بیهوشی دندانپزشکی کودکان

در دندانپزشکی کودکان به دلیل توانایی کمتر کودک در مقابل درمان مشکلات دندان، از روش‎ها‎ی متفاوت تری نسبت به بزرگسالان استفاده می‎شود.

از بین بردن ترس و اضطراب در کودکان برای درمان بیماری‎ها‎ی دهانی و دندانی یکی از مهمترین چالش‎ها‎ی دندانپزشکی کودکان محسوب می‎شود.

عواملی از قبیل تجربه تلخ و دردناک از درمان‎ها‎ی قبلی، اطلاعات نادرستی که از سوی گروه‌های هم سن و سال و خانواده منتقل می‎شود و برخورد غیر منطقی با اضطراب اولیه کودکان موجب شده تا در هنگام درمان ترس زیادی در آنها وجود داشته باشد. این ترس نیز سبب عدم همکاری کودک در مراحل درمان می‎شود. نتیجه نیز یک درمان ناقص و بی کیفیت خواهد بود.

از این رو برای مقابله با ترس کودک به هنگام درمان، دندانپزشکان راه حل‎ها‎یی را اندیشیده اند. بیهوشی برای انجام دندانپزشکی کودکان یک روش مناسب برای کاهش درد و نتیجه از بین بردن ترس کودکان می‎باشد.

برخی بیمارانی که دچار پوسیدگی دندان هستند و باوجود درد شدید از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند، تنها به دلیل ترس و احساس تهوع و یا احساس خفگی است که روند درمانی خود را به تعویق می اندازند.

همین امر باعث شدت یافتن پوسیدگی و خرابی بیشتر دندان‌ها و آسیب جوانه دندان دائمی و افزایش نیاز به ارتودنسی می شود، درحالی که اگر مراکز بیمارستانی آرام بخشی در کشور گسترش یابد تاحد زیادی می‌توان از تاخیر درمان جلوگیری کرد.

آرامبخشی خوابی است که به وسیله دارو به وجود می آید. در این حالت هوشیاری به طور کامل از بین نمی رود بنابراین بهترین روش برای کنترل ترس، اضطراب و عدم تحمل دندانپزشکی آرام بخشی است.

راه های گوناگون برای رفع مشکلات درست کردن دندانپزشکی کودکان :

–  آرامبخشی خوراکی

 – آرامبخشی عمیق

 بیهوشی کودکان برای دندانپزشکی

آرامبخشی خوراکی :

از طریق این شیوه و با در نظر گرفتن شرایط کودک مانند سن و وزن او از داروهای آرامبخش که باعث کم کردن استرس و تنش بیمار می شود استفاده می کنند.

اگر ازاین دارو به صورت خوراکی و با دوز کنترل شده استفاده شود هیچ عوارضی را در بر نخواهد داشت.

آرامبخشی عمیق :

این نوع آرامبخشی توسط متخصص بیهوشی انجام می شود و کودک کاملا به خواب عمیق فرو می رود اما کودک دارای اعمال حیاتی مانند تنفس و بلع می باشد. این آرامبخشی به صورت تزریقی می باشد و طول زمان مداوای بیشتری را نسبت به آرامبخشی خوراکی به دندانپزشک می دهد.

بیهوشی عمومی :

آخرین روش برای درمان کودکان که به دلایل مختلف نمی توانند با دندانپزشک همکاری کنند، بیهوشی عمومی است.

در بیهوشی عمومی کودک به صورت کامل برای انجام درمان در اختیار دندانپزشک می باشد، همچنین می تواند نسبت به دیگر روش های بیهوشی مدت زمان بیشتری را بیهوش باشد و تعداد بیشتری از دندان هایش (به صورت کامل) مورد درمان قرار گیرد.

نحوه بیهوشی کودکان

در طی بیهوشی، کودک هوشیاری خود را از دست می‎دهد و تمامی وقایع حین جراحی و درمان را به خاطر نمی آورد. همچنین درد را احساس نمی کنند. گویی کودک در یک خواب عمیق فرو رفته است. در این شرایط درمانگر می‎تواند درمان‌های لازم را به سادگی و با آرامش انجام دهد.

اگرچه ابتدا روش بیهوشی خطرناک بود و عوارض وخیمی را برای کودکان به همراه داشت اما به تدریج با پیدایش مراکز مجهز به امکانات بیهوشی عمومی و ابداع سیستمهای پایشگر و مانیتورینگ در اتاق عمل، از میزان خطرات و عوارض بیهوشی برای بیمار کاسته شد. بطوری که دندانپزشک همزمان با درمان، علائم حیاتی بیمار شامل فشار خون، تنفس و وضعیت بیهوشی را بررسی کرده و شرایط بیمار را کاملا تحت کنترل می‎گیرد.

در حال حاضر داروهای جدیدی برای بیهوشی کودکان ساخته شده که کیفیت بهتری نسبت به داروهای قبلی دارد.

نکاتی برای بیهوشی کودکان

بیهوشی کودکان به دلیل حساسیت بالا باید تنها توسط متخصص دندانپزشکی کودکان انجام شود. برای این کار، متخصصین دوره‎ها‎ی لازم را طی می‎کنند.

کیفیت دستگاه‎ها‎، نظافت و ضد عفونی کردن وسایلی که برای بیهوشی دندانپزشکی کودکان استفاده می‎شود، اهمیت زیادی دارد.

قبل از انجام بیهوشی کودکتان، مشاوره با متخصص بیهوشی ضرورت دارد و در حین مشاوره تمامی مشکلات کودک (در صورت وجود) را بیان کنید.

متوجه باشید که قبل از انجام بیهوشی برای انجام جراحی دندانپزشکی به موارد آلرژی و حساسیت کودک خود توجه داشته باشید. علاوه بر این نباید قبل از بیهوشی علائم سرماخوردگی در کودک دیده شود.

پس از درمان تحت بیهوشی باید تمامی نکاتی که توسط پزشک بیان می‎شود، رعایت گردد. معجزه واقعی برای درمان دندانهای کودک در دست والدین است که باید به دقت از کودک خود مراقبت نمایند.

توصیه های مراقبت های لازم قبل از دندانپزشکی تحت بیهوشی:

  • کودک شب قبل از درمان استراحت لازم را کرده باشد.
  • قبل از انجام درمان در حدود 6 تا 8 ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز کرده باشد.
  • آزمایشات لازم قبل ازانجام درمان را انجام داده باشد.
  • اگر کودک مبتلا به یکی از بیماری های عمومی است دندانپزشک را باید از این امرمطلع کند.