اپیکواکتومی ( جراحی اپیکواکتومی )

جراحی پری اپیکال یا اپیکواکتومی یک عمل جراحی کوچک است که در آن نوک ریشه دندان قطع و برداشته می‌شود. این روش در بسیاری مواقع می‌تواند دندان‌ها را از کشیده شدن نجات دهد. جراحی اپیکواکتومی فرایند درمانی توسط متخصصین اندو و در کلینیک‌های تخصصی و مجهز، برای برداشتن و پاکسازی راس ریشه دندان انجام می‌شود.

در برخی مواقع به دلیل وجود عفونت مجدد ریشه دندان، این جراحی سرپایی انجام می‌شود. متخصص اندو برای انجام این عمل، نخست بافت اطراف لثه و دندان را می‌شکافند تا به ساختار زیرین فک دسترسی داشته باشند و میزان آلودگی آن را مشاهده کنند.

 

عفونت ریشه دندان و اپیکواکتومی

 

روش جدید درمان عفونت

جراحی اپیکواکتومی ( یا جراحی ریشه دندان ) راه حلی نوین برای درمان عفونت دندان است. ممکن است شما از قبل به دلیل عفونت دندان تحت درمان کانال ریشه (یا به اصطلاح عصب کشی) قرار گرفته باشید. اما به دلایل مختلفی از جمله پوسیدگی، شکستگی و وجود فضای خالی در کانال ریشه، این دندان مجددا آلوده شده باشد. در این موارد، عفونت ادامه‌دار می‌شود و یا کانال ریشه از بین خواهد رفت.

در این صورت لازم است به متخصص درمان ریشه‌ مراجعه کنید تا مشخص کند که آیا دندان طبیعی شما حفظ شده و درمان شما به راحتی و بدون خطر انجام شده یا خیر.

متخصص اندو پس از بررسی دندان ممکن است به این نتیجه برسند که درمان مجدد کانال ریشه دیگر برایتان کارآمد نیست و لازم است برای محافظت از دندان اصلیتان جراحی انتهای ریشه یا همان جراحی اپیکواکتومی انجام دهید.

جراحی اپیکو را با نام دیگری به اسم جراحی درمان راس ریشه دندان نیز می‌شناسند. به انتهای ریشه دندانی که به فک متصل است راس یا نوک ریشه می‌گویند. زمانی که میزان عفونت دندان به نوک ریشه برسد، نیاز به دقت و بررسی ویژه متخصص اندو دارد که این عملیات به هنگام جراحی اپیکو انجام می‌گردد.

چه زمان به درمان اپیکال یا اپیکواکتومی نیاز خواهیم داشت؟

دندان‌ها توسط ریشه‌هایی با استخوان فک در ارتباط هستند و به خوبی در جای خود متصل شده و نگه داشته می‌شوند. دندان‌های جلویی معمولا یک ریشه و دندان‌های دیگر مانند دندان‌های مولر و پرمولر دارای دو یا چند ریشه هستند. عروق خونی و عصبی از طریق راس ریشه به دندان وارد می‌شوند. در نهایت از راه کانال به داخل محفظه پالپ حرکت کرده و در آنجا نگهداری می‌شوند.

اگر میزان عفونت به قدری باشد که نوک ریشه و محل اتصال به فک را آلوده کرده باشد. آنگاه ممکن است طبق تشخیص پزشک متخصص ریشه ، درمان اپیکال برایتان انجام گردد.

مشاوره جراحی پری اپیکال یا اپیکواکتومی در شرق تهران

دکتر دادگر متخصص درمان ریشه ، یکی از مجهز ترین و بهترین کلینیک های دندانپزشکی جامع درمان های اندو ( درمان ریشه دندان ) که در شرق تهران قرار دارد. شما می توانید برای دریافت نوبت و اطلاع از جراحی پری اپیکال یا اپیکواکتومی با شماره های زیر تماس بگیرید.

اندودنتیکس میکروسکوپی چیست؟

به جراحی اپیکو گاها اندودنتیکس میکروسکوپی نیز می‌گویند. به دلیل دقت و ظرافت بالای این جراحی درمانی دندان، لازم است اندودنتیست بخشی از مراحل درمانی را توسط دستگاه‌های پیشرفته مانند میکروسکوپ سه بعدی انجام دهد تا اینگونه با بزرگنمایی تصویر و داشتن دید سه بعدی و تشخیص مناسب عمق، نتایج کار رضایت‌ بخش‌تر انجام گردد.

مراحل درمان اپیکتومی دندان به چه صورت است؟

  • قبل از شروع مراحل درمان اپیکال، دندان شما توسط تصاویر رادیوگرافی دقیقا بررسی می‌شود.
  • مانند هر عمل جراحی دیگر، ممکن است به منظور جلوگیری از عفونت برایتان به مدت چند روز آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد التهاب تجویز شود.
  • در مرحله ابتدایی کار دهان شما با دهان‌شویه ضد میکروبی پاکسازی و ضدعفونی می‌شود.
  • سپس با کمک بی‌حسی موضعی عملیات جراحی آغاز می‌گردد.
  • هنگامی که لثه و بافت اطراف دندان آسیب دیده به خوبی بی‌حس شد، متخصص اندو یک برش کوچک در قسمت انتهای لثه ایجاد می‌کند تا بتوانند اینگونه به دندان زیر بافت نزدیک شود.
  • عموما کل مراحل درمانی به کمک میکروسکوپ سه بعدی انجام می‌شود تا ناحیه آلوده و عفونت با دقت بیشتری برداشته شود.
  • در صورت نیاز ، فضای خالی با مواد زیست سازگار به خوبی پوشانده و مهر و موم می‌گردد.
  • در مرحله نهایی ، برش لثه بخیه زده می‌شود.

کل مراحل درمان با توجه به تعدا ریشه‌های دندان و آسیب دندان آلوده زمانی در حدون نیم الی یک ساعت زمان می‌برد.

شما پس از مراجعه به یک مرکز جامع اندو و ملاقات با متخصص اندودنتیست با تجربه می‌توانید با خیالی راحت مراحل درمان جراحی اپیکال خود را به ایشان بسپارید. این درمان نیازمند تخصص، آموزش‌های ویژه و همچنین دستگاه‌های تخصصی مانند میکروسکوپ سه بعدی است که تنها توسط یک دندان‌پزشک متخصص درمان ریشه قابل اجرا است.

اپیکواکتومی در مرکز جامع درمان های اندو دکتر دادگر

برای اپیکواکتومی در مرکز جامع درمان های اندو دکتر دادگر واقع در شرق تهران کافی است با شماره های ما تماس بگیرید.

اپیکواکتومی در کلینیک دندان پزشکی در تهرانپارس

اپیکواکتومی از جمله خدماتی است که در مرکز درمان های اندو دکتر دادگر در تهرانپارس ارائه می شود. برای اپیکواکتومی در مرکز جامع درمان های اندو دکتر دادگر واقع در شرق تهران کافی است با شماره های ما تماس بگیرید.