بليچينگ

بلیچینگ در دندانپزشکی چیست؟ bleaching در زبان انگلیسی به معنای سفید کردن است. این اصطلاح در دندانپزشکی نیز همان معنا را دارد. انجام بلیچینگ دندان به این معناست که با استفاده از مواد مخصوص دندان ها را سفیدتر می کنند. این مواد مخصوص که خانواده hydrogen peroxide هستند، می توانند دندان ها را با اکسید کردن روشن تر کنند.

نحوه ی کار این مواد:

این مواد به ساختمان مینای دندان که کریستالی است وارد می شوند. پس از آن این مواد رنگ دانه های مابین کریستالها را اکسید کرده و پس از مدت زمانی مواد عمیق تر به عاج دندان وارد شده و بدین صورت عاج دندان نیز روشن تر می شود.

در طی چند سال اخیر نیز محصولات متنوعی در داروخانه ها و فروشگاه ها در دسترس بوده که برای سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گرفتند. معمولا غلظت این محصولات از ده درصد کمتر است. با اینکه غلظت این مواد زیاد نیست اما بهتر است که از آنها استفاده نکنید. به طور کل هر گونه بلیچینگ که در آن نظارت دندانپزشک وجود نداشته باشد، توصیه نمی شود.

دو روش برای انجام بلیچینگ دندان وجود دارد:

روش اول: بلیچینگ در مطب دندانپزشکی  (Office Bleaching)

اولین روش انجام این کار است که توسط خود دندانپزشک و در مطب تخصصی انجام می گیرد. در این روش مواد دارای غلظت بالایی هستند و برای اعمال آنها بر دندان از دستگاه های خاصی استفاده می شود. به همین دلیل رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است و به هیچ عنوان نباید بدون نظارت دندانپزشک انجام شود. هر چقدر که بلیچینگ با متد های صحیح تری انجام بگیرد، موثرتر واقع می شود. گفته می شود که در صورت انجام درست کار، رنگ دندان ها در یک جلسه دو تا چهار درجه سفیدتر خواهد شد.

روش دوم: بلیچینگ در خانه (Home Bleaching)

روش دیگری است که برای سفید کردن دندان می توان از آن استفاده کرد. در این شیوه نیز دندانپزشک و فرد متخصص نقش مهمی دارد. بیمار قالب مخصوصی را همراه با ژل های خانگی سفید کننده از دندانپزشک دریافت می کند و با دستور العملی که آن را هم از دندانپزشک دریافت کرده است، اقدام به استفاده از آن و سفید کردن دندان ها در خانه می کند. از این راهکار معمولا پس از بلیچینگ دندان در دندانپزشکی استفاده می شود و هدف از آن طولانی تر شدن مدت سفید ماندن دندان هاست.

استفاده دوره ای از بلیچینگ دندان در خانه میتواند باعث افزایش عمر سفیدی دندانها شود.

میزان تاثیر بلیچینگ بر دندان

میزان تاثیر بلیچینگ بر دندان یا در واقع کیفیت سفید شدن دندانها به نوع جنس دندان و رنگ طبیعی آن وابسته است. به این ترتیب افراد مختلف از یک مواد و نزد یک دندانپزشک خاص ممکن است نتایج مختلفی بگیرند. اما همانطور که در سطور بالا گفته شد، بلیچینگ می تواند دندانها را دو تا چهار درجه روشنتر کند.

معایب بلیچینگ

نمی توان به ایراد خاصی در بلیچینگ اشاره کرد زیرا اگر طرز صحیح استفاده از آن به خوبی رعایت شود، آسیبی به مراجعه کننده نمی رسد و این درمان اصلا اثر سوئی نخواهد داشت.

یکی از معایب بلیچینگ در مواردی مشاهده شده که پس از انجام بلیچینگ دندان ها حساستر از حالت معمول می شوند. این اثر بعد از چندین روز بهبود خواهد یافت و ماندگار نیست. اگر این مسئله در همان چند روز ابتدای درمان به وجود آمد، می توان از انواع خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده کرد.

دوام بلیچینگ دندان

اینگونه نیست که پس از تنها یک مرتبه انجام بلیچینگ دیگر احتیاجی به تکرار آن نباشد. انجام بلیچینگ دندان همیشگی نیست. در اکثریت موارد اثر سفید کردن دندان چندین سال به جا می ماند. آنچه ماندگاری بیشتر اثر بلیچینگ را تضمین می کند، رعایت توصیه های ایمنی است.

استفاده زیاد از قهوه، دمنوش و چای پررنگ، استعمال دخانیات، نوشیدنی های رنگی و اهمیت ندادن به بهداشت دهان و دندان همگی از دلایلی است که ممکن است کاهش زمان دوام بلیچینگ دندان را به دنبال داشته باشند.