دست دندان کامل

دست دندان یا اوردنچر چیست ؟

اوردنچر روشی در دندانپزشکی زیبایی است. افرادی که کاملا بدون دندان شده اند پروتز متحرک یا دندان های مصنوعی می توانند برای آنها بهترین درمان باشند. این روش مزایای خودش را دارد اما با این حال برخی افراد هنگام صحبت کردن و جویدن غذا ممکن است دچار مشکل شوند. برای حل این مشکل اوردنچر می تواند مفید باشد که از طریق پایه هایی که دست کامل دندان روی آن قرار می گیرد و محکم می شود مشکل برطرف خواهد شد. تعداد پایه های ایمپلنت در هر فک می تواند 2 تا 6 عدد باشد.

اوردنچر

اوردنچر روشی است که مشکل لق بودن دست دندان مصنوعی به وسیله آن برطرف می شود. در واقع اوردنچر پروتز کاملی است که در استخوان فک روی تعدادی از پایه های کاشته شده قرار می گیرد. این روش از انواع پروتز متحرک است. دندان های بیمار که عصب کشی شده و با حفظ ریشه دندان کوتاه شده اند می توانند به عنوان پایه های استفاده شده برای گیر کردن دست دندان به کار روند تا برای جایگیری زیر دست دندان، مانند پایه آماده شوند و یا از ایمپلنت هایی که در فک بیمار توسط دندانپزشک قرار داده شده اند برای این منظور استفاده می شود. ایمپلنت از فلز تیتانیوم ساخته شده است که در داخل استخوان فک به عنوان ریشه دندان استفاده کاربرد دارد. باید دقت کرد که این روش توسط بهترین دندانپزشک ایران انجام شود.

کاربرد اوردنچر

 • مواقعی که استخوان فک بیمار دچار تحلیل شود و دست دندان مصنوعی گیر لازم را نداشته باشد یا در مواقعی که در هنگام مکالمه یا خوردن غذا دچار مشکل می شوید. (دقت داشته باشید که تحلیل استخوان آن قدر نباشد که برای جایگیری ایمپلنت مناسب نباشد).
 • برای فک پایین: از آنجا که فک پایین در اغلب بیماران لق است و سبب ایجاد مزاحمت می شود، برای فک بالا این موارد کمتر پیش می آید. در حالت کلی این روش درمان برای هر دو فک قابل انجام است.
 • در مواقع بی دندانی کامل و زمانی که استخوان تحلیل می رود و یا بافت نرم و لثه دچار تغییرات زیادی میشود استفاده از دندان مصنوعی که با پایه ایمپلنت سفت شده و پوشش بیشتری ایجاد کند زیبایی بیشتری نسبت به پروتز ثابت خواهد داشت.
 • بیمارانی که دندان های یک یا دو فک را از دست داده اند و به دلیل مشکلات مالی قادر به انجام تعداد بالایی از ایمپلنت برای انجام پروتز ثابت نیستند با اوردنچر می توانند با تعداد کمتری ایمپنت، یک دست دندان کامل و مناسب داشته باشند.

مزایای اوردنچر

اوردنچر که یکی از روش های  دندانپزشکی زیبایی است، مزایایی دارد که به شرح ذیل است:

 • در اوردنچر می توانید پروتز را شب ها از دهان خارج کنید تا فک، مفاصل و استخوان های درگیر در این روش متحمل فشار کمتری شوند.
 • به دلیل امکان خارج کردن پروتز از دهان، بهداشت دهان را بیشتر می توانید رعایت کنید.
 • در این روش مقدار غذای کمتری در زیر و اطراف پروتز نسبت به دست دندان متحرک جمع می شود.
 • در اوردنچر می توان قسمت هایی از فک که استخوان کافی ندارند را از طرح درمان خارج کرد تا نیازی به پیوند استخوان نباشد.
 • ایمپلنتی که در فک کاشته شده باعث حفظ استخوان میشود و از تحلیل آن جلوگیری به عمل آید. در این حالت فشار کمتری به لثه وارد میشود.

مقایسه ایمپلنت با پروتز متحرک

 1. با ایمپلنت بازسازی دهان، مانند حالت طبیعی شخص انجام می‌ گیرد .
 2. ایمپلنت به شکل دائمی در محل خود ثابت شده ، مانند دنچر شل نیست و لق هم نمی شود .
 3. ایمپلنت شخص را جوان‌تر نشان می‌دهد چون مانع از جمع‌ شدن استخوان فک می‌شود.
 4. ایمپلنت از تحلیل استخوان فک جلوگیری می کند .
 5. ایمپلنت به چسب نیازی ندارد.
 6. هر نوع غذایی را با ایمپلنت می توان جوید .

نکاتی در مورد دست دندان کامل یا فول دنچر

تغییرات طبیعی جسم انسان از یک طرف و تغییرات فیزیکی در قطعه آکریلی، باعث می شود که با گذشت زمان ، تطابق دست دندان با فک کم شده و موجب لقی و شکستگی شود . در این صورت باید به درمان جدید فکر کرد، نه بقا بر پروتز مستهلک .

پیشرفت فن‌آوری، هر روزه امکانات و روش‌های جدیدی را فراهم می‌کند که ماندن در روش‌های سنتی ، گاهی هزینه‌ اش بیشتر می شود . امروزه ایمپلنت به پروتز کمک زیادی می‌کند.

چسباندن پروتز کار خانگی نیست و هم نیاز به قالب گیری از فک دارد و هم استفاده از مواد دندانی برای چسباندن که در محیط مرطوب دهان برای بدن انسان ساخته شده‌ اند ضروریست نه چسب‌ های ساختمانی و هم اینکه کار باید توسط دندانپزشک مجرب انجام شود .