلاح مشکل تغییر رنگ دندان‌ها بدون نیاز بهسفید کردن دندان
  • بازیابی قدرت جویدن غذا به شکل طبیعی که به خاطر آسیب‌دیدگی دندان‌ها از دست رفته بود.
  • جایگزینی دندان‌های افتاده به منظور بهبود سلامتی و زیبایی دهان با استفاده از بریج دندان
  • ایجاد زیباترین و طبیعی‌ترین طرح لبخند که با استفاده از یک روکش دندانی، امکان آن وجود دارد.
  • حفظ دندان‌های طبیعی با صرف هزینه‌ای کمتر در مقایسه با کاشت دندان در آینده

روکش‌های تمام سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟

 روکش‌های تمام سرامیکی برای افرادی که قصد دارند شکل ظاهری و عملکرد طبیعی دندان‌های جلویی خود را بازسازی کنند، گزینه مناسبی است. زیبایی منحصر به فرد این روکش‌ها باعث می‌شود که درخشندگی و جلوه دندان‌های طبیعی را داشته باشند و از نظر ظاهری قابل تشخیص از دندان طبیعی نباشند. این روکش‌ها به دلیل ماهیت خاص مواد سرامیکیی، برای افرادی که از دندان قروچه شدید رنج می‌برند و یا برای دندان‌های عقبی که فشار زیادی روی آنها وارد می‌شود، توصیه نمی‌شود.

انواع

 برای انتخاب یک روکش دندان با جنس مناسب لازم است عوامل متعددی مد نظر قرار گیرد که برخی از مهم‌ترین این نکات شامل قدرت فیزیکی مورد نیاز، وضعیت زیبایی ظاهری، احتمال ساییده شدن آن به وسیله دندان‌های مقابل و میزان مهارت دندانپزشک در کار کردن با روکش‌هایی از جنس خاص می‌باشد. اصولاً نمی‌توان گفت که یک نوع خاص از این روکش‌ها، بهترین نوع آن در تمامی حالات مختلف می‌باشد. بسیاری از متخصصین دندانپزشکی زیبایی به چندین نوع مختلف روکش دسترسی دارند که از هر یک از آنها در موقعیت متفاوتی استفاده می‌کنند. در اینجا توضیحاتی در مورد تفاوت‌های موجود بین برخی از این روکش‌ها ارائه می‌کنیم:

روکش ایمپرس

اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم، ایمپرس در واقع یک نوع پورسلاین نیست، بلکه بیشتر شبیه به شیشه است. در واقع می‌توان گفت جنسی شبیه به سرامیک دارد. جایگیری روکش‌های ایمپرس بر روی دندان به شکل دقیق‌تر و بهتری نسبت به روکش‌های سرامیکی فلدسپات انجام می‌شود. از نظر ظاهری روکش‌های ایمپرس بسیار زیبا هستند و بعضی از متخصصین دندانپزشکی زیبایی این روکش‌ها را به خاطر زیبایی بی‌نظیر آنها نسبت به تمام انواع دیگر روکش‌ها ترجیح می‌دهند.

روکش پروسرا

پروسرا یک نوع روکش دو جزئی است که قسمت داخلی آن از سرامیک کنگره‌دار ساخته شده و یک لایه پورسلاین بر روی آن چسبانده شده است. مزیت مهم روکش‌های پروسرا، استحکام فیزیکی بسیار بالای آنها است، اما هسته سرامیکی داخل آنها به رنگ سفید مات است و به همین دلیل بسیاری از متخصصین دندانپزشکی زیبایی معتقدند که از نظر زیبایی ظاهری به پای روکش‌های شفاف نمی‌رسد.

روکش‌های زیرکونیا

این نوع از روکش‌های دندانی در صورتی که به شکل درست و اصولی کار شوند، می‌توانند ظاهری کاملاً زیبا و طبیعی داشته باشند. در واقع برای آنکه در قاعده این روکش‌ها در محل خط لثه یک خط سیاه رنگ دیده نشود، نباید آن را با سمنت‌های دندانی رایج بر روی سطح دندان چسباند، بلکه باید به صورت باندینگ بر روی سطح دندان قرار بگیرد.

روکش سرک (CEREC)

روکش‌های سرک نیز از طریق تراش دادن یک قطعه سرامیک بسیار سخت ساخته می‌شوند. خاصیت منحصر به فرد روکش‌های سرک آن است که برخلاف سایر روکش‌ها که در یک آزمایشگاه مجزا ساخته می‌شوند، این روکش‌ها به وسیله نرم‌افزارهای رایانه‌ای و در محل مطب دندانپزشک طراحی و ساخته می‌شوند. بنابراین دندانپزشک نیازی به ارسال آن به آزمایشگاه برای ساخته شدن ندارد و می‌تواند خودش در مطب این کار را انجام دهد.

روکش ایمکس

روکش‌های ایمکس به گزینه بسیار رایج و محبوب برای متخصصین دندانپزشکی زیبایی تبدیل شده‌اند. این روکش‌ها از جنس دیسیلیکات لیتیوم که یک نوع سرامیک بسیار محکم و قوی است، ساخته شده‌اند. این روکش‌ها را هم می‌توان از طریق قالب‌گیری یا کاستینگ (شبیه به روکش‌های ایمپرس) و یا از طریق تراش با دستگاه مخصوص روکش‌های سرک تهیه کرد.

روکش اینسرام

جنس این نوع از روکش از یک نوع پورسلاین بسیار متراکم و آلومینیوم‌دار سخت است. این روکش‌ها همچنین دارای استحکام فیزیکی خوبی هستند تا با سمنت‌های دندانی رایج بر روی دندان چسبانده شوند. انواع دیگری از روکش‌های تمام سرامیکی نیز وجود دارند که در این مقاله فرصت تشریح همه آنها وجود ندارد.